Perşembe, 03 Ocak 2013 12:13

Jessica Alba’nın son macerası

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Oyuncu ve iki çocuk annesi Jessica Alba, kurduğu şirketi ve nasıl daha ‘yeşil’ yaşamak gerektiğini Working Mother’a anlattı.

Firmanız ‘The Honest Company’yi (www.honest.com) kurmaya nasıl karar verdiniz?
Şimdi üç yaşında olan Honor’a hamileyken, mümkün olan en sağlıklı ev ortamını sağlamak istedim. Çocuk bezlerinden çamaşır deterjanlarına kadar piyasadaki bütün ürünleri araştırdım. O arada bebek ürünlerinde toksik kimyasallar kullanıldığını anlatan haberleri okudum. Bunun üzerine çevre aktivisti Christopher Gavigan’la güçlerimizi birleştirdik ve çevre dostu, zehir içermeyen ürünler üreten ve bunları evinize servis eden The Honest Company’yi kurduk.

Şirketin eve teslim hizmeti, çalışan annelere büyük kolaylık...
Tüm hizmet sürecini üstlenen bir müessese anlayışımız var. Ayrıca, ben açıkçası markete gittiğimde sepetimi yiyecekle doldurmak istiyorum, bebek beziyle değil.

Honor ablalığı kabullendi mi?
Evet kabullendi. Hep hayatımızın merkezi olduğu için ilgiyi paylaşmanın ona zor gelebileceğini biliyordum, o yüzden Haven’a (şimdi altı aylık) hamileliğimden itibaren Honor’u bu yeni duruma hazırladım.
Abla olmanın daha da ‘cool’ bir şey olduğunu, çünkü süslenip püslenmek, parka gitmek, tatlı yemek gibi Haven’ın yapamayacağı pek çok şeyi yapabileceğini söyledim. Gerçekten de bu durum ilgisini çekti.

Girişimcilik, oyunculuk ve aile arasında dengeyi nasıl buluyorsunuz?
Bulamıyorum! Günlük düzen tutturmaya çalışıyorum. Banyolarını kendim yaptırmaya ve uykudan önce kendim hikaye okumaya özen gösteriyorum. İşyerim Honor’un okulundan birkaç sokak ötede, bu sayede okuldan sonra gelip ofiste oynayabiliyor.

Anneler Günü’nü nasıl geçirmek istersiniz?
Geç kalkarak! Kızlarla uyanmak, evde pijamayla rahat rahat takılmak isterim. Mutlaka Honor’la küçük kekler pişirmek isterim; birlikte yapmaktan en çok hoşlandığımız şeylerden biri bu.

Düzeni sağlamak için çırpınan diğer meşgul annelere verebileceğiniz tüyolar var mı?
Her annenin kendisiyle aynı durumda olan, neler yaşadığını anlayabilecek dostlara ihtiyacı vardır. Kendinizi yeniden bulabilmeniz, aynı anda hem çalışan kadın hem anne hem de eş olmaya çalışırken bocalayabilirsiniz. Bu arada kendinizi iyi hissetmeniz için birlikte gece dışarı çıkın. Hiçbirimiz süper kahramanlar değiliz.

Ama bir süper kahramanı canlandırdınız: ‘The Fantastic Four’daki Sue Storm.
Canım, o tamamen hayal ürünüydü!

Jessica Alba’dan sağlıklı çocuk yetiştirme tavsiyeleri
Davranışlarınızla örnek olun: Önce kendiniz eko olun. Bisfenol A (BPA) kimyasalını içermeyen su şişelerinden kullanın, alışverişler için yanınızda çanta benzeri, tek kullanımlık olmayan torba bulundurun.
‘Sahici’ yiyecekleri tercih edin: Yemek yapmayı, taze sebze ve meyve kullanarak yemek uydurmayı seviyorum. Honor da muhteşem bir aşçı yamağı.
Sokağa çıkın: Biz açık havada olmayı ailece seviyoruz. Doğanın değerini bilmezseniz yeşil çocuklar yetiştiremezsiniz.
Çöplerinizi değerlendirin: Çöpe ayrılan şeyleri mümkün olduğunca yeniden kullanıyorum. Karton kutular kızıma bebek evi oluyor.

Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Nisan 2013 11:47
Aysın Önen

Son Ekledikleri: Aysın Önen

yukarı çık