Pazar, 02 Şubat 2014 09:00

“Aile olmak ulusça en büyük gücümüz”

Yazan Handan Güçyılmaz Günay
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, AK Parti’nin çok yönlü isimlerinden biri. Mimarlık, işletme ve inşaat mühendisliği eğitimleri almış, 22 yaşında anne olmuş, işle anneliği bir arada götürmüş… Tüm bunları kendisiyle Meclis’teki makamında konuştuk.

Çocuklarınızı anlatır mısınız bize, nerede ne yapıyorlar?
19 ve 14 yaşlarında iki oğlum var. Büyük oğlum Furkan İstanbul’da makine mühendisliği birinci sınıf öğrencisi. Küçük oğlum Haşim Gaziantep’te Fen ve Teknoloji Lisesi’nde birinci sınıfta okuyor. Biri İstanbul’da, biri Gaziantep’te, ben de Ankara’dayım. Böyle bir hayat yaşıyoruz. Furkan altı yaşından beri yüzme sporuyla uğraşıyor. Haşim de satranç konusunda çok başarılı.

Şimdi çok yoğun bir annesiniz. Siz Meclis’e girdiğinizde çocuklarınız belli bir yola girmişti. O dönemler nasıldı, nasıl bir anneydiniz?
Hep Gaziantep’teydim. 21 yaşında üniversiteyi bitirdiğim gibi Gaziantep’e döndüm. Evlendim, hemen de çocuklarım oldu. 22 yaşında ilk bebeğimi kucağıma aldım. O zamanlar eşim askerdeydi. Çalışıyordum, hamileliğim de çok zor geçiyordu. İşi bırakmak durumunda kaldım. Ama ailem beni çok destekledi bu konuda. Eşimin askerde olduğu yer çatışma olan bir bölgeydi. Doğumdan birkaç saat sonra gelebildi. Bebeğin doğumunda var mıydı, yok muydu, inanın hiç dert etmedim. Eşimin sağlıklı olması benim için daha önemli ve anlamlıydı o an için. Bebeğin doğumundan birkaç ay sonra tekrar işime devam ettim.

İşe hemen dönmek sizin tercihiniz miydi?
Özel bir şirkette çalışıyordum. Doğumdan çok önce izne ayrılmıştım, çünkü hamileliğim zor geçiyordu. Devlet prosedürlerine hiç bağlı kalmadım. Bu nedenle doğumdan sonra hemen işe başladım. Ardından ikinci kez hamile kaldım ama o da sıkıntılı geçti. Sürekli serum almam gerekiyordu ne yazık ki...

Buna rağmen ikinci çocuğu istemişsiniz…
Çocukları çok seviyordum. İnsanın hayatındaki en güzel şeydir çocuk... Bebeği ilk kucağınıza aldığınız anda yaşadığınız mutluluğu hayatta hiçbir şeyde yaşamıyorsunuz. Üniversitede çalışmalarım oldu, mimarlık yaptım, milletvekiliyim ama hayatta en güzeli, o andı. Çocuğu olmayanların yanında bunu dile getirmek o kadar zor ki... Başka bir ortamda bulunduğum zaman da çocuklar benim kucağıma gelmek isterler, “Sende farklı bir çekim gücü var” der insanlar. Mahalle ziyaretlerinde bunu çok yaşıyorum.

Çok gençsiniz, hala çocuk doğurabilirsiniz?
Şu anda 41 yaşındayım, o kadar büyük hamilelik sıkıntılarından sonra şu anda onu düşünemiyorum açıkçası. Rahat bir hamileliğim olsa düşünürdüm.

Çocukları büyütürken herhangi bir zorluk yaşadınız mı?
Çok yoğun çalışıyordum, büyük projeler çiziyordum. Çok mutlu olduğum anlardı aslında ama oğlumun sağlık durumu hayatımızı zorlaştırdı. Haşim iki kez ameliyat geçirince evin içi tam bir laboratuvara dönmüştü.

Çok genç yaşta anne olmuşsunuz o süreçte yardımcınız oldu mu? İkinci bebekte daha deneyimliydiniz ama farklı sorunlar çıktı sanırım...
Haşim hiç uyumayan bir bebekti; anne sütü de alamıyordu. Geniz eti ve bademcikleri alındı. Sorunlarımızın çözülmesiyle birlikte işe geri döndüm. Aynı zamanda akademik hayatıma da yöneldim. Hepsini bir arada yürüttüm. Yardımcılarımız oldu tabii. En çok da ailem destek oldu.

Kendinizi şanslı görüyor musunuz?
Görüyorum. Eşim beni hep destekledi. Benim bakış açıma hiçbir zaman engel olmadı. Sınavlarımın yoğun olduğu zamanlar da oldu, proje yetiştirdiğim dönemler de… Milletvekili olmamda da onun desteği çoktur. Aslında milletvekili olmak gibi bir hayalim yoktu, ama düşünüyorum ki aldığım eğitimler sanki bugün için planlanmış. İşletme bilgisinin milletvekilliği için ne kadar değerli olduğunu anladım. Pek çok kişinin bu bölümü iki yıllık da olsa okuması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hangi alanda çalışırsanız çalışın işletme bilgisini kullanmanız gerekiyor.

Evde kimin sözü geçiyor?
Ailemizde herkes birbiriyle konuşur, paylaşır… Ortak karar alırız. Herkesin bir arada olması açısından pazar kahvaltılarımız özeldir.

Çocuklarınız epey büyümüşler, onlarla ilişkiniz şu an nasıl?
Büyük oğlum İstanbul’da okuyor. Onu birkaç ay görmediğim zamanlar da oldu ama o kendi sorumluluğunu aldı artık. Küçük oğlum ise geçen yıl sınav süreci yaşadı. Fen lisesi için çabaladı ve başardı. Eşim bu konuda çok destek oldu. O özel sektörde çalışıyor. Hafta sonu Gaziantep’te oluyorum ama görüşemediğimiz zamanlar da oluyor. Herkes işimin sorumluluklarını biliyor ve ona göre davranıyor. Kısıtlı vaktimizi verimli geçirmek için hepimiz çabalıyoruz.

“Aile olmak dışarıya karşı en önemli direncimiz. Aile olmamız bizi diğer ülkelerden ayırıyor” demişsiniz...
Aile olmak bizim ulusça en büyük gücümüz, bizi ayakta kılan bir unsur. Bunu gelecek nesillere taşıyabilmeniz açısından da çok önemli. Örnek vermek gerekirse Gaziantep’te de durum böyledir; insanlar hafta içi çalışırlar, para kazanırlar ve kazandıklarını hafta sonu aileleriyle paylaşırlar. Beraber yemeğe gidilir, aileler birbirine vakit ayırır.

Çalışan annelerin ekonomiye katılma süreci Gaziantep’te nasıl ilerliyor? Annelerin çalışma hayatı nasıl?
Kızlarımız şehir dışında çok başarılı okullarda okuyorlar ama döndüklerinde çalışmak istemiyorlardı. Özellikle maddi durumu iyi olan ailelerin kız çocukları okul sonrasında çalışmak istemiyorlardı ama bugün bu durumun değiştiğini gözlemliyorum.

Annelikten sonra işe dönüş zor oluyor; bununla ilgili neler düşünüyorsunuz?
Ağlayarak işe gidenler oluyor. İlk iki yıl anneyle çocuğun beraber olması taraftarıyım. Çünkü o zaman geri gelmiyor. Bununla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Kreş çalışmaları oluyor Gaziantep’te.

Meclis’te kadın olmak nasıl?
Kadın sayımızı artırmamız çok önemli. 79 kadın milletvekili var, 46 tanesi AK Parti milletvekili. AK Parti’yle her seçim döneminde bu oran biraz daha arttı. En son 2011 seçimlerinde ise yüzde 14,4’le Meclis’imiz kadın milletvekili sayısı bakımından Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranına ulaştı. Bu sayı tabii ki yeterli değil. Önümüzde belediye başkanlığı seçim süreci var. Fatma Şahin herkesin sevdiği “Bacım” dediği bir insan. Bir büyükşehir belediye başkanı neden olmasın?

Mecliste kadınlara toleranslı davranıldığını düşünüyor musunuz?
Erkeklere nasıl bakılıyorsa bana da öyle bakılsın isterim. Ama kadınların daha farklı bakış açısı var. Bunun da avantaj olduğunu düşünüyorum.

Siyasete girmek isteyen kadınlar için önerileriniz ne olabilir?
Eğitim her alanda çok önemli… Kendini bir üst noktaya nasıl taşıyacağınızı planlamanız gerek. Hangi mesleği yaparsanız yapın bunu uygulamalısınız.

Çocuklarınıza en çok neyi kazandırmak istediniz?
Hayatta her şeyin bir yolu bulunur ama en önemlisi dürüst olmaları.

Antepli kadınlarla aranız nasıl?
“Gaziantep’te gezmeye, kadınlarla görüşmeye çalışıyorum. Köyden gelen, şehir hayatını hiç yaşamamış kadınlarımız var. Sosyal yaşantılarını geliştirmeleri için destek oluyorum. Sayısı her geçen gün artan sosyal tesislerimizde farklı kişileri yan yana getirip eğitiyoruz. Hemen hemen her hafta bu merkezlerimize giderek kadınlarımızın sıkıntılarını dinliyor ve çözüme kavuşturmaya çalışıyorum. Erken yaştaki kız çocuğu evliliklerini engellemek için bir çalışma yürüttüm. 55 civarında köy gezdim ve ailelerle konuştum. Kızların eğitimlerine devam etmelerini sağladım.”

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :