Pazartesi, 07 Nisan 2014 12:00

İnşaat sektörü feminenleşiyor

Yazan Hatice Deniz
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Baret, çizme, çamur, beton, demir… Tüm bunlar erkeklere dair bir alana ait gibi duruyor değil mi? Oysa ki inşaat sektöründe gerek sahada gerekse yönetimde çalışan başarılı kadınlar var. Bu kadınlardan beşini bulduk; iş hayatlarında erkeklerle mücadelelerini, sektörün dinamiklerini ve anne taraflarını konuştuk.

Ayla Dumankaya Pirinççi 
(Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi) 

 

Üç çocuk annesi Ayla Dumankaya Pirinçi (38), inşaatçı bir ailenin içine doğmuş, sonunda inşaatçı olmuş başarılı bir işkadını. Sektörde maskülenden feminene doğru bir geçiş olduğunu söylüyor. 

"Troy State University’de İşletme okuduktan sonra 2000 yılında Dumankaya İnşaat’ta çalışmaya başladım. İnşaat sektöründe fazla üst düzey yönetici yok. Gayrimenkul geliştiriciler olarak çağın gelişen teknolojisiyle birlikte maskülenden feminene doğru geçiyoruz. Artık demiri bükmenin değil, kente kimlik katan ürünler hayata geçirmenin önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda da kadın yöneticilerimizin bakış açılarıyla sektörde farklılaştığımıza inanıyorum. Gelecekte, inşaat sektöründe değişen iş yapış modelleri çerçevesinde daha çok kadın yönetici göreceğimize inanıyorum.

Sektör olarak 2012 yılında pek çok yenilik ve değişimi birlikte yaşadık. 2013’te de bunlara adapte olduk. Gayrimenkul sektörü sürekli büyüyor ve gelişiyor. 2014 yılında kentsel dönüşüm, inşaat sektöründeki büyümeyi tetikleyecek. Sadece İstanbul’da yaklaşık 300-400 bin konutluk dönüşüm projesi var. Tüm Türkiye’de 6,5 milyon riskli konut bulunuyor. Bu konu, sektörün önemli gündem maddelerinden biri. 2014’te emlak piyasası en az yüzde 10 oranında büyüyecek. Toplu ulaşımı kapsayan dev altyapı yatırımları ve kentsel dönüşüm uygulamalarının bunda önemli etkisi var.

Aile şirketinde çalışmak dışarıdan bakıldığında rahat gibi gözükebilir ancak onun da zorlukları var. Bir kere ailenize ve ekibinize karşı yüklendiğiniz büyük sorumluluklar oluyor. Sonra herkesten daha çok çalışmak zorundasınız. Bunun yanında aile ve iş ilişkisi arasında hassas bir çizgi var. Yeri geliyor iş konusunda ailenizle fikir ayrılığına düştüğünüz zamanlar oluyor. Ancak aile ortamında iş, işte kalabilmeli. Bu konuda şanslıyız ki, bunu çok iyi ayırt edebilen bir babanın evlatları olarak yetiştirildik. Bunların yanı sıra daha hızlı karar alma ve hayata geçirebilme özgürlüğüne sahip oluyorsunuz."

Üç çocuk annesi...
“Oğlum dört buçuk, büyük kızım üç yaşında. Küçük kızım ise henüz dört aylık. Şu anda gerçekten zoru başardığımı söyleyebilirim. Üç çocuğum da farklı yaş grubunda olduğundan hepsiyle kendi yaş dönemlerine uygun çerçevede iletişim kuruyorum. Çocuklarımla ilgili pek çok konuda pedagog desteği almaya çalışıyorum. Doğru bildiğimiz gerçekler bazen yanlış olabiliyor. Bu sebeple profesyonel destek almayı herkese tavsiye ediyorum.
Haftanın altı günü çok yoğun çalıştığım için bazen kendi özel hayatımdan feragat edip çocuklarıma daha fazla vakit ayırıyorum. Eşim de bu konuda en büyük destekçim.”

Aslı Tokatlı
(MESA Yönetim Kurulu Üyesi)

Farklı bir sektörde yedi yıllık tecrübesinden sonra inşaat alanına geçen Aslı Tokatlı (44), burada ataerkil bir düzenin olduğunu söylüyor.

"ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı yaptım. 1993-1999 yılları arasında Procter & Gamble’da çalıştım. İnşaat sektörüneyse MESA’da Sağlık Yatırımları Koordinatör Yardımcısı olarak adım attım. 2008’den bu yana MESA Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Üyesiyim.

İnşaat sektöründe, ataerkil bir düzen söz konusu. Son dönemde görüntüsü bir parça değişmekle birlikte sektörün tam bir “erkekler kulübü” olduğunu söyleyebiliriz. Kadınları daha çok idari ve satış kadrolarında görebiliyoruz. Birkaç mimar, mühendis hemcinsimiz de bizi sahada istisnai bir şekilde temsil ediyor. TIR kullanan kadınlar var ama hemcinslerimizi bir iş makinesi operatörü olarak göremiyoruz. Ya da inşaatlarda soğuk demir bağlayan, beton döken bir kadına henüz rastlamadık ve yapılan işin tabiatı gereği rastlayacağımızı da zannetmiyorum.

Kadınlar için farklı bir ortam var. İlk adaptasyon sürecinde bu durum, daha net ortaya çıkıyor. Sonradan, kadın olduğunuz için sektöre ilişkin büyük bir farklılık yaşamıyorsunuz ya da farklıkları artık olağan görüyorsunuz. Bunun yanı sıra inşaat sektöründe kadın olmak, özellikle sektördeki erkeklerin centilmenliği başta olmak üzere birçok açıdan da avantajlar sağlıyor.

45 yıllık nadir ve köklü bir geçmişe sahip olan MESA, bugüne kadar yaklaşık 8 milyon metrekarelik bir inşaat alanında 80 bine yakın konut inşa etti. Çevresiyle konut yaklaşımını, çağdaş site kavramını Türkiye’de ilk kez uygulayan MESA, İstanbul’da Bahçeşehir, Ankara’da Eskişehir Yolu gibi uydu kentleri kuran, bulunduğu bölgelerde referans olan, semtlere isimlerini taşıyan bir marka.

16 yaşında bir kızım ve 10 yaşında da bir oğlum var. Çocuklarımın ileride hayalini kurdukları, mutlu olacakları meslekleri yapmalarını istiyorum. Tabii ki benim yaptığım işi yapmak istiyorlarsa, kapım her zaman onlara açık. Ancak seçecekleri tüm alanlarda da, aynı şekilde elimden geldiğince destek vereceğim. Bu yöndeki ilk mesajı kızım verdi; sanatla uğraşmak istiyor...”

2 milyon kişiye istihdam sağlayan bir sektör
İnşaat, Türkiye’nin en önemli lokomotif sektörlerinden biri… Genel ekonomiye 2.54 çarpan etkisiyle ciddi bir katkıda bulunuyor ve 250’ye yakın alt sektörü de besliyor. 2 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Üstelik bu istihdamın, çok sayıda vasıfsız işçiyi kapsaması, bu sektörü Türkiye için
çok daha değerli kılıyor. Bununla birlikte sektör, deprem riskine karşın sağlıksız konutların dönüştürülmesi, çarpık kentleşmenin rehabilite edilmesi açısından da önemli görevler üstleniyor.

Sedef Benlier
(VARYAP Teknik Ofis ve Koordinasyon Bölüm Başkanı)

Mimar Sedef Benlier (35) şantiyede çalışan erkeklerin, kadınları kabullenmesinin biraz zaman aldığını ama imkânsız olmadığını deneyimlemiş.

"İTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra İTÜ Proje Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans yaptım. Beş yıl proje tasarımı yapılan bir ofiste çalıştım. Daha sonra VARYAP ailesine katıldım. Tüm VARYAP şantiyeleriyle merkez ofisimiz arasındaki her türlü teknik koordinasyonu sağlıyorum.

İnşaat sektöründe yönetici olmak yeterince zorken, kadın ve anne yönetici olmak çok daha zor… Bunun başlıca nedeni, şantiyelerdeki muhataplarınızın tamamına yakını erkek olunca, işe öncelikle kendinizi kabul ettirme çabasıyla başlıyorsunuz... Ama kabul aşamasını atlattıktan sonrası daha kolay ilerliyor. Sizi kendilerinden biri, aynı işin bir parçası olarak görmeye başladıkları andan itibaren kadın olmanızın önemi kalmıyor.

Kadın olmamız itibariyle sorunların çözümünde daha hassas yaklaştığımız, daha detaylı ve çok yönlü düşünebildiğimiz bir gerçek. Şantiye yönetiminden bahsedeceksek, elbette kadın yönetici sayısının daha az olduğu bir alan burası. Ama olumlu örnekler de var. Örneğin İstanbul Avrupa Yakası Adalet Sarayı’nın şantiyesini 2007-2010 yılları arasında firmamız adına bir kadın proje müdürü yönetti.

Türkiye’de inşaat sektörü son 20 yılda ekonomik büyümenin ve istihdamın lokomotifi konumunda. İstanbul, Türkiye’nin beşte birlik bir kısmını temsil ediyor. Son birkaç yıldır İstanbul’un nüfusunda her yıl ortalama 1 milyonluk artış var. Bu hızlı nüfus artışı altyapı, ulaşım, barınma gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu da mevcut yaşam alanlarında yoğunluğun artması ve çoğu zaman da yeni yaşam alanlarının şehre kazandırılmasını zorunlu kılıyor. Eğer bunu bir sorun olarak görüyorsak, sorunu kaynağından çözmeliyiz.

Özellikle son 10 yılda gerçekleştirilen birçok büyük kamu binasında VARYAP’ın imzası bulunuyor. İlk akla gelenler İstanbul Avrupa Yakası Adalet Sarayı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena, Danıştay Başkanlığı Hizmet Binası. Gayrimenkul geliştirme alanında ise tamamlanan Uphill Court Ataşehir ve Uphill Court Bahçeşehir projelerinin yanı sıra Türkiye’nin ilk Leed yeşil bina sertifikası kayıtlı projesi VARYAP Meridian sektörün önde gelen işleri."

Anne olmak enerjimi artırıyor
“İkisi kız üç çocuklu kocaman bir ailem var. Tabii bu kadar yoğun bir tempoda çalışırken üç çocuğun sorumluluğunu üstlenmek kolay olmuyor. Sabah altıda kalkıp, çocukların hepsini ayrı ayrı güne hazırlıyorum. Arkasından eşimi hazırlamak (Erkekler de çocuk gibiler bilirsiniz) ve işe uğurlamak, kendim hazırlanmak ve işe gitmek derken, bütün gün başladığı gibi inanılmaz bir tempoda geçiyor. İşten çıktıktan sonra ödevlerine yardım edilecek sekiz yaşında bir kızım, oyunlar oynanacak iki yaşında bir oğlum ve bir de eşim var. Büyük kızım ise üniversite öğrencisi. Eve gelince tüm enerjimi sadece onlara ayırmaya gayret ediyorum. Anne olmak enerjimi artırıyor. Çünkü her şeyi onlar için yapıyorum.”

Özlem Kurular Benli
(Proplan Tasarım Koordinatörü)

Uzun yıllar gerek yurt içi gerekse yurt dışında şantiyelerde çalışan Özlem Kurular Benli (37), aynı zamanda İnşaat ve Kadın Derneği’nin Genel Sekreteri.

"YTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. Önce iç mimari projelerde, sonra baraj şantiyesi gibi, hem mimar olarak hem de bir kadın olarak herkese nasip olmayan işlerde yer aldım. İlk mezun olduğum yıllarda kadınların şantiyede çalışması mümkün değildi. Ofislerde olmamız istenirdi. Ben şantiyelerinde çalışarak kendi adıma bu mücadeleyi verebildim. Eşimle Ürdün’de çalışırken tanıştım ve o da bir şantiyeci olduğu için bana destek oldu.

İnşaatçılıkta 7/24 çalışılan bir sistem var. Şantiyeci olmak kendi tercihimdi. İşimi çok sevdiğim için mesleğimin zorluklarını inatla ve bıkmadan göğüsleyebildim. Ta ki anne olana dek. Kazandığım tecrübeleri, inşaat işinin temeli olan projelere aktarmak üzere işin mutfak kısmına geçtim.

Ülkemizde inşaat sektöründe çalışan ve çalışmak isteyen kadınları bir araya getirmek için İnşaat ve Kadın Derneği’ni (İVKAD) kurduk. Şu an bu derneğin genel sekreterliğini yürütüyorum. Amacımız, inşaat sektöründeki tüm meslektaşlarımızla ortak projeler gerçekleştirmek, dayanışma içerisinde olmak ve mesleki hedeflerimiz doğrultusunda etkinlikler yapmak, paneller düzenlemek...
Bunun dışında bu sektörde çalışmayan fakat sektörde istihdam etmesini istediğimiz, ustalık düzeyinde kadınlar da var. İnşaat ve Kadın Derneği’nin ilk projesi olarak bu kadınları bir araya getiriyoruz."

Çocuğum da özveride bulundu
Oğlum Ozan beş yaşında. O benim arkadaşım. Bazen onun yaşını unutuyorum ve sohbetin ayarını kaçırıp dertleşirken buluyorum kendimi… Ozan benimle birlikte, iş hayatımdan ötürü, doğduğundan beri fedakârlık yapmak zorunda kaldı. Zaten sorumluluk almayı seven bir çocuk.

Evren Acar
(Cef Danışmanlık Kurucu Ortağı)

Evren Acar (40), şantiyelerin aksine satış ofislerinde kadın oranının yüksek olduğunu söylüyor.

"20 yıldır, inşaat sektöründe hizmet veriyorum. Bu sürecin bir kısmı profesyonel hizmet, bir kısmı da pazarlama ve satış danışmanlığı olarak geçti. Benim işim teknik olmadığı için sürekli şantiyede değilim. Ancak şantiye ve sahada, projelerin başlangıcından itibaren tüm süreçleri takip ediyorum.

Haftanın yedi günü açık olan bir satış ofisi döngüsü içinde gayet yoğun bir tempom var. Erkek egemen bir şantiye ortamına karşın, projelerin satış ofislerinde kadın çalışan sayısı oldukça fazla… Kadın çalışan sayılarının fazla olduğu şantiyelerde, düzenli, keyifli ve daha temiz ortamların yaratıldığını düşünüyorum. Ben, kadın yönetici olmanın her zaman avantajını yaşadım sanırım.

Kadın yöneticilerin şantiyelerde biraz erkekleştiğini görüyorum. Bu durdum, belki biraz da savunma ve korunma mekanizmasıdır. Ben her yerde olduğum gibiyim. Ancak sadece şantiyede çalışsaydım nasıl olurdum bilemiyorum. Kıyafetler, çizmeler, baretler, çamur… Sanki doğal olarak erkek dünyasına ait işler bunlar.

O gitar dersinde, ben bateri...
“Oğlum Jerfi’yle haftada bir gün müzik dersine gidiyoruz. O gitar dersine, ben de bateri odasına gidiyorum. Bazen evde beraber çalışıyoruz. Ondan düzenli olmasını istiyorum. Ben eve geldiğimde ödevlerini yapmış olmalı ki yemek ve diğer işler için zaman kalsın.

Son Düzenlenme Çarşamba, 26 Mart 2014 16:02

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :