Salı, 08 Nisan 2014 12:00

Hayat 40’ından sonra başlar!

Yazan Hanife Yaşar
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Üç çocuk annesi oyuncu Deniz Uğur yıllar sonra bir müzikalle yeniden sahneye döndü. Aynı zamanda Umutsuz Ev Kadınları dizisinde rol alan Uğur’la kendi deyimiyle atak yaptığı kariyerini ve çocuklarıyla ilişkisini konuştuk.

deniz_ugurUmutsuz Ev Kadınları dizisine sonradan dahil oldunuz. Oyuncu değişikliği olduğunda, izleyici bu durumu yadırgayabilir. Siz çevrenizden ve hayranlarınızdan nasıl dönüşler aldınız? 
Dizinin oyuncuları, yapım ve teknik ekibi tanıdığım ve sevdiğim kişilerden oluşuyordu. Bu yüzden hiç yabancılık çekmedim. İzleyiciler de canlandırdığım Gülşah karakterini sıcak buldular, diğer başrollerle kimyamız birbirini çok tuttu ve sonuç güzel oldu.

Diziyi, ekibe katılmadan önce izliyor muydunuz?
Dizi izleyecek zaman bulamıyorum ama çekimlere başlamadan önce internetten birkaç bölüm izledim.

Bir izleyici gözüyle dizinin bu kadar zamandır devam etme başarısını neye bağlıyorsunuz?
Hem senaryonun çok iyi bir şekilde adapte edilmesine hem de reji ve oyunculuk maharetine bağlıyorum.

Yıllar sonra oyunculuğa başladığınız noktaya yani tiyatroya geri döndünüz. Tiyatro yapmak için neden bu kadar beklediniz?
Kariyerimin şu dönemde atak yapacağını biliyordum. “Hayat 40’ından sonra başlar” diye bir sloganım var. Yaşımdan genç göründüğüm için daha önceleri istediğim nitelikte roller için çoğu zaman küçük bulunurdum. Oysa şimdi hatlarım yerine oturdu ve bir aktris olarak tadını çıkararak oynayabileceğim roller teklif ediliyor. Bu yüzden çok mutluyum. Huysuz müzikalinde rol almam ise Engin Alkan’ın teklifiyle gerçekleşti. Tabii ki böyle değerli bir tiyatro adamıyla çalışma fırsatını tepemezdim. Hele kendimi yeniden doğmuş gibi hissettiğim şu faal dönemimde... Prova sürecimiz yaklaşık dört ay sürdü. Engin sayesinde kiri pası üzerimden attığımı, tazelendiğimi ve form tuttuğumu hissettim. Muhteşemdi!

Oyunda şuh ve kurnaz bir kadını oynuyorsunuz, ki oldukça komik bir karakter… Böyle bir rol, dizilerden sonra sizde nasıl bir etki yarattı?
Tiyatroya uzun süre ara verdiğim için “dizi oyuncusu” şeklinde beni sınırlandıran yanlış bir algı oluşmuştu. Bana teklif edilen projeler de genellikle dram türünde işlerdi. Kamera karşısında var olmak da kolay iş değildir ancak tiyatro er meydanıdır. Yeniden sahneye çıkıp tiyatro kökenli olduğumu ve komediye yatkınlığımı izleyiciye hatırlatma fırsatını bulduğuma seviniyorum doğrusu.

deniz_ugur_roportajBüyük oğlunuz Engin Deniz henüz küçükken ikizleriniz oldu. İkiz kardeşleri olunca “olağan kıskançlık” halleri yaşandı mı?
Aralarında 10 yaş fark olduğu için o konuda avantajlıydım. Engin Deniz’in kendi hobileri ve uğraşları vardı, o nedenle herhangi bir paylaşamama durumu yaşanmadı. Tam tersine çok korumacı bir abi oldu hep. Sevgiyle büyüyen bir çocuk olduğu için yüreğinde verecek çok sevgisi var. O benim meleğim.

İkizlerin bakımlarıyla ilgilenirken kimlerden destek aldınız? İkiz annesi olmanın en zor ve keyifli yanları nedir?
İkiz bebek bakıcısı olan profesyonel biriyle çalışıyordum. Doğuma iki hafta kala onunla birlikte hazırlıklara başladık. Emzirme, uyku ve banyo saatlerini çok düzenli bir şekilde oturttuğumuz için pek zorluk yaşamadım. Aynı anda iki bebeği kucağıma almak, üstelik birinin kız, diğerinin erkek olması da büyük keyifti.

Çocuklarınızı sete ya da oyun provalarına götürdüğünüz oluyor mu?
Çocukları provalara sadece bir kez götürebildim ve prova başlamadan tiyatro salonundan çıkarmak zorunda kaldım. Çünkü kızım benimle sahneye çıkıp “Provaya katılacağım” diye tutturdu. Onu sahneden inmeye zor ikna ettik ve bir yandan da çok eğlendik. Çocuklarımın hepsinin oyunculuğa, dansa, müziğe merakı var ama onları sete pek götürmüyorum. Hem düzenlerinin bozulmasını istemiyorum hem de sette zamana karşı yarışıldığı için o karışıklığın çocuklara göre konforlu bir ortam olmadığını düşünüyorum.

Çocuklarınızla birlikte neler yapmayı seversiniz?
Birlikte masallar uydurup birbirimize anlatırız, hayal kurarak yaratıcı drama türünde oyunlar oynarız. Bazen çeşitli kostüm ve aksesuarlarla kılık değiştiririz, birlikte resim yapar, müzik dinler, dans ederiz. Evde her türlü eşya ve objeyi oyunlarımızda kullanırız. Mesela salonun şeklini değiştirip çadır kurarak kampçılık oynayabiliriz. İşlerimin çok yoğun olduğu ve evde buluşamayacağımız zamanlarda ise fırsat yaratıp gün içinde okullarına uğrar, onlarla oyun oynar ve kitap okurum.

Evhamlı bir anne misiniz? En çok hangi konularda evham yapar, kural koyarsınız?
Evhamlı değilim ama her annede olduğu gibi içimde çocuklarla ilgili bir alarm var. Ateşleri çıksa gece boyunca 15 dakikada bir kendiliğimden uyanıp kontrol ederim mesela. Ya da olabilecek kazaları öngörüp engelleyebilirim. Kuralcı da değilim ama kesin bir yasağım var; birbirlerini kırıp gücendirmeleri yasak! Çocuklarımın üçü de bunu biliyorlar. Ömür boyu birbirleriyle dayanışma içinde olmalarını istiyorum.

deniz_ugur_working_motherDizi ve tiyatro çok vaktinizi alıyor olmalı. Üç çocuğu olan bir anne olarak, bu tempo içinde işi ve evi nasıl dengeliyorsunuz?
Zamanımı ve enerjimi ekonomik kullanarak programlı hareket ediyorum. Annemin de hep yanımda olması sayesinde iyi organize oluyorum.

Gerek sağlık sorunlarınıza gerekse geçmişte yaşadığınız talihsiz olaylara şahit olduk. Geriye dönüp bakınca en çok nelerden güç aldığınızı görüyorsunuz?
İçimdeki manevi dünyadan güç alıyorum. Hayatı, farklı deneyimlerden oluşan, başı ve sonu olan, kıymetli bir süreç olarak görüyorum. Dolayısıyla yaşanan güçlükler de sorunlar da negatif anlam taşımıyor benim için. Bunlar insanın kendi sınırlarını ve gücünü sınayacağı fırsatlar. Böyle zor süreçlerden zaferle çıkmanın getirdiği tatmin beni çok heyecanlandırıyor. Hayatı böyle anlamlandırmak insanı huzurlu ve dingin, aynı zamanda da umutlu kılıyor. Yaşama sevinciniz engel tanımıyor.

Çalışan annelere hangi tavsiyelerde bulunursunuz?
Herkesin çalışma koşulları farklı olabilir ancak günün hangi zaman dilimini çocuklarına ayıracaklarını belirlemeliler. Mutlaka onlarla baş başa zaman geçirmeliler. Aradaki manevi bağ çocuğa kendini güvende hissettirir ve onu mutlu kılar.

İlerleyen süreçte bir çocuk daha yapmayı düşünüyor musunuz?
Neden olmasın? Anneannemin beş, babaannemin dört çocuğu vardı. İkisine de imrenirdim; çünkü çocukları onlara sevgi ve saygıyla bağlıydı, annelerine adeta kraliçe gibi davranırlardı. Mutluluk içinde yaklaşık birer asır yaşadılar. Kısmet...

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :