Cumartesi, 07 Aralık 2013 09:00

Renklerin diliyle konuşun

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Renkler sadece gözümüze değil, ruhumuza da hitap ediyor. Bu nedenle her rengin bir anlamı olduğuna inanılıyor. İşte renklerin temsil ettiği anlamlar ve duygular...

Siyah: Tutkuyu, asaleti, gücü temsil eden siyah; hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı artıcı etkiler gösterebilir. Ölümü çağrıştırdığı gibi genellikle matemin rengi olarak bilinir. Siyah renk aynı zamanda soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ifade eder. Konsantrasyonu artırır. Siyah rengini seven insanlar genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kişilerdir.

 

Beyaz: Saflığı, temizliği, masumiyeti hatırlatan beyaz, düşünce gücünü artırıcı etkiye sahip. Duruluğun ve saadetin rengi diyebiliriz.

Mavi: Sonsuzluğun ve özgürlüğün rengi... Gökyüzü ve denizler buna en güzel örnek olarak özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. Bu rengin insanlarda rahatlatıcı bir etki yarattığına inanıldığı için intiharları azaltmak adına köprülerin maviye boyandığı görülmüştür.

Yeşil: Huzurun ve doğanın bir diğer adıdır yeşil. İç açıcı ve güven veren bir renk. Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve canlanmayı çağrıştırır. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengidir.

Kırmızı: Azim, tutku, dinamizm ve iştahı temsil eder. Restoranlarda kırmızı renginin çokça kullanılması da bundan ileri gelir. Zaman kavramını unutturur; derin bir aşk ve isteği çağrıştırır.

Sarı: Canlılık ve neşenin rengi olduğu kadar, hüznün ve sonbaharın da rengidir. Bu iki zıt etkiyi de içinde barındırdığı için insanda duygu ve zihin karışıklığına neden olabilir. Ayrıca sağlıklı olmayı çağrıştırdığı biliniyor.

Mor: Asalet, lüks ve itibarın rengi… Moru sevenlerin duyarlılıkları fazla olduğu için sanat
dallarında başarılı olma ihtimalleri yüksek. Maviyi ve pembeyi içinde barındırdığı için eşcinselliğin rengi olarak da kullanılmaktadır.

Pembe: Neşe, güven ve rahatlığın yanı sıra dişiliği de temsil eder. Pembe renk, sevimlilik ve olumlu duyguların rengidir.

Turuncu: Özgüven ve canlılığı çağrıştırır. Bu rengi seven insanlar genellikle dışa dönük, hareketli, neşeli kişilerdir. Bu rengin gösterişe yatkınlık ve süreklilik gibi bir algılaması var. Özellikle iş dünyasında sosyalliğin rengi olarak bilinir ve dikkat ederseniz topluluklara hitap eden markaların turuncuyu kullandığını görebilirsiniz.

Lacivert: Sonsuzluk, otorite verimliliğini temsil eder lacivert. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü bir imaj bırakır. Düşünce gücünü artırarak karar vermeyi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra hafızayı da güçlendirdiğini söyleniyor.

Kahverengi: Doğallığın rengi… Özellikle toplum içinde rahatlık ve güven verir. Zihin faaliyetlerini destekler. Çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için faydalıdır. Ayrıca, çocukları yardım sever olmaya ve yaptığı işi sağlamlaştırmaya teşvik ettiği biliniyor.

Gri: Dengeyi ve alçak gönüllüğü temsil eden gri, uzlaştırıcı ve denge unsuru olan bir renk. Ayrıca ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırıyor.

Son Düzenlenme Perşembe, 03 Nisan 2014 12:28

Son Ekledikleri:

Benzer Öğeler (etikete göre)

İlgili Video

yukarı çık