Cumartesi, 18 Ocak 2014 16:00

Sizin paranız burada geçmez!

Yazan Meltem Şahbaz
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Zaman kumbarasıyla tanışmaya ne dersiniz? Burada yalnızca bilgi, tecrübe ve yeteneğiniz kabul görüyor. Vaktin nakit olarak kullanıldığı yerden, zumbara.com’dan bahsediyoruz…

Zumbara’nın geçmişi, 2008 yılında Ayşegül Güzel’in Barselona’da “zaman bankası” fikriyle tanışmasına dayanıyor. Zaman bankası, özellikle yaşlı nüfusun fazla olduğu Amerika ve Avrupa’da oldukça yaygın. Buralardaki yaşlı nüfus, mahallelerinde güvene dayalı ilişkilerle bu sistemi kullanıyor. Örneğin birinin bahçe bakımına karşılık olarak, diğeri köpek gezdiriyor. 

 

Ayşegül Güzel, bu zaman bankası fikrini Meltem Şendağ’dan destek alarak “Zumbara (zaman kumbarası)” ismiyle Türkiye’de hayata geçiriyor. Zaman bankası sistemi aslında yeni değil, şu an 35 ülkede kullanılıyor. Zumbara’nın farkı ise burada ortaya çıkıyor. Zumbara, internetin sosyal ağ genişliğini kullanıyor ve böylece bölge sınırlaması olmadan, genç-yaşlı binlerce kişiyi birbiriyle buluşturuyor. Zumbara için şu ana kadar sitenin yazılımına harcananın haricinde para kullanılmamış. Zumbara felsefesiyle bire bir örtüşen bu durum bile oldukça etkileyici ve insanı Zumbara’yı yakından tanımaya teşvik ediyor.

Nasıl işlediğine gelince… Bir konu hakkında eğitim almak istiyorsunuz diyelim. Zumbara’da bir hesap açıyorsunuz. Sistem size başlangıçta beş saatlik kullanım hakkı veriyor. Beş saat boyunca dilediğiniz alanlarda bilgi, eğitim ya da hizmet alabiliyorsunuz. Dilerseniz almak istediğiniz servisi kendiniz açıyorsunuz ya da hâlihazırda servis vermek isteyenlerden birini seçiyorsunuz. Evde süs bitkisi bakımı, satranç eğitimi, dil öğrenimi, pasta yapımı, makyaj tüyoları, çocuk bakıcılığı ve daha aklınıza gelen ya da gelmeyen yüzlerce konu… Servisler hayal gücünüzle sınırlı. Beş saatlik hizmet sonrasında sistem, “Artık sen de servis vermelisin” diyor ve siz de yeteneğiniz ya da bilginiz çerçevesinde hizmet veriyorsunuz. Her bir hizmet en az bir saatlik oluyor ve kazandığınız bir saati kumbaranıza, başka bir deyişle Zumbara’nıza atıyorsunuz. Saatler biriktikçe karşılığında hizmet almaya devam ediyorsunuz.

Ve anneler Zumbara’yı keşfetti…
İnternet çağı annelerinin Zumbara’yı keşfetmemeleri beklenemezdi. Onlar da Zumbara’yı etkin bir biçimde kullanıyor ve zaman paylaşımına bayılıyorlar!
Burcu Ünal Espavo, Zumbara kullanan annelerden biri. 10 yaşında Yağmur isminde bir kızı var. Ekonomi ve işletme mezunu, aynı zamanda sosyoloji ve psikoloji öğrencisi. Devamlı sosyal araştırmalar yaptığından, Zumbara ile karşılaştığında sosyal paylaşım fikrine hayran olmuş.

Bu zamana kadar Zumbara aracılığıyla logo çizimi, psikoloji notlarının Word belgesine geçirilmesi, numeroloji eğitimi ve e-kitap paylaşımına kadar birçok hizmet aldığını belirtiyor Burcu Ünal Espavo ve ekliyor: “Hatta şu an bilgisayarımdan dinlediğim müziği bile bir Zumbara üyesinden almıştım.”
Espavo, çalışan bir anne olarak, Zumbara’dan oldukça memnun. Kızı Yağmur’un doğum günü için fikir talebinde bulunmuş ve çok güzel geridönüşler almış. “Doğum günü için servisi açtığım gece Begüm ile yazıştık ve ertesi gün bize gelip, Yağmur’un saçlarına wrap (renkli yünlerle yapılan bir saç süsleme tekniği) yaptı; kızım çok mutlu oldu. Birkaç hafta sonra da Deniz’le temas kurduk. O da kızımla iki arkadaşına bir saatlik dans dersi verdi” diyor. Sırada kızı için gözüne kestirdiği “Çocuklar için ekoloji ve geridönüşüm atölyesi” eğitimi var.

Zumbara’nın annelere girişimcilik açısından ne gibi bir faydası olduğunu sorduğumuzda “Kızımla genelde evde vakit geçirdiğimiz için çok dışarı çıkmıyorum. Bu süreçte insanlarla iletişim ve bağlantı kurmak için interneti kullanıyorum. Zumbara bu açıdan benim için oldukça faydalı bir köprü” diyor ve kısa zamanda pek çok açık fikirli insana ulaşmasına imkân sağladığı için Zumbara’yı sevdiğini belirtiyor.

Zumbara’yı aktif bir biçimde kullanan bir diğer anne de Begüm Erenler. Yeni iş kurma aşamasındayken tanışmış Zumbara’yla. İlk yararlandığı servis, sitenin kurucusu Ayşegül Güzel’den aldığı “inovasyon teknolojisi” olmuş. Sonrasında iş kurmada faydalandığı “finansal planlama” hizmetini almış. Eğitim almasına yardımcı olan Zumbara üyesi, Erenler’e beş yıllık bir mali plan dahi hazırlamış. Şamanizm hakkında bilgi ve etnik müzik örnekleri gibi iş dışında aldığı servisler de varmış.

Begüm Erenler’e bir anne olarak Zumbara’da ne gibi servisler görmek istediğini soruyoruz, “Çocuklarla gezmeli-eğlenceli programlar ve atölyeler” cevabını veriyor ve ekliyor “Anne mutluysa çocuk da mutludur. Anne olsun ya da olmasın, Zumbara’nın insanlara çok güzel şeyler sunduğu bir gerçek.”
Begüm Erenler, Zumbara’nın hayatına servisler dışında da güzellikler kattığından bahsediyor: “Muhteşem insanlarla tanıştım. Hepsi kısa sürede kardeşim oldu. ‘Anca beraber, kanca beraber’ duygusu çok güzel. Ortam çok samimi; gülüp eğleniyoruz. Paylaşımlar oldukça verimli.”
Görünen o ki Zumbara, annelere güvenli bir biçimde, maddi kaygılar olmaksızın paylaşım yapabilme rahatlığını ve mutluluğunu veriyor.

Zumbaracılar toplanıyor!
Yılın belirli zamanlarında, merkezî yerlerde kurulan Zumbara Sahnesi’nde üyeler performanslarını özgürce sergileyebiliyor. Şarkı söyleyenler, enstrüman çalanlar, oyun sergileyenler, hikâyesini anlatanlar... Sahne kullanımında sınır yok.

Bunun dışında belirli zamanlarda etkinlikler de yapılıyor. Tekne turu ve piknik gibi etkinliklerin yanı sıra il merkezli buluşmalar da düzenliyorlar. Maksat daha fazla insanı bir araya getirmek, paylaşımı artırmak…

Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Ocak 2014 10:09
Meltem Şahbaz

Son Ekledikleri: Meltem Şahbaz

yukarı çık