Cuma, 18 Ocak 2013 15:01

40'a 5 kala pişmanlık

Yazan Tuba Çetin Alpa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ms. Bronnie Ware, yıllarca ölmekte olan insanlarla işi icabı birlikte olmuş ve kendi sitesinde ve kitabında ölmekte olan kişilerin...

 

Ms. Bronnie Ware, senelerce ölmekte olan insanlarla işi icabı birlikte olmuş ve kendi web sitesinde ve kitabında ölmekte olan kişilerin pişmanlıklarına ilişkin yaptığı araştırmayı yayınlamış: www.inspirationandchai.com/Regrets-of-the-Dying.html

Bunlar en çok dile getirilen beş pişmanlık anladığım kadarıyla, yoksa pişmanlık bol! Bu sorgulamanın ciddi bir sorgulama olduğunu biliyorum. Bunu yapma fırsatı olanlar, yani sonun yaklaştığını bilenler ister istemez düşünüyor ve dile getiriyorlar. Biliyorum çünkü uzun seneler kanserle mücadele eden babam her fırsatta hayatta yapmak istediklerini yaptığı için memnun olduğunu söylerdi. Hatta bu konuda geriye kalan bir listesi bile yok gibi gözüküyordu.

Türkiye`nin gezilmedik yerini bırakmamak
Çeşitli vesilelerle önüme çıkan bu beş pişmanlık listesini gündeme getirmeye karar verdim. Oysa ki amacım 40`ıma beş kala bir dilek listesi oluşturmaktı. Dileklerimin ne olduğuna bakarken haliyle neyi isteyip yapamadığıma da şöyle bir göz atmak zarureti hasıl oldu. :) Bu da bana yapamadıklarımın "Five Regrets" listesine uyum gösterip göstermediği konusunda bir karşılaştırma yaptırdı.

Bali`de yoga tatili yapmayı dilerdim. Neden Bali? Hiçbir fikrim yok. :) Benim "40`a beş kala" listesini boş verin! Çünkü liste Zerrin Özer`in ‘Hep Bana’ şarkısı misali, çalışmadan para kazanmak, yiyerek kilo vermek, dünyadaki lokasyonların neredeyse üçte ikisini bedava görmek gibi hususları içeriyor! Bu durumda, biraz derinlere dalmam lazım diye düşündüm. Yoksa benim listeye benim bile bakmaya içim elveremeyecek.

‘5 top regrets’

1) Keşke gerçekten kendi istediğim hayatı yaşasaydım, başkalarının benden beklediğini değil
Bunun üstüne çok düşündüm. Arkadaşlar, bu bence acayip zor. Şöyle dönüp baktığımda zaten kurulu olan sistem içerisinde hemen hemen hepimizin istediğimiz hayatlardan farklı hayatlar yaşadığımızı düşünüyorum. Benim istediğim hayata (bkz. 40`a 5 kala listesi) bakar mısınız? Bu durumda tamamen kendi egomuzun çevresinde hizmet edip dururduk gibi geliyor bana! Çocuklara bakmak, para kazanmak, yeri geldiğinde iş hayatında istemediğin işlerle uğraşmak... Hayat biraz da bizim egomuzu törpülememeli mi? Ancak katılıyorum, başkasının çizdiği ve kendimizi içerisinde sadece bir aktör gibi hissettiğimiz hayatlar olmamalı bunlar. Bronnie şöyle özetlemiş esasında: “En azından bazı hayallerimizi gerçekleştirmiş olmamız lazım.” Evet evet, hayat buna kesinlikle değer! Peki benim hayallerim neler? Ya sizinkiler?

2) Keşke bu kadar çok çalışmasaydım
Toprakla daha fazla haşır neşir olmayı dilerdim. Heh! Zerrin Özer şarkısına geri döndük! Bence imkanımız oldu mu zaten çalışmayan bir milletiz biz. Ancak 52`me geldiğimde emekli olabileceğimi hesapladığımda bayağı bir bozulmadım değil! Çocuğu bir kıyı kasabası ilkokuluna göndermek konusunda henüz bir karar almadığıma göre, ben ancak 52. yaşımda emekli olabileceğim gibi duruyor!

3) Keşke duygularımı ifade edebilecek cesarete sahip olsaydım
Bunu okuyunca direkt aklıma 97 yaşında vefat eden babaannem geldi. Pembe Hanım, içinde hiçbir şeyi tutmazdı. Ve hatta bence 97 yaşına kadar yaşamasının en büyük sırlarından biri de buydu. Yani bu iyi! Ama stil, zamanlama, empati; bunların hepsi ayrı bir önem arz ediyor gibi geliyor bana. ‘Önümüze gelene bir tekme’ olayı olmasa gerek bu... Ancak şu bir gerçek ki, daha fazla ayağa kalkıp istediklerimi söyleyebilmeyi hakikaten ben de isterim. Ve galiba bunu yapabilirim!

4) Keşke arkadaşlarımla daha çok görüşseydim
Bu çok net! Ben gene önce aile diyorum. Ama arkadaşlarımı da asla kenara atmam valla! Hatta 2011`in en güzel tarafı eski lise arkadaşlarımın bir kısmına daha ulaşabilmek oldu. Çok daha sık görüşüyoruz ve ben çok mutluyum!

5) Keşke kendi kendime daha fazla mutlu olabilmek için izin verseydim
Ben buna yürekten katılıyorum. ‘Mutluluk Projesi’ kitabı geliyor aklıma hemen: http://happinessprojecttoolbox.com

Herkesi bekleyen daha zor günler olabilir ve bu nedenle yaşadığımız günlerin kıymetini daha çok bilmek gerekiyor gibi geliyor bana.

Bronnie Ware`in bloğundaki son lafa bayıldım:

"Life is a choice. It is YOUR life. Choose consciously, choose wisely, choose honestly. Choose happiness."

Tüm bunların üstüne nedense bir pırasalı kiş (quiche) tarifi vermek geldi içimden. (Yahu, ne alaka?) İlk pişirmeyi öğrendiğim şeylerdendi. Bu nedenle halen bence en iyi becerdiğim tariflerdendir. En pırasayı sevmeyen adama bile yedirebilirisiniz, benden garanti. ;) Tarif sahibi müthiş şef Mübüş`e de buradan sevgiler!

Pırasalı kiş tarifi
Pırasalı kiş (quiche) (Bir blogda kişin yazılışına ilişkin sıkı bir azara rastladım. Korkudan orijinali de yazdım valla!)

Malzemeler:
1 kg. pırasa
250 gr. jambon

Turta hamuru:
200 gr. un
150 gr. margarin veya tere yağ
1/2 kahve kaşığı tuz
1/2 su bardağı tuz

Yapılışı:
- Unu koy, oda sıcaklığındaki margarini küçük parçalara ayır, una kat, tuzu ekle ve yoğur. Çok mıncıklama, yağ elinin sıcaklığıyla eridikçe erir ve hamur un ister. Bu da tartın pişince çok sert olmasına sebebiyet verebilir. Bu arada yarım bardak suyu yedirmeyi unutma. Buzdolabında üstünü nemli peçete ile örterek 1 saat beklet.

- Beşamel sos: Kibrit kutusu kadar tere yağa fındık kadar sıvı yağı katarak erit ve yarım çay bardağı unu ekleyerek kavur. Sonra oda sıcaklığındaki 1-2 bardak sütü karıştırarak yedir. Topaklanmamasına dikkat et. Olursa da canın sağolsun! Muhallebi kıvamına gelip ortası baloncuk yaptıktan sonra ateşten indirip el blender’ından geçirdin mi topak falan kalmaz. Teknoloji bugünler için var!

- Pırasaları ince ince (oldukça ince) kes ve yine kibrit kutusu (rejim tarifi gibi oldu) kadar tere yağ ve yarım kahve fincanı sıvı yağda tamamen ölünceye kadar kavur. Bunu ılık beşamel sosun içerisine katarak karıştır. Hatta hafifçe ısıt.

- Tart hamurunu yuvarlak (22 santimlik mesela) veya oval fırın kabının dibine özenle, eşit olarak yay, kenarlarını biraz yukarı doğru uzat ki taşmasın ve bunu çatalla birkaç kez del (nedeni için Mübüş`ün cebini vereyim, zira ben bilmiyorum ama vardır bir hikmeti). Sonra, her bir dilimini iki üç parçaya böldüğün jambonları tartın üstüne koy. En üstüne pırasalı beşameli boca et, güzelce yay. Alttan ısınmış 200 derece fırında 50 dakika pişir. Üstüne rendelenmiş taze kaşar veya mümkünse Kars gravyeri ekle. Dereceyi yarıya indir, 20-25 dakika daha pişir. Bu ıspanaklı ve pazılı da yapılabiliyor.

Jambon istemezseniz, o da olur. Tamamen duruma ve ruh haline bağlı. Nasıl MUTLU olursanız. ;) 40`ımda görüşmek üzere!

Son Düzenlenme Perşembe, 04 Nisan 2013 13:26
Tuba Çetin Alpa

Tuba Çetin Alpa

Güzelim İstanbul'da doğdum, yaşıyorum, çok severek hukuk okudum ve bir Amerikan firmasında hukuki danışmanlık yapıyorum. On altı senedir iş hayatındayım, anneyim ve bu nedenle benim gibi birçok iş kadınının veya evde çalışan kadının ihtiyaçlarıyla karşı karşıyayım. Pratik tariflere, hayatı kolaylaştıracak cin fikirlere, tatilde gidilecek yerlere ilişkin bilgilere, şehir hayatında olan bitene, yogaya ve aklıma gelen hemen her şeye ilişkin notlarım bunlar ve hep konuyu bir yemek tarifine bağlamak gibi bir âdetim var.

Web site tubaninblogu.blogspot.com

İlgili Video

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :