Çarşamba, 29 Ocak 2014 09:00

“Kadınlar, yönetime talip olmalısınız!”

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ile politika ve annelliği üzerine...

Kadın istihdamı, çalışan annelerin sorunları, pozitif ayrımcılık, doğum izni, kreş sorunu, kadın bedeni üzerinden siyaset yapılması gibi pek çok konu üzerinde tartışıp duruyoruz. “Peki tüm bunlar hakkında kadın milletvekilleri neler düşünüyor ve neler yapıyor?” dedik ve anne milletvekillerinin kapısını çaldık. Siyasete giriş hikayelerini, Meclis’te kadın olmayı ve kendi annelik serüvenlerini konuştuk. Yazı dizimizin ilk durağı Mihrimah Belma Satır...

 

Kadın konusunda çalışmalar yapmış bir avukat ve milletvekili olarak Türkiye’de kadın hareketlerini nasıl buluyorsunuz?
Kadınların bu toplumda Orta Asya’dan beri bir etkinliği olmuş. Cumhuriyet tarihine baktığınız zaman, birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını elde etmişiz. Ülkemizde STK’lar ve kadın dernekleri, son 20-30 yılda çok faydalı çalışmalar yapıyor. Yasal düzenlemelerinin Meclis’ten geçmesinde aktif olarak rol alıyorlar. Onları tebrik etmek gerek.

Kısa bir süre önce Ak Parti Grup Başkan Vekili oldunuz. Bu görev hayatınızı nasıl etkiledi?
Üniversiteden mezun olduğumdan beri, aktif olarak iş hayatının içindeyim. Sürekli serbest avukatlık yaptım. İstanbul’da iş hayatım çok yoğundu. Milletvekili olunca bu tempom devam etti. İstanbul-Ankara ve Anadolu arasında seyahatlerim fazlaydı. Şimdi Meclis’te grup başkan vekili olarak yasama faaliyetlerinde daha aktifim. Bunun da ciddi bir yoğunluğu var.

Meclis’te kadın olmak, hatta kadın grup başkan vekili olmak zor mu?
Siyaset 10-15 yıl öncesine kadar hep erkeklerin oynadığı bir oyundu. Özellikle AK Parti iktidarıyla beraber, kadın sayısı çok arttı. Bizim ana kademe, kadın kolları ve gençlik kolları yapılanmamız var. Her üç kademede de kadınlar çalışıyor. Siyasette kadın olmak her alanda olduğu gibi çok kolay değil. Erkeklerin yoğunlukta olduğu bir alan… Kendinize alan aşmaya çalışıyorsunuz. Biz bunu siyasi örgütlenmeyle açmaya çalıştık. Nihayet biraz daha görünür olduk Meclis’te. Kadın milletvekilleri yüzde 10’larda. Ama daha fazlasını yapmamız lazım.

Kadınların göstermelik olarak Meclis’te bulunduğunu söyleyenler var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bu söylenti kadınların kendi kendilerine yaptığı büyük bir ayıp. Alanda erkekler olduğu için bugüne kadar, üst kademelere de erkekler çıkıyordu.

Var olmadığınız bir alanda nasıl yukarıya çıkarsınız?
Kadınlar, AK Parti’den evvel Türkiye’de siyasete hep şöyle baktılar: “Ben yorulmayayım, çok çalışmayayım, alanda olmayayım, seçim zamanı birileri bana teklif getirsin, milletvekili olayım.” Nitekim Türk siyasi tarihine baktığınız zaman, siyasette aktif olan hanımların birçoğu genelde Anadolu’da köklü ailelerin kızları… Kendi emeğiyle bir yerlere gelen siyasi kadın çok yok. Ama son zamanlarda tüm partilerde teşkilattan gelen kadın sayısı arttı. Kadınların vitrin olduğu, üst kademelere çıkmadığı doğru değil.

Sizce üç çocuk teşviki ve kadınların doğum izninin uzatılması, kadın istihdamını engeller mi?
Üç çocuk teşviki doğru bir tanımlama değil, üç çocuk önerisi diyebilirsiniz. Teşvik dediğiniz zaman onu destekleyecek politiklarınızın olması lazım. Türkiye nüfusu yaşlanıyor. Yaşlı nüfuslar, o ülkenin gelişmesi için büyük bir engel. Dolayısıyla istatistikler gösteriyor ki, üç çocuk ideal. Bu bir zorlama değil, tavsiye. Öncelikle anne olmanın önündeki engelleri kaldırmak lazım. Biz normal yolla çocuk sahibi olamayanlara tüp bebekle ilgili düzenlemeler getirdik. Çok çocuk sahibi olmak isteyenlere de imkan verilmesinin desteklenmesi gerek.

Peki siz üç çocuk sahibi olsaydınız bu kadar etkin bir siyasetçi olur muydunuz?
Bazı şeyler kader, ben oğlumu doğurduktan sonra rahatsızlandım. Sonra bir daha çocuk sahibi olamadım. Kendim için değil ama oğlumun bir kardeşi olsun isterdim. Kuzenleri var; onlarla anlaşıyor çok şükür. Bunlar kişisel tercihler. Çocuk sahibi olmak istemeyenlere de üç çocuk sahibi olmak isteyenlere de saygı duyarız. Üç çocuğum olsaydı kariyerimde bugünkü olduğum yerde olur muydum diye düşününce de “Evet yine olurdum” diyebilirim. Eğer zamanı iyi değerlendirirseniz, 24 saat her şeye yeter.

Peki doğum izninin uzatılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
O da ihtiyaçtan kaynaklanan bir durum; bence olabilir, olmalı da zaten.

Şirketler bu nedenle kadın çalışan almak istemezlerse ne olacak?
Şimdi tabii bir yaman çelişki var. Kadınlar burada kısmen sıkıntı yaşayabilirler. Eğer siz izninizden sonra şirketinizde eski veriminizde çalışacaksanız, eski performansınızı gösterecekseniz, işvereniniz sizi tercih edebilir.

Annelik yönünüze gelirsek… Oğlunuz artık bir yetişkin. Peki onunla ilişkinizde en zorlandığınız dönem hangisiydi?
Oğlum doğduğunda serbest ofisim vardı. İşe hiç ara vermedim. Oğlum şimdi 20 yaşında, ODTÜ’de Şehir Bölge Planlama okuyor. İş hayatı insanları disipline ediyor. Dolayısıyla çocuğunuzla kaliteli zaman geçiriyorsunuz. Çok büyük sorunlar yaşamadım. Bir de benim en büyük avantajım, annem, teyzelerim ve babaannem bana hep destek oldular.

Sizce bir annenin çocuğuna verebileceği en önemli değerler nelerdir?
En başta samimi olmak. Ahlaklı ve dürüst olmak zaten her çocukta olması gereken değerler. Bunun yanı sıra samimi ve ölçülü olmaya teşvik edebilirsiniz. Çocuğumun iletişime açık ve sağduyulu olmasını isterim.

Siz nasıl bir annesiniz? Otoriter mi?
Bazen fazla korumacı olabiliyorum; bu nedenle kendimi de eleştiriyorum. Terör örgütleri, uyuşturucu, alkol... Çocuğunuzu istediğiniz kadar doğru yönlendirin ama toplumda böyle tehlikeler var. Bugün oğlumu sorgulamayacağım, “Neden geç geldin?” demeyeceğim diyorum kendi kendime ama olmuyor. “Neredeydin, yine mi hamburger yedin?” diye sorabiliyorum. Bunlar normal aslında. Özgür bırakmaya evet, ama kontrolsüz bırakmaya hayır.

SİYASETE NASIL BAŞLADIM?
“İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. O zamanlar hep siyasi toplantılara giderdim. 1978’de üniversiteye girdim, 1980’de 12 Eylül İhtilali oldu. Hiçbir siyasi partiye üye değildim fakat olayları gözlemledim. Rahmetli babam Halk Partili, annem ise Demokrat Partiliydi. Benim siyasi görüşüm, bu iki farklı görüşün aynı evde konuşulmasından kaynaklanmıştır. Siyasete AK Parti’nin kuruluşuyla başladım. Partinin kurucular kurulu üyesiyim, ilk 13 kadından birisiyim. Bizim jenerasyona hep siyasetin kötü bir şey olduğu söylendi. Halbuki içinde bulunduğunuz toplumu yönetenlerle iletişim kurmalısınız ve yönetime talip olmalısınız.”

Son Düzenlenme Cuma, 24 Ocak 2014 14:24

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :