Çarşamba, 19 Şubat 2014 14:00

Çiftliğindeki keçilere çocukları gibi bakıyor

Yazan Handan Güçyılmaz Günay
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Sağlıklı yaşama ve yaşatma arzusuyla hayvancılık sektöründe sıfırdan bir iş kurdu. Kurmakla da kalmadı, sınıf atlattı. Yüzde 100 keçi sütü üretimini, yaşamının önemli bir parçası haline getirdi. Baltalı Gıda’nın sahibi Funda Özer Baltalı’yı İzmir’de ziyaret ettik, bir annenin gücüne ve pırıl pırıl bir hayvan çiftliğine tanık olduk.

Röportaj: Handan Güçyılmaz Günay

Ekip olarak Adnan Menderes Havalimanı’na indiğimizde Ege’nin limoni havası içimizi ısıttı. Araçla 40 dakika süren manzaralı bir yolculuk sonrası Seferihisar’ın Yenice Köyü’ne vardık. 

Burası, yüzde 100 saf ve doğal keçi sütü üreten, ürün gamını az, öz ama yüzde 100 doğallık üzerine kuran Baltalı Keçi Çiftliği. Toplam 100 dönüm arazi üzerine kurulu, etrafı zeytin ağaçlarıyla çevrili bu çiftlikte, 2 bin 200 adet zeytin ağacı ve 160 adet mandalina ağacı var. Sahibesi Funda Özer Baltalı ise çıtı pıtı bir iş kadını ve anne. En büyük hayali ise şefkatle dokunduğu bu ağaçların büyüdüğünü görmek…

Funda Özer Baltalı, bizi çiftliğin hemen yanındaki villanın kapısında, güler yüzle karşıladı. İlk olarak bahçedeki kahvaltı masası gözümüze çarptı. Kendi bahçelerinden zeytin, zeytinyağı, bal, domates, meyve suyu, kızarmış ekmek ve taze demlenmiş çayla donanmış bir masaydı bu. Tabii masanın en iddialı ikramı, kendi ürettiği keçi peynirleri ve sütüydü.

Leziz bir ziyafet sonrası çiftliği gezmeye başladık. Çiftliğe adım atan herkes gibi önce iki aşamalı dezenfekte işleminden geçtik. Funda Özer bu konuda oldukça hassas olduğunu ve hayvanların hastalanma riskine karşı temkinli davrandığını nazikçe belirtti. Çünkü herhangi bir virüse karşı keçilere verilmesi gereken ilacın, süte geçebileceğini açıkladı. Bu önemli detayı anlatırken adeta çocuklarının hasta olmaması için çabalayan bir anne vardı karşımızda.
Neden bu çiftliğin Seferihisar’da olduğunu sorduğumuzda “Yaklaşık 500 senedir burada bir yeme içme kültürü var. Ben de buralıyım. Aslında babamın kurduğu emeklilik hayalini gerçekleştirdim” dedi.

45 yaşında yeni bir kariyer

Funda Özer Baltalı’nın erkek sesi yükselen tarım ve hayvancılığa omuz vermesi tamamen tesadüfî. Robert Kolej’den sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş ama hukukla ilgili katıldığı seminerlerde bu işin kendisine göre olmadığını anlamış. Kısa bir süre bankacılık yaptıktan sonra, evlenip çocuk sahibi olunca iş hayatına bir süre ara vermiş. 35 yaşında ilk işini, 45 yaşında da ikinci işini kurmuş. İkisinde de başarılı olmuş ama “En büyük başarım 21 yaşındaki kızım. Her ne kadar beş-altı çocuk doğuracağım diye yola çıkmış olsam da Allah bir tane nasip etti” diyor gözleri dolarak.

Keçi sütünün faydaları

Eğer keçi sütünün faydalarını bilmiyorsanız “İnek sütü varken ne gerek var!” diye düşünebilirsiniz. Funda Özer Baltalı, bu düşünceyi şöyle çürütüyor: “Keçi sütü, anne sütüne en yakın değerlere sahip süt çeşidi. İçeriğindeki laktoz tolere edilebilir miktarda; alerjik değil ve besin değeri yüksek. Keçi zor beslenip zor bakılan ve en doğal şekliyle bakılmadığı zaman olumsuz reaksiyon veren bir hayvan. Sütünün üretimiyse sabır ve hassasiyet işi. Bu nedenle pek çok Avrupa ülkesinde keçi sütü daha popüler.” Kısacası keçi sütü üretimi tam bir anne ve kadın işi.

 

Yeni bir keçi ırkı

Peki bu çiftliğin kurulduğu dönemde piyasa nasıldı?

Bu soruyu şöyle yanılıyor Funda Özer Baltalı: “Bu çiftlik beş senedir var ve ilk başladığımız zaman Türkiye’de süt keçisi kavramı yoktu. Ben de zaten bu boşluğu doldurmak amacıyla yola çıktım.” Türkiye’deki keçiler, karakeçi, kıl keçisi, maltız gibi kısa dönem süt veren, sonra uzunca bir dönem bakılan benzerlerinden farklı bir ırka mensupmuş. “Ama eğer siz raflara 12 ay boyunca keçi sütü koyamazsanız, orada bir sektör geliştirmekten söz edilemez” diyen Funda Hanım, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de buraya has bir keçi ırkı geliştirilmesini sağlamış. Kanada’dan sperm getirterek Saanen keçileri üzerinde çalışmışlar ve uzun süre verimli süt alınan bir ırk elde etmişler. Burada amaç, süt verimi yüksek, hastalıktan uzak bir hayvan yaratmakmış. Tabii bunu elde ederken doğallıktan da uzaklaşmamak… Keçilerin soy ağacı, ırkları ve tüm bilgileri çiftlikte sanal ortamda takip ediliyor. Her keçiden günde üç-üç buçuk litre süt alınabiliyor. Bu üretim için oldukça iyi bir rakam. Hayvanların doğallığını bozmamak için nasıl çabaladıklarını ise “Hayvanı hasta etmemeye çalışıyoruz. Antibiyotik uygularsak bu doğrudan süte de geçer. Keçilerimiz daha fazla süt versin diye suni yemleme ve aşılama yapmıyoruz. Aşılar sadece olası hayvan hastalıklarından korunmaları için” diyerek anlatıyor.

Doğal ortamlarında yaşıyorlar

Keçilerin burada, kayalardan mineralleri alabilecekleri yalama taşları, doğadaki gibi sularını içecekleri sulukları var. Yani her şey aynen doğada olması gerektiği gibi… Tek fark, hayvanları burada doğayla çevrelenmiş bir alan içerisinde tutuyorlar. Bu, onları sağlıksız çevre koşullarından ayrıştırdığı gibi kapalı tutup psikolojilerini de bozmuyor. “Çiftlikte bin civarı hayvan tutuyoruz. Bize bağlı, bizimle birlikte çalışan, bizim iş arkadaşlarımız olan 17 tane daha çiftlik var. O 17 çiftliğe sürekli bizden satılan hayvanlar gidiyor. Onlar da aşağı yukarı beş bin civarında” diyor Funda Özer Baltalı.

Sağım zamanı!

Funda Özer Baltalı bembeyaz yavru keçilerin arasından geçerken çiftlikteki bir gününü anlatıyor: “Sabah beş buçukta arkadaşlar çaylarını içip işlerine başlıyorlar. Saat altıda sağım yapılıyor. Sağıma katılmıyorsam, sağım makinelerinin sesini evimden duyabiliyorum. Bu işlem, iki buçuk-üç saat sürüyor. Sağım bitince sütler soğutma tankına alınıp tesise geçiyor ve pastörizasyona başlanıyor.”

Biz de sağımlardan birine tanık olduk. Tam anlamıyla şahane… Keçilerin nasıl bir disiplinle sağımhaneden içeri girdiklerini, sıra sıra yerleştiklerini, memelerinin nasıl dezenfekte edildiğini, kısaca sağım işinin nasıl gerçekleştiğini gördük. Aksi bir durum olmadan, keçilerin süt dolu memeleri boşaltıldı. Biz de o sütle birlikte mandıraya geçtik. Yalnızca sağlık kontrolünden geçmiş çalışanların girebildiği imalathaneyi izlemek için camlı mekâna alındık. Kocaman süt kazanlarında taptaze keçi sütünün buharda nasıl temizlendiğini, nasıl yarı mamul hale geldiğini film izler gibi izledik. Günde 10 ton süt işleme kapasitesi olan mandırada, sağlıktan ödün verilmiyor. Bu yüzden kurallar katı. Mandıra ve çiftlik çalışanları birbiriyle temasa dahi geçemiyor.

Çiftlikten sofranıza

Baltalı Gıda’nın ürün gamında 250 ml, 500 ml, 1000 ml günlük tam yağlı pastörize keçi sütü, 500 ml light keçi sütü, 1000, 200 ml UHT ambalajlı keçi sütü ve evde rahatlıkla yapabileceğiniz “kolay yoğurt” bulunuyor. Peynir gruplarındaysa light keçi peyniri, tulum peyniri, kaşar peyniri, dil, hellim ve lor var. Krem peynir grubunda sürülebilir keçi peyniri, labneh, krem keçi peyniri ve Seferihisar yöresine özgü 500 yıllık armola bulunuyor. İthal keçi peynir grubunda ise Fransızların Buche de Chevre peynirini, Baltalı “Büş” adıyla üretiyor.

Ayrıca Türkiye’de ilk defa taze meyve püresi ve sağlığa faydalı bir kakao türü kullanarak, meyveli ve kakaolu günlük pastörize sütleri raflara çıkarmaya hazırlanıyorlar. Sırada ise, kahvenin yanında ikram edilen küçük kurabiyeler var. Kalorisi çok düşük ve keçi kreması kullanarak yapılmış bu kurabiyeler, çok lezzetli ve hafif... Bebek maması ve dondurma çalışmalarıyla yollarına devam edecekler gibi görünüyor.

Son Düzenlenme Pazartesi, 03 Mart 2014 13:19

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :