Perşembe, 03 Ocak 2013 14:36

Çocuk kitabı önerileri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Her yaş grubuna uygun çocuk kitapları önerilerimiz var.

 

6 ay-2 yaş

Tavşan Peter`in Masalı

(Çıkartmalı Masal Kitabı)

Beatrix Potter
İş Bankası Kültür Yayınları

"Bir zamanlar ormandaki dev köknar ağacının altındaki yuvalarında yaşayan dört minik tavşancık vardı. Adları da Pofuduk, Pasaklı, Pufkuyruk ve Peter`di." Beatrix Potter`ın sevimli masalı üç sayfa dolusu çıkartmayla tamamlanıyor.


2-5 yaş

Hareketli Bahçe

Rebecca Finn
İş Bankası Kültür Yayınları

‘Hareketli Kitaplar’ dizisi çocukların boyut algılarını, el göz koordinasyonlarını ve çevreyle bağlantı kurma yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanıyor. Eğlenceli, çok da dayanıklı.
3-6 yaş

Pırtık Tekir

Julia Donaldson
İş Bankası Kültür Yayınları

‘Minik Balık ile Değnek Adam`ın yazar ve çizerinden harika bir öykü daha.
"Ben ve sen bir de eski gitar
Ah gururluyuz ve mutlu ne kadar
Mii-yaavvv bir de eski gitar
Ah Gurrrr-urluyuz ve mutlu ne kadar"3-8 yaş

Ayşegül - Denizin Tadını Çıkarıyor

Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Yapı Kredi Yayınları

Ayşegül dizisi insana yüzyıllardan beri varmış gibi geliyor! 1954’te Belçika’da yayınlanmaya başlayan çocukluğumuzun kahramanlarından Ayşegül yaşamın tümünü kucaklıyor: İnsan ilişkileri, kardeş sevgisi, oyunlar, okul yaşamı, dostluk, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, çevre bilinci... Keyifle okunan minik öykülerin konuları didaktik olmayan bir biçimde, gerçek yaşamdan kesitler sunularak ele alınıyor.


4-8 yaş

Aydede, Balon ve Zeze

Zarife Öztürk
Çitlembik Yayınevi

Zeze, dört buçuk yaşında kocaman bir kızdır. Kardeşi Mumu ise bir buçuk yaşında ufacık bir bebek. Bir pazar günü, anne ve babası onlara uçan balon alır. Zeze, abla olduğu için balonunu kendisi tutmak ister. Ama sıkı tutayım derken yanlışlıkla elinden kaçırır! Balon da Aydede`ye doğru uçar gider... Zeze annesine sarılmış ağlarken, birden Mumu`nun balonunu görür. Zeze bir yolunu bulup bu balona sahip olacağından, yeni arkadaşının bu balon olacağından emindir… Paylaşmak, değişim ve sevilen bir şeyin kaybedilmesi temaları, bir çocuğun bakış açısıyla anlatılıyor.4 yaş ve üzeri

Dünya Masalları

Agnès Vandewiele
Doğan Egmont Yayıncılık

Bir kamp ateşinin etrafında, bir kulübenin içinde, Afrika’da bir ağacın altında ya da kutuplarda bir igluda anlatılan dünya masalları: Gökkuşağı Yılanı (Avustralya), Güzeller Güzeli Vassilissa (Rusya), Liu Yi ve Ejderha Kralın Kızı (Çin), Kocaayak (Nepal), Rama ve Sita (Hindistan), Amazon Nehri’nin Doğuşu (Güney Amerika), Quetzalcoatl (Orta Amerika), Hiawatha (Kuzey Amerika), Büyülü Rengeyiği (Québec / Kanada), Ness Gölü Canavarı (İskoçya), Catalina ve Balina (İspanya), Tristan ve İsolde (Fransa/İsviçre/Belçika), Romulus ve Remus (İtalya), Kraków Ejderhası (Polonya), Theseus ve Minotaurus (Yunanistan), Baobab Ağacının Hazinesi (Kuzey Afrika), Kintu Efsanesi (Orta Amerika)
6 yaş ve üzeri

Masal Masal

Aytül Akal
Uçanbalık Yayıncılık

Çocuk ve gençlik yazınının usta kalemlerinden Aytül Akal`ın 1988 yılından günümüze anlattığı masallar ilk kez bu kitapta bir araya getirildi. Altı bölüme ayrılan Masal Masal, yazarın değişik yıllarda yayımlanmış Geceyi Sevmeyen Çocuk, Canı Sıkılan Çocuk, Kardeş İsteyen Çocuk, Sabahı Boyayan Çocuk, Masalları Arayan Çocuk adlı masal dizileri ile tek tek basılan toplam elli sekiz masalını bir araya getiriyor. Uyumak istemeyen zürafadan şımarık file, denizin altını merak eden vapurdan yaramaz trafik lambasına kadar uzanan onlarca değişik kahraman.
7-9 yaş

Şiir Küçüğün

Cihan Demirci
Can Çocuk Yayınları

2012’de çizerliğinde 34, yazarlığında ise 32. yılı geride bırakan, yayınlanmış 41 kitabı bulunan mizahçı Cihan Demirci’den çocuklara özel eğlenceli ve güncel şiirler.8-12 yaş

Kaz Zıpırları

Yalvaç Ural
Yapı Kredi Yayınları

İçinde neşeli şakaların olduğu Kaz Zıpırları, adı kadar zıpır bir kitap: Bir kaz bir kaza çarpınca ne der? Kazların en sevdiği tatlı hangisidir? Zengin kazlar yazın nereye giderler? İddiaya giren kazlar ne yaparlar? Peki, bir kazı kaçırmamak için ne yapılır?.. İşte böylesi kaz sorularının cevapları Kaz Zıpırları kitabında.
8 yaş ve üzeri

Dikkat, Falsolu Top! Futbolseverlere 40 Bulmaca

Silke Moritz, Achim Ahlgrimm
Çitlembik Yayınları

Muhabir Oskar çok heyecanlıdır: Çalıştığı gazete adına Dünya Kupası’nı izleyecektir! Ancak iş çok da zordur: Gizli antrenman nerede olacak? Röportaj yapacağı kaleci eşi hangisi? Takım otobüsü stadyuma nasıl gidecek?.. Bilmece bulmaca hayranlarına sert bir falsoyla gelen 40 ‘kafa topu`.


8 yaş ve üzeri

Küçük Prens 3 - Müzik Gezegeni

Guillaume Dorison
Yapı Kredi Yayınları

YKY`de çizgi roman olarak yayımlanan yeni maceralarında Küçük Prens özel bir görevle farklı gezegenlere gidiyor. Dizinin yeni çıkan üçüncü kitabında kahramanlarımız Küçük Prens ile Tilki`nin yolları Müzik Gezegeni`ne düşer. Bu gezegende bütün yaşam müziğe bağlıdır. Müziğe ses veren kişi ise, adı ‘güzel sesli’ anlamına gelen Öfoni`dir ama sesi her geçen gün kötüleşmektedir. Müzik Gezegeni sakinleri bu durumdan ezeli düşmanları olan Çiçek İnsanlarını sorumlu tutarlar. Ama görünüş çoğu zaman aldatıcıdır.
8 yaş ve üzeri

Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus`ta

Astrid Lindgren
Doğan Egmont

En komik, en nazik ve en güçlü kız! Yine çocukluğumuzun kahramanlarından Pippi Uzunçorap, Villa Villekulla’da maymunu Bay Nilsson’la ve atıyla yaşar. Ağzına kadar altınla dolu bir çantası vardır. Yandaki evde yaşayan Tommy ve Annika, Pippi ile muhteşem bir yolculuğa çıkarlar. Büyük Okyanus’a doğru yelken açarak vardıkları Kurrekurredut Adası’nda onları eğlenceli bir tatil beklemektedir; Kurrekurredutlu çocuklarla oyunlar oynar, topladıkları değerli incileri haydutlardan korur ve bir mağarada kalarak hayal bile edemeyecekleri bir macera yaşarlar.

10 yaş ve üzeri

Sessiz Yürek

Necati Güngör
Günışığı Kitaplığı

2010 yılı Memet Fuat Yayıncılık Ödülü sahibi kitapta resimden çıkıp gelmiş bir anne, dedesinin dizinden inmeyen çocuk, üvey babasına hırslanan delikanlı, hepsi birer öykünün kahramanı. Edebiyatımızın ustalarından Necati Güngör`ün bu yedi öyküsü yüreklerde derin izler bırakıyor, insanı hayvanlarla yan yana getirirken çocuklara yaşama ilişkin köprüler sunuyor: Ressamın İki Kuşu, Bizim Evin Yılanları; Annem, Aslan ve Ben; Babam Sana Emanet, Boğaziçi’nde bir Sürgün, Gece Gelen Ayı, Eşkıya ile Beyaz Kurt.

12-14 yaş

Hoşça Kal Küçük

Tarık Dursun K.
Can Çocuk Yayınları

Senaryo, çocuk kitapları, öykü, roman gibi farklı türlerdeki yapıtlarıyla 50 kuşağının verimli ve hareketli kalemlerinden biri kabul edilen Tarık Dursun K.’nın bu romanında bir ‘küçüğün’ hikayesi anlatılıyor. “Babalar, işlerine giderken hep temiz paktır. Tıraş olurlar, yeni gömlek giyerler, boyunbağı takarlar. Haftada bir kez pantolonları ütülenir. Ayakkabı da boyalıdır. Çocuklar için çözümsüz kalan tek sorun, babaların sabah evden şen şatır çıkıp akşamına yorgun, yarı tükenik, asık yüzlü, sinirli ve her an kavgaya hazır dönüşleridir. Ama anneler, babaları yatıştırırlar. Güler yüzleri kendi yorgunluklarını, tükenikliklerini, günlük kırgınlıklarını saklar. Benim babam, ‘ekmek kavgası’ derdi buna. Belki bundandı o halleri, kim bilir!”

Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Nisan 2013 11:42

İlgili Video

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :