Salı, 26 Ağustos 2014 14:16

Başarılı bir insan mısınız?

Yazan Ayşe Serpil Dağlı
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen unvanımız, çalıştığımız firma, aldığımız ücret ya da okul notlarımız aklımıza geliyor.

 

Oysa bu başlıktaki ana tema insan kelimesi üzerine kurulmuştur. Ve başarılı insan olmak sadece kariyeri kapsamaz.

Bu algı aslında toplumsal normların ve bakış açılarının bizim üzerimizdeki yansımalarından kaynaklanmaktadır. Sahip olduğumuz hırs ile de pekişmektedir.

Eğitim sistemimizde özellikle de özel okullar, rekabetin etkisiyle fark yaratmak adına kişisel gelişimin ve duygusal zekanın önemi üzerine kurgularını geliştirmeye başlasalar da ağırlık hala sınav sonuçları ve IQ üzerindedir.

Çocuklar ders çalışma odaklı hareket ettirilmekte bunun yanında ders başarısını düşürür endişesi ile spordan ya da sanatsal faaliyetlerden uzak, arkadaş ilişkilerinde zayıf olarak yetişmektedir.

Hal böyle olunca da ders notlarının yerini ileride iş başarıları almaktadır. Bunun neticesinde de özel yaşantısını yönetemeyen, ekiplerinde çalışan personellerine baskıcı ve anlayışsız tutum sergileyen yöneticiler karşımıza çıkmaktadır. Yani kendi mutsuz ve çevresini de mutsuz eden yöneticiler.

Oysaki insan tek yönlü değildir. Aklı ve duygularıyla bir bütünü oluşturur ve Mutluluk bir tam olma halidir.

Ne yazık ki, Olumsuza odaklanmış bir bakış açısı ile hareket eden bir toplumuz. Bu yöne kanalize olmuş bir hayat yaklaşımı ile nasıl mutlu olabiliriz peki? Sahip olunan pek çok değeri görmeden, olmayanların üzerinde durarak ne kadar hayatımızdaki başarıyı yakalayabiliriz?

İşte koçluk denen sistem hayatımıza bu farkındalıkları ve ilerleme süreçlerini taşır. İş fark etmeyle başlar ve bakış açımızın yönünü değiştirir. Bireysel alınan koçlukla ve kurumsal alanda özellikle de yönetici koçluğu ile kurguyu olumluya çevirmek mümkündür. Gerek özel yaşantımızda gerekse iş yaşantımızda Yöneticilikten liderliğe geçmek ciddi bir terfidir.

Unutmayalım ki konu ne olursa olsun amacımız mutlu olmaktır. Şimdiki bakış açılarımızla bunu bugüne kadar el yordamıyla kör topal getirdiysek, o halde neden farklı bir şey yapmaya tam da bugünden başlamıyoruz? Eminim yüksek IQ’larımız, EQ’larımızın bastırılmışlığını ve artık yükselmesinin gerekliliğini zaten biliyordur. O halde öğrenmemiz gereken sadece bunun nasıl olacağı.

Artık Harekete geçelim, tamlık duygusu yanı başımızda, bizse sadece diğer tarafa bakıyoruz.

Son Düzenlenme Salı, 26 Ağustos 2014 14:48
Ayşe Serpil Dağlı

Ayşe Serpil Dağlı

Yaşam Koçu-NLP Uzmanı-Trainer

Son Ekledikleri: Ayşe Serpil Dağlı

Benzer Öğeler (etikete göre)

İlgili Video

yukarı çık