Salı, 29 Nisan 2014 12:00

Çocuğa ödev yaptırma sanatı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çocuğunuzun çalışkan olmasını istiyorsanız, öncelikle ona nasıl ders çalışması gerektiğini öğretmelisiniz. Eğitim Danışmanı Mürrüvet Adalı Uygun, çocuklarına düzenli ev ödevi yapma alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlere neler yapmaları gerektiğini anlattı.

cocuga_odev_yaptirmaÖnce sebeplerini araştırın
Çocuğunuzun ödev yapmamasının arkasında mutlaka sebepler olmalı. İşe bunları saptamakla başlayın. Size göre ders çalışamayan çocuğunuz, aslında kendine göre ders çalışıyor olabilir. Ya da ders çalıştığını zannediyor olabilir.

Ders çalışmak nedir, ne değildir?
Ders çalışmak, doğuştan gelen bir yetenek değil. Yani okula yeni başlayan bir çocuk aslında ders çalışmak, ödev yapmak, tekrar etmek gibi kavramları bilmez. Ama tüm bunlar öğrenilebilir ve öğretilebilir süreçlerdir.

İş ebeveyne düşüyor
Çocuklar normal şartlarda dersi derste öğrenir. Fakat eve geldiklerinde öğretmen faktörü olmadığından öğrenmekte zorlanabilirler. Eğer kendisine anne, baba, büyük kardeş gibi rehberlik edebilecek birisi yoksa, bir süre sonra çocuk ders çalışamaz hale gelebilir. Ebeveynlerin rehberliği, özellikle okulun ilk yıllarında çok önemli... Çocuğunuzu iyi gözlemlemeli, sorunun ne olduğunu tespit edip çözümler oluşturulmalısınız.

Okuduğunu anlama ve tekrar etme
Okuduğunu anlayan çocuk, konuya dair soruları cevaplandırabilir. Bu da ders çalışmanın en zor kısmını atlattığı anlamına gelir. Çocuğunuz, tekrar etmenin ne olduğunu bilmeli. Herkesin tekrar yapabilme becerisi kendi özelliklerine göre değişir. Okulda konuyu öğrenen çocuk eve geldiğinde yapacağı ödevde, tekrarda, konuyla ilgili notlarını gözden geçirerek sürecini tamamlar.

Hangi duyularını kullanıyor?
Görerek mi, duyarak mı, hem görerek hem duyarak mı öğrenebiliyor? Sosyal, sanatsal, matematik bir zekâ yapısına mı sahip? Bunlardan hangisinin ağır bastığını öğrenmelisiniz. Ona göre ders takviyesi yapmanız gerekebilir.

Bilgisayar başında ders çalışılmaz
Çocuğunuz, televizyon ya da bilgisayar için harcadığı zamanı ayarlamakta zorlanıyor olabilir. Bu durumda “Televizyonu kapatıp hemen derse oturuyorsun” dediğiniz anda, yalnızca televizyonun cazibesini artırmış olursunuz.

Son Ekledikleri:

Benzer Öğeler (etikete göre)

İlgili Video

yukarı çık