Pazar, 08 Aralık 2013 09:00

Anne, seks nedir?

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Meraklı çocuğunuz bu soruyu sormaya başladığında ona vereceğiniz cevabı hazırladınız mı? İşte bizden birkaç öneri…

Çocuklar belli bir yaştan itibaren nereden ve nasıl geldiklerini merak etmeye başlıyor. En önemlisi çocuğunuzun hangi yaş aralığında seks hakkında ne anlayabileceği ve bu konuyu onlara nasıl anlatacağınız. Aileler çoğu zaman 3-4 yaşındaki çocukların cinsellik hakkında konuşmak için çok küçük olduklarını düşünür. Fakat bu ailenin kendi yarattığı bir kaygıdır. New York City, Columbia and Cornell Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nde yardımcı doçent olan ve aynı zamanda Everything You Never Wanted Your Kids to Know About Sex adlı kitabın yazarlarından Justin Richardson’ın dediğine göre, çocuğunuzla bu konuları konuşmak için doğru bir yaş yok! 

Cinsel organları sevimli bir dille anlatın

Richardson, “Fakat ne kadar erken başlarsanız çocuğunuz büyürken o kadar rahat hissedersiniz” diye ekliyor. Henüz sorular gelmeden önce çocuğunuza en basit haliyle anlatmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, “Bu bir penis ve bu bir vajina” diyebilirsiniz. Richardson’a göre, bunlar gelecekte yapacağınız konuşmalar için zemin hazırlayacak ve her ikiniz için de işleri kolaylaştıracak. Aynı zamanda Richardson, çocuğunuza bunları anlatırken vücudun bölümlerini gerçek kelimelerle ve sevimli bir dille anlatmanızı da şiddetle tavsiye ediyor.

Eğer çocuğunuz sizi yatak odanızda eşinizle birlikte yakalarsa ve bunun hakkında sorular sormaya başlarsa, öncelikle durumu idare edip odadan çıkmasına yardım edebilirsiniz önerisinde bulunuyor Richardson. Ardından rahat ama hassas bir şekilde örneğin şöyle bir açıklama yapabileceğinizi söylüyor: “Biz yetişkinlerin birbirilerine sevgilerini gösterdikleri bir şey yapıyorduk, buna seks denir.” Bununla birlikte çocuğunuzun yanlış bir şey yaptığını düşünmesine izin vermeyin fakat yatak odanızın kapısı kapalıyken, kapıyı çalması gerektiğini de öğretin.

Seks hakkında konuşmak için 3 neden

“Seks nedir?” sorgusu sırasında söylenebilecek en iyi şeylerden biri de “Bu çok güzel bir soru, önce sen neler duyduğunu anlatmak ister misin?” demek olabilir. Ardından soruyu cevaplayabilirsiniz. Henüz 3-4 yaşındayken bile çocuğunuza tüm olan biteni anlatabilirsiniz. “Anne ve baba gerçekten çok yakınlaştıklarında, babanın vücudundaki sprem annenin vücudundaki yumurta bir araya gelir ve bu birleşim bir bebeğe dönüşür.”

Çocuğunuza penisin vajinanın içine girdiğinden de bahsedebilirsiniz, bu onu rahatsız etmeyecektir. Richardson şöyle devam ediyor: “Eğer siz rahatsız oluyorsanız bunu yapmak zorunda değilsiniz.” Bebeğin nereden geldiğiyle ilgili sorulara: “Annenin vücudunda uterus denilen özel bir bölgede büyüdün ve doğmaya hazır halde gelince vajinadan dışarı çıktın” diye cevap verebilirsiniz. Bu çocuğunuza iğrenç gelebilir ama bunu dert etmeyin. Zamanla bu konu hakkında daha rahat konuşmayı öğrenecektir, tıpkı sizin gibi.

Seks hakkında konuşmak için 3 iyi neden:

1. Çocuğunuz size soru sorabileceğini ve karşılığında dürüst cevaplar alabileceğini öğrenecek.
2. Bu konuda konuşabildiğinizi ve bunun çok da büyük bir problem olmadığını göreceksiniz.
3. İkiniz de bu vücudun bölümler hakkında konuşmanınkorkunç veya rahatsız edici olmadığını öğreneceksiniz.

Son Düzenlenme Çarşamba, 04 Aralık 2013 17:42

Son Ekledikleri:

Benzer Öğeler (etikete göre)

İlgili Video

yukarı çık