Cumartesi, 26 Temmuz 2014 16:46

Anne olmasaydım, hiçbir şey olamazdım

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Silk&Cashmere’in kurucusu Ayşen Zamanpur, enerji dolubir kadın. “Annemden miras aldığım biraz abartılı bir annelik duygum var” diyen Zamanpur, bize başarı hikâyesini ve bu hikâyede annelik rolünün yerini anlattı.

Röportaj: ECE KOÇAL

 

21 yıl önce ilk mağazanızı açtığınız İsviçre’de geçen ay üçüncü mağazanız hayata geçti. Neden ilk mağazanızı aysen zamanpur working mother trburada açmayı tercih etmiştiniz?

O çok sevilen New York New York şarkısında der ki “if  you can make it there you make it everywhere”. Yani New York’ta yapabilirsen her yerde yaparsın... Biz de Zürih gibi kaliteyle özdeşlemiş, dünyanın en seçkin markalarının yer aldığı Bahnhof’ta, kaşmiri bilen, tanıyan elit kesme kaşmir ve ipeğimizi beğendirip satabilirsek her yerde satabiliriz diye düşündük ve riskli bir giriş yaptık. İyi ki yapmışız… İlk günden beri dünyayı, pazarımız olarak gördük. O nedenle Fransa’nın en iyi üniversitelerinden Em Lyon Üniversitesi bizi yüksek lisans tezinde Born Global Brand (Doğuştan Global Marka) diye tanımladı. Ben de bu tanıma çok uyduğumuza inanıyorum.

Silk&Cashmere şu an 27ülkede satılıyor. Bu kadar büyümenin sırrı nedir?

İlk olarak kaliteden asla ödün vermeden ulaşılabilir olmayı sağlamak. İkincisi müşteriye hep doğruyu söylemek. Üçüncüsü, onları hep koşulsuz mutlu etmeye çalışmak. Ve şahane bir ekip… Ekibiniz yaptığınız işe gönlünü verirse başarılamayacak iş yoktur.

 İşi kurarken bir buçuk yıl Çin’de yaşamışsınız. Nasıl bir süreçti bu?

1992’de orada henüz kimseler yokken, buradaki bütün Benetton mağazalarımızı devrederek, Çin’de yatırım yaptık. Her zaman dediğim gibi hayatta en büyük risk, hiç risk almamaktır. Çin geçiş sürecindeydi; onun sancılarını yaşadık. İngilizce bilen kişiler parmakla sayılırdı. Fiziksel ve kültürel uzaklıkların getirdiği sorunlar vardı; hepsini tek tek aştık. Ama bizi Çin değil, Türkiye’nin Çin’e bakış açısı daha çok yordu. Siyah beyaz yaklaşımlarla çok uğraştık, hâlâ da uğraşıyoruz... Ama geldiğim noktadan geriye baktığımda, her şeye değdiğini söyleyebilirim.

Silk&Cashmere’in ayırt edici özellikleri nelerdir?

Tenle müthiş uyumu… Boşuna “teninizdeki med cezir”demedik senelerdir… Yakmaz, batmaz, acıtmaz, konforlu bir şekilde ısıtır; adeta kollar korur, sakınır, sarar sarmalar… Vücut ısısını dış ısıyla dengeler...

 

aysen-zamanpur working mother trOğlunuz Ferhat 27, kızınız Yasemin 24 yaşında. Ama çocuklarınız henüz küçükken Silk&Cashmere’i kurdunuz. Zor bir süreç zor değil miydi?

 Annelik dünyanın hiçbir şeyle karşılaştırılmayacak en muhteşem hissi.  Ben anne olmasaydım, hiçbir şey olamazdım. Çocuklarım hayatımın anlamı. Ama üretmek, yaratmak, hayatın tam içinde olmak, hazırdan yemeden, yaşadığı toplum için katma değer yaratmak isteyen kadınlara, sadece anne kimliği yetmiyor. Anneliği asla küçümsemeden ve çocukları arada yürütmek imkânsız değil. Ve bir şey imkansız değilse kadınlar başarır.

Eşiniz bu süreçte size nasıl destek oldu?

Eşim vizyon sahibi, etik değerleri olan ve çok iyi bir iş insanı olarak bana müthiş destek oldu. Eş olarak da yapmak istediğim her şeyde önümü açtı ve destekledi.

Çocuklarınız ileride sizinle birlikte mi çalışacak? Bu yönde istekleri var mı?

Bu konuda onları hiç zorlamadım. Ama oğlum dört yıldır bizimle çalışıyor. Artık genel müdür yardımcısı oldu; şirketin pazarlama ve görsel ekiplerini, internet ve marka çalışmalarını çok güzel bir şekilde yönetiyor. Her geçen gün omzuna yeni yükler veriyoruz ve o da hepsinin üstesinden geliyor. Halinden de memnun görünüyor. Yasemin ise aramıza henüz yeni katıldı. O da zaman içinde ne yapmak isterse o şekilde çalışacak. Bizde zorlama olmaz. Mutluluk öyle olmaz çünkü...

Hayal ettiği işi kurmak isteyen annelere önerileriniz olur mu?

İçinde girişimcilik ruhu taşıyan kadın erkek herkesin fikirlerini hayata geçirmeleri için projelendirmeleri gerektiğine inanırım. Sohbet masalarına meze olan rüyalara değil, fizibiliteye dayanan projelere ihtiyaç var. Ama her şey de bir düşle, bir fikirle başlar. Uzatmadan işe girişmek, bir yerden başlamak gerek. Genç girişimcilere hep “O gün bugün” diyorum. Bireysel girişimci de olabilir kurumsal girişimci de… Önemli olan ruh.

“Önce anneyim sonra her şeyim” demişsiniz. Anneliksizin için ne ifade ediyor?aysen zamanpur working-mother tr

Nasıl bir annesiniz? Yasemin ve Ferhat’ın annesi olmak hayatta en sevdiğim kimlik. İnanır mısınız hâlâ, bana her “Anne” dediklerinde inanılmaz mutlu oluyorum. Sokakta, restoranda, her yerde anne desinler de herkes anlasın istiyorum. Annemden miras aldığım biraz abartılı bir annelik duygum var. Oda bana ve iki abime sınırsız ve ölçüsüz bir sevgi verdi. Hâlâ da veriyor. Bu yaşımda bana “Üşüdün mü? Acıktın mı? Yoruldun mu?” diye soruyor. Galiba son tahlilde insan annesinden çok uzağa düşmüyor. Anneliği hiçbir şeyle karşılaştıramam… Ama bu duyguyu sadece doğurarak değil, evlatlık yoluyla da yaşamak mümkün. Her kadına ne şekilde olursa olsun bu duyguyu yaşamasını öneririm. Ona dünyaları verecek gibi hissediyorsunuz ama bunu fedakârlıkmış gibi görerek yapmıyorsunuz.

Sizi nasıl bir anne olarak görüyorlar sizce?

Ben anlatamam, taraflı olur… Onlara sormalı. Kitabıma yazdıkları bazı şeyler var ki, her okuduğumda ağlamadan duramıyorum.

Özel bir Anneler Günü anınız var mı?

Rahmetli babam doktordu ve Ankara’da çok küçük bir maaşla ihtisas yapıyordu. O dönem abilerimle anneme Anneler Günü’nde bir şey almak istedik. Ama paramız çok azdı. Anneme “Sana ne alalım?” diye sorduk. O da “Ben en çok neyi severim?” dedi. Üçümüz aynı anda “Çay” diye bağırdık! Bulmuştuk çözümü! Koşarak bakkala gittik, çay aldık, üstüne süsler yapıştırdık. Annem de pırlanta set almışız gibi öptü kokladı bizi…

Şimdi kendi çocuklarınızla kutluyor musunuz?

Çocuklarım Anneler Günü’nü hiç atlamaz. Sabahtan kutlamaya başlarlar. Yasemin yazmayı öğrendiğinde bana bir kart yapmıştı. ‘’Dünyanın en tatlı annesine” diye yazmıştı üzerine. Onu çerçevelettim, masamda duruyor hâlâ. Ama onların varlığı en güzel hediye. Tüm anneler böyle hissetmez mi zaten!

Silk&Cashmere olarak Anneler Günü’ne özel çalışmalarınız oluyor mu? Özel bir koleksiyon, kampanya veya etkinlik…

Hem de nasıl… Bizim için tartışmasız en önemli hafta. Bu konuda mütevazı olmayalım. Biz Anneler Günü’nün rakipsiz markasıyız. İpek gibi annelere ipek ve kaşmir sunuyoruz. Daha ne olsun... Daha güzel bir hediye düşünebiliyor musunuz?Üstelik annesine hediye alana kayınvalidesi için ipek eşarp veriyoruz (gülüyor)...

Son Düzenlenme Perşembe, 31 Temmuz 2014 17:25

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :