Cumartesi, 01 Mart 2014 09:00

Yeni geleneğimiz ‘Hoş geldin bebek’ partileri

Yazan Hatice Deniz
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Amerika ve Avrupa’dan ithal “baby shower” partileri ülkemizde de iyice yaygınlaştı. Hamileliğinin son dönemlerindeki anne adayları için yapılan bu kutlamalar hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Baby shower aslında bir Amerikan geleneği. 1950’lerde, hem kısa bir süre sonra gelecek olan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya destek olmak hem de müstakbel annenin doğumdan önce eğlenceli bir gün geçirmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmış. Zamanla tüm dünyaya yayılan bu gelenek, bir süredir Türkiye’de de şatafatlı organizasyonlarla yapılıyor. Öyle ki bu işi profesyonel olarak da yapan bir dolu şirket var. Bu adetin en önemli özelliklerinden biriyse çoğunlukla anne adayının arkadaşları veya ailesi tarafından “sürpriz” olarak organize edilmesi. Ayrıca özellikle belirtmek gerekir ki, bu parti sadece kadınlar arasında yapılıyor. Beyler için üzgünüz…

Working Mother olarak İstanbul Ulus’ta eğlenceli bir baby shower partisine katıldık. Hazırlıklar sabah saat 11 gibi başlamıştı. Her yer yeşil, beyaz ve lila renklerinde süsleniyordu. Üstelik bu bir sürpriz baby shower’dı; yani telaş doruktaydı. Önce organizasyonu yapan üç arkadaş Melisa, Asto ve Nirva bizi karşıladı. Gelin ve görümce olan arkadaşları Dilara ve Sesil için şık bir davet hazırlamışlardı. “Arkadaşlarımızın bu heyecanlı bekleyiş döneminde sevinç ve heyecanlarını paylaşmak istedik” diyen üç arkadaş bu partiyi nasıl hazırladıklarını şöyle anlattılar: “Öncelikle bir araya gelip nasıl bir parti istediğimizi ve kendi kendimize neler yapabileceğimizi konuştuk. Ancak, kafamızdakileri gerçekleştirmek için bu konuda deneyimli ve profesyonel bir ekipten yardım almamız gerektiğini anladık. İşte tam bu noktada ‘Yap Yapıştır’ imdadımıza yetişti ve hayallerimizi partimize taşıdı.”

Bu noktada Yap Yapıştır ekibini yani Merve Özbudun ile Esra Madran’ı tanıyalım. İşlerini son derece tutkulu bir şekilde yapan ikili, “Memnun kalmış gülen yüzler görmek bizi sevindiriyor” diyor bir yandan ellerinde renkli rafyalarla çalışırken. Aslında doğum günlerinden düğünlere kadar pek çok davet için kağıttan süsleme yapan Özbudun ve Madran, iki senede bini aşkın parti organizasyonuna imza atmışlar. İşin dikkat çekici tarafı, bu organizasyonların yaklaşık yarısı baby shower kutlamalarıymış. Zaten neredeyse her gün bir baby shower düzenlediklerini belirtiyorlar. Baby shower partilerini daha keyifle hazırladıklarını ifade ederken “Hem anneye moral oluyor hem de onların yüzündeki heyecanlı gülümseme bizi tatmin ediyor” diyorlar. Şimdiye kadar arı, elma veya kelebek gibi onlarca farklı konseptte baby shower hazırlamışlar.

Misafirler hazır, peki anneler nerede?

Tekrar Dilara ve Sesil’in baby shower’ına dönersek, öğlen saatlerinde misafirler elleri kolları dolu mekana gelmeye başlamıştı. Her masada beyaz bir kuş kafesi, çeşit çeşit mumluklar, süslenmiş peçeteler, balonlar, rengarenk el yapımı çiçekler vardı. Çeşit çeşit oyuncaklar, rengarenk badem şekerleri, marşmelovlar, bebek kurabiyeleri, küçük şişeler içinde bebek odası parfümleri de cabası… Tabii üzerinde “mom’s to be” yazılı anneler için hazırlanmış özel koltukları ve fotoğraf çekimi için özel hazırlanmış büyük çerçeveleri de es geçmeyelim. Her şey hazırdı. Biz de heyecanla anneleri beklemeye koyulduk.

Uzun bir bekleyişten sonra sürprizin sahibeleri Dilara ve Sesil kapıda göründü. Alkışlarla ve coşkuyla yapılan karşılama sonrasında ilk tepki, ikisinin de gözlerinden süzülen mutluluk gözyaşlarıydı… Hemen ardından Sesil’le konuşuyoruz. “Her şey dört dörtlük, rüya gibi gerçekten. Klasiğin dışında…” diyor ve ağlayarak devam ediyor: “Çok farklı ama bir o kadar da huzur veren, iç açıcı, samimi bir ortam yaratılmış. Sevdiklerimizi bir arada görmek, hem de böyle güzel mi güzel bir ortamda… Tam da doğum için heyecanlanırken, minik bebeğim için hayaller kurarken... Kendimi gerçekten özel hissettim. Arkadaşlarım çok zevkli ve özenli hazırlanmışlar. Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.”

Ardından diğer anne adayı Dilara’ya duygularını soruyoruz. “Çok şaşırdım!” diye başlıyor ve şöyle devam ediyor: “Aile ziyaretine geldiğimizi zannederken bir baktım ki tüm ailem, dostlarım karşımda. Alkışlar, sarılışlar… Tüm ailemizi ve dostlarımızı bir anda karşımızda görmek bizi çok heyecanlandırdı. Biz kadınların en duygusal zamanıdır hamilelik dönemi. Arkadaşlarım ve ailem bir araya gelmekle kalmamışlar, bir de her yeri süslemişler. Masal diyarına dönmüş ortam.”

                                                             

Organizasyon için öneriler

Baby shower’ı genellikle en yakın arkadaşlar düzenler. Kısacası bu önerilerimiz anne adayı için değil...

- Hamile arkadaşınızın yakın arkadaşlarının ve akrabalarının listesini çıkarın.
- Çıkan sayıya göre bir mekan belirleyin. Bu, ev veya bir restoran olabilir.
- Arkadaşınızdan bebeğin nelere ihtiyacı olduğunu öğrenin ve seçtiğiniz bebek mağazasına bu listeyi verin. Doğacak bebek için alışveriş yaparken oyuncaktan ziyade kıyafete daha çok ihtiyacı olacağını unutmayın.
- Davetlilere tarihi, mekanı ve listenin yer aldığı mağazayı bildirin. Bunu renkli ve özel kartlar hazırlayıp klasik posta yoluyla da yapabilirsiniz, elektronik ortamda hazırladığınız kartlarla da...
- Süslemeler ve yemek önemli. Bunları hazırlamak için zamanınız yoksa bir profesyonelden yardım alın.
- Arkadaşınızın hobi ve meraklarına göre bir konsept seçin. Ruj, süt, nazar boncuğu gibi herhangi bir şey olabilir.
- Konsepte uygun malzemeler kullanın. Balonlar, peçeteler, maskeler, mumlar, kurabiyeler, emzikler gibi…
- Partiyi eğlenceli hale getirmek için hamilelikle ilgili oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin mezurayla annenin karnını ölçüp, misafirlerden tahminler alarak bilene ödül vermeye ne dersiniz?
- Günün sonunda partiye gelen tüm misafirlere o günü hatırlatacak bebek konseptli sembolik hediyeler, kurabiyeler, çikolatalar hazırlayın.
- Ve baby shower günü, arkadaşınıza belli etmeden onu bu partiye getirin!

 

Amerika’da hediye listesi yapılır

12 yıl Amerika’da yaşayan ve dolayısıyla orada pek çok baby shower’a katılan Pelin Eren, izlenimlerini anlattı: “Orada çoğunlukla gelecek olan bebeğin cinsiyetine göre pembe veya mavi temalı kutlamalar yapılıyor. Baba dahil hiçbir erkek alınmıyor. Anne adayı baby shower öncesinde seçtiği bir bebek mağazasına liste bırakıyor. Davetli o mağazaya gidip listeye bakıyor ve harcamak istediği miktara göre bir şey alıyor. Kendi küçük çocuğu varsa onun bebeklik eşyalarından birini uğur olsun diye hediyelere ekleyenler de oluyor. Türkiye’de gittiğim baby shower’larda pek liste görmedim. Ayrıca burada erkeklerin de katıldığına şahit oldum. Türkiye’de genellikle evde yapılıyor bu partiler. Amerika’da ise daha ciddiye alındığında olsa gerek, özel mekanlar seçiliyor. Gelen misafirlere bebek adına ufak bir hediye vermek orada da burada da var. Burada anahtarlık ya da bebek şeklinde nikah şekeri veriliyor. Amerika’da ise bebek adına yazılmış teşekkür kartı ve Starbucks gibi yerlerden hediye kartı veriliyor.”

Baby shower’larda en çok tercih edilen tatlılar, bebek konseptine uygun cupcake’ler, cake pop’lar, marşmelovlar, lolipoplar ve lollipop çikolatalar oluyor. Bu nedenle sadece baby shower’lar için üretim yapan pek çok butik marka var. Cakepoppery de onlardan biri. Fiyatları merak ediyorsanız, cake pop’lar 3- 5 TL arasında değişiklik gösterirken, marşmelov lollipop 3 TL, lollipop çikolata 3-5 TL.

Şirket içi kutlama

Bazı şirketler baby shower’ları şirket içi bir aktivite olarak da tercih ediyor. Bunlardan biri dünyaca ünlü sigorta şirketi BNP Paribas Cardif. Şirketin İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Taşçı Firuzbay, şirket içinde çalışan annelere ve anne adaylarına destek vermeye özen gösterdiklerini belirtiyor. “Hoş Geldin Bebek (Baby Shower) partilerimizi düzenlerken anne adaylarının mutluluğunu paylaşmayı amaçladık. Kadın çalışanlarımız doğum iznine çıkmadan önce düzenlediğimiz bu partilerde hem BNP Paribas Cardif ailesi olarak birlikte keyifli zaman geçiriyoruz hem de ailemize yeni katılan küçük üyelerimizin gelişini birlikte kutluyoruz” diyor.

BNP Paribas Cardif çalışanlarının yüzde 60’ı kadın çalışanlardan oluşuyor. İcra komitesinde ise beş kadın yönetici var. İlk baby shower etkinliğini bu yıl ağustos ayında yapmışlar. Bugüne kadar toplam dört anne adayı için organizasyon gerçekleştirmişler. Bu anne adaylarından biri Zeynep Leman Kızıldaş. Kendisi şirket içinde yapılan baby shower’ının nasıl geçtiğini şöyle anlatıyor: “Öncelikle bir anne, sonra da bir Cardif çalışanı olarak kendimi çok özel hissettim. Bebeğimi kucağıma almadan önce çekilmiş son kareler, ilerisi için çok güzel bir hatıra olacak. Parti günü, anne olmaya yaklaştığımı en çok hissettiğim anlardan biriydi.”

Farklı baby shower izlenimleri

“Biz kız kuzenler olarak hamile kuzenimize sürpriz hazırladık. Annesinden onu evden çıkarmasını istedik. Biz de evi süsledik, her şeyi hazırladık, sonra onu eve çağırdık ve sürprizimizi yaptık. Süslemeler için profesyonel yardım da aldık. Ama hediye listesi yapmadık. Biz daha önceden hazırladığımız bebek çantası, bebek telsizi gibi hediyeleri verdik.”
- Rüya Muratlı

“İş yerindeki müdürümüze sürpriz hazırladık. Sürpriz olması bence daha iyi.
Çok mutlu oldu. Sadece kadınlar arasındaydı ve katılan herkese küçük küçük hediyeler verildi. Biz de hamile arkadaşımıza hediyeler verdik. Sonra hep birlikte yemek yedik.”
- Dilek Yıldırım

“İlk zamanlarda istememiş olmama rağmen, arkadaşlarımın beni ikna etmesi sonucu yapıp, sonra da ‘İyi ki yapmışım’ dediğim bir gün oldu. Sarı-beyaz temalı yaptığımız partide oynanan oyunlar şunlardı: Kendimle ilgili kişisel sorular sordum. En çok doğru yanıtı veren benden bir hediye kazandı. Bebek bezi tasarımı yarışması yaptım, keçeli kalemlerle herkes bebek bezine bir şeyler çizdi. En iyi çizen de hediyeyi aldı. Bebeğin baş harflerini kullanarak şiir yazdırdım ve bebek bezi içine döktüğüm mamayı konuklara tattırıp, içindeki malzemeyi tahmin etmelerini istedim.”
- Cerenimnoktakom (Workingmother.com.tr’nin blogcu annelerinden)

Anne adayına not: Baby shower’da hediye gelen bebek kıyafetlerinin bebeğinizin hassas cildine zarar vermemesini istiyorsanız, bebeklere özel üretilen dermatolojik ve hipoalerjenik detarjan ve yumuşatıcılardan kullanmalısınız.

Son Düzenlenme Perşembe, 20 Şubat 2014 15:14

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :