Cuma, 18 Ocak 2013 14:49

Evdeki ilk günlere alışma süreci

Yazan Esra Ertuğrul
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Doğumdan sonraki ilk 6 haftalık dönem sizin bebeğe, bebeğin de size ve dünyaya alışması için geçen adaptasyon sürecidir.

 

 


Bu süreç boyunca kendinizde bir takım fiziksel ve duygusal değişiklikler hissedeceksiniz.

Fiziksel olarak;

- Doğum ve bebeğin uyku düzeninin olmaması, üstünüze aldığınız sorumluluğa bağlı yorgunluk
- Eğer epizyolu normal doğum yaptıysanız vajina da ağrı, sezaryen olduysanız dikişlerde hissettiğiniz ağrı ve hissizlik
- Doğum sonrası kabızlık
- Rahiminiz pelvis içindeki hamilelik öncesi yerine döndükçe karnınız kademeli, olarak düzleşmesi
- Yavaş yavaş kilo kaybı
- Emzirmeye bağlı ilk günlerde göğüs uçlarındaki tahriş
- Kollarda, bacaklarda ve beldeki ağrı
- Ciddi saç dökülmesi

Duygusal olarak;

- Sevinç ve depresyonu aynı anda hissetmek
- Bebeğe bağlı gelişen sorumluluk duygusu altında kendini ezilmiş hissetme ve bir şeyler yoluna girdikçe kendine güvenin artması. Bu iki duyguyu bazen aynı anda bile hissedebilirsiniz.
- Cinsel istek de azalma ve bazen çok nadir de olsa artma..


Genelde doğum sonrasında eve gelen anneler, bebekten önceki gibi evlerinin her şeyinin yerli yerinde olmasını, bebek için gelen misafirleri güzel ağırlamak gibi her şeyin düzenli gitmesini ister. Fakat bunu eve geldiğiniz ilk günlerde halledebilmeniz çok zor. Onun için doğum öncesinde eşinizle konuşup, evdeki ilk günlerde size kimlerin destek olmasını istediğiniz belirlemeniz ve o kişiyle de doğum öncesinde konuşmanız çok önemli. Eşinize bu dönemde çok büyük rol düşüyor. Artık hayatınız 2 kişilik değil, bebeğiniz de var. Hatta size destek olacak kişileri de sayarsanız eviniz eskisi gibi sessiz değil, daha kalabalık. Bu dönemde kime sizin yardım edeceğine karar verdikten sonra, evdeki her şeyin yedeğini özellikle bebeğe ait olanları eşinize göstermeniz çok önemli. Mesela doğum öncesinde süt sağmak için pompa almadıysanız, eşiniz bunun ne olduğunu ve nerede bulabileceğini bilmeli. İhtiyaç olduğunda sadece sizin istemeniz yeterli olmalı. O kargaşada bir de bununla uğraşmamalısınız.

Evinize misafirler geldiğinde ikram yapmak istiyorsanız, en kolay nasıl halledeceksiniz buna bile önceden karar vermek, üstünde konuşmak inanın çok önemli. İlk günlerde bebeğiniz size alışacağı dönemde, dünyada tek güvendiği, kokusunu tanıdığı kişi sizsiniz. Onun için sizden ayrılmak istemeyecektir. Hep kucağınızda, teninize değerek, emerek zamanını geçirmek isteyecektir. İlk günlerde midesi de minicik olduğu için saat başı sizi emmek isteyecektir. Onun için evinizle ilgili, kendinizle ilgili her şeyi doğum öncesinde listelemekte fayda vardır. Listenizi yaptıktan sonra da kimler ne yapacağını belirlemelisiniz. Yani evdeki ilk günlerinizle ilgili bir eylem planı oluşturmalısınız.

Gücünüzü tekrar kazandıkça, temel bebek bakımına alıştıkça ve daha rahat olma yoluna girdiklerini göreceksiniz. Şu konulara dikkat etmekte fayda vardır:

- Kendiniz kontrol edin: En başta gevşeyin ve rahatlamaya çalışın. Bebeğinizi tanımaya ve eğlenmeye bakın. Beraberken sıkıcı ev işlerini düşünmemeye çalışın. Gerekirse rahatlama ya da nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

- Dinlenin: Çocuğunuzun doğumundan sonra kendinizi tam olarak toparlamak için kendinize zaman tanıyın. Yeni sorumluluklarınızı sıraya koyun. Siz ilk günlerde bebeğiniz uyudukça siz de uyumaya, dinlenmeye çalışın. Yoksa çok kısa sürede gücünüz bitecektir. Dinlendikçe gücünüz artacağı gibi sütünüz de artacaktır.

- Yardım alın: Ev işleri, yemek yapmak gibi işler için evinizde size destek olacak kişiyi belirleyin. Özellikle bu konuyu doğum öncesinde ele alırsanız, zamanı geldiğinde daha rahat edersiniz. Kafanızda daha rahat olur. Eşinizle bu konuyu konuşun. İşten eve gelirken size gerekenleri alabilir, işe giderken kuru temizleme gibi işlerinizi halledebilir. Bunları listeleyin ve evdeki ilk günlerde kimlerden nasıl bir yardım istiyorsanız bunu onlarla paylaşın.

- Önceliklerinizi belirleyin: Bebeğinizle eve geldiğinizde önce ev mi yoksa bebek mi? ya da bebeğiniz uyurken evi süpürmek mi yoksa uyandığında dinç olabilmek için ayaklarınız uzatarak rahatlamış olmayı tercih edersiniz? Ütü yapmayı mı yoksa bebeğiniz ile dolaşmayı mı tercih edersiniz? bu konuyu kafanızda netleştirin. Eviniz düzenli olabilir fakat bebeğiniz bir kez daha 1 haftalık olmayacaktır.

- Düzenli olun: Her şeyi listelemek inanın işlerinizi çok kolaylaştıracaktır. Sabahları ilk olarak günlük işlerinizi listeleyin. Önceliklerinizi ilk yapılması gerekenler, yarına ertelenecekler veya ileri günlere ertelenecekler olarak listeleyin. Gününüzü planladığınızda her şey planladığınız gibi gideceği anlamına gelmez. Ama şu an için hakimiyet duygunuzu arttıracaktır. Hatta listenizi yapınca düşündüğünüzden daha az işinizin olduğunu görebilir ve bu durumda kendinize olan güveninizi arttırabilir.

- Basitleştirin: Mutfağınızda tek aşamalı ürünler kullanın, dondurulmuş sebzeler, eve bir akşama pizza sipariş verin. Akşam yemeği için ayıracağınız zamanı, gereken işlerinize kaydırabilirsiniz böylelikle.
Yarın için bugün bir adım atın: Bebeğinizi akşam uykusuna yatırdıktan sonra, yarın ve gece için gerekli işleri halledebilirsiniz. Bebeğinizin odasını toparlayabilirsiniz. Biberon ve emzikleri steril edebilir, mamalarını hazırlayabilirsiniz. Çamaşırlarını katlayabilir, kahve makinenizi ya da çaydanlığınızı temizleyip, ertesi gün için hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz uyanıkken 30 dakikada yaptığınız işleri yaklaşık 10 dakikada halledebilirsiniz. Ve sabah bu işleri yapmayacağınızı düşünerek daha rahat uyursunuz :))

- İki işi bir arada yapmaya alışın: Telefonda konuşurken bulaşık yıkamayı ya da yemek için bir şeyler doğramayı öğrenin. TV seyrederken çamaşırları katlayabilirsiniz. Bu şekilde bile zaman yetmeyebilir ama kendiniz için ufak kaçamaklara zaman kalabilir.

- Dışarı çıkın: Hava sert fırtınalı olmadıkça her gün bebeğinizle dışarı çıkın. Bu durum evdeki işleriniz bitirmez ama rahatlamanızı sağlar.

- Umulmayanı beklemeye başlayın: Annelerin en iyi hazırlanmış planları genellikle bozulur. Bebek gezinti için sarılıp sarmalanmış, bebeğin çantası hazır, paltonuz üzerinizde ve aniden bebeğin bağırsak hareketlerinin o belirgin sesleri bebeğin tüm kıyafetinin altından duyulabilir:. Palto, bebeğin tulumu ve bez çıkarılır; 10 dakika kaybedilmiştir ve sıkı program tamamen bozulmuştur. Olayların bu değişimlerini olanakları kılmak için günlük programınıza ekstra zamanlar ekleyin.

- Esprileri yakalayın: Eğer başınıza gelen tatsız olaylara gülebiliyorsanız, ağlamanız daha az olasıdır. Tam bir karışıklık ve düzensizlik içinde bile espri anlayışınızı koruyun. Bu aklınızı korumanızı sağlamakla kalmayacak, çocuğunuzun, geçmişe baktığında etrafındaki herkesin düzeni sağlamakla meşgul olduğu için kimsenin gülmediğini hatırlayan erişkinler gibi olmasını önleyecektir.

- Bebeğinize alışın: Bir bebekle yaşamak, zamanının çoğunda belirli miktarda karışıklık ile yaşamak demektir. Bebeğiniz büyüdükçe karışıklığın miktarı da artabilir. Oyuncaklarını sepetinden daha hızlı boşaltacaktır. Mama sandalyesinden şeftali püresini yerlere fırlatacaktır. Mutfak dolaplarını keşfedip, içinden tencere, tavaları diğer odalara taşıyacaktır.
Zaman geçip, çocuğunuz büyüdüğünde inanın o karışıklığı bile özleyeceksiniz...

Son Düzenlenme Perşembe, 04 Nisan 2013 13:26
Esra Ertuğrul

Esra Ertuğrul

İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik M.Y.O 1994 yılı mezunuyum. 2008 yılı itibariyle Bebeimgeliyor Doğuma ve Bebeğe hazırlık Programları oluşturdum. Oğlumun prematüre bir bebek doğması ve emzirme de yaşadığım sıkıntılar nedeniyle de eğitim programlarıma Bebeimgeliyor Anne sütü ve Emzirme eğitimlerini ekledim.

twitter.com/bebeimgeliyor

Web site bebeimgeliyor.blogspot.com/

İlgili Video

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :