Çarşamba, 09 Nisan 2014 12:00

Down Cafe mutluluğa doyuruyor

Yazan Meltem Şahbaz
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Kendi denizinizden çıkıp, farklı sularda yüzmeye ne dersiniz? Hangi duygularla içeri girerseniz girin, kapıdan yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle ayrılacağınız bir mekândan, Down Cafe’den bahsediyoruz.

down_cafe_sisliDown Cafe, bundan tam üç sene önce, 2011 yılında Mecidiyeköy’de açıldı. Yemekleri anne elinden çıkma, servisi çok özel çocuklar tarafından azimle ve mutlulukla yapılan bir mekân burası. Kurucusu Mimar Saruhan Singen, “Mekânın hikâyesini anlatmak için 18 sene geriye gitmek lazım” diyor. Bu kadar yıl önce fikri oluşmuş bir proje ancak 2011’de hayata geçebilmiş. Ama neden? “Eskiden 18 yaşını doldurup mezun olduktan sonra evlerine gidiyordu down sendromlu çocuklar; çünkü iş yapacakları bir kuruluş yoktu. Ama şükür şimdi var” diye açıklıyor Saruhan Singen.

Otelcilik alanında sekiz ay eğitim almış, kapı gibi sertifikası olan bu çocuklar, mezun olduktan sonra evde oturmaya başlayınca, “Bu çocukların iş hayatına kazandırılması gerek diye düşünüp Down Cafe projesi için Şişli Belediyesi’nin kapısını çalmış Saruhan Singen. Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, projeyi öğrenir öğrenmez kabul etmiş ve Singen’e Down Cafe’nin şu an bulunduğu yeri vermiş. O zamandan beri kafenin faturaları belediye tarafından ödeniyor ve kira da alınmıyor. Geriye kafeyi işletmek kalıyor; ki bu da hiç kolay değil. Kafe kurulduktan sonra, Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği (ADER) kurulmuş ve kafe bu dernek üzerinden yürütülmeye başlanmış.

ADER kurulduktan sonra Saruhan Bey, Down Cafe’de çalışan 25 çocuğun annesini bir araya toplamış ve ADER’i yönetmeleri için derneğe üye yapmış. Şimdi her gün beş çocuk, kafede dönüşümlü olarak çalışıyor. Bunun yanı sıra bir ya da iki anne de çocuklara refakat ederek kafeye geliyor.

İş yemekleri için alternatif
Down Cafe’de hazırlanan yemeklerde en kaliteli malzemeler kullanılıyor. Ortaya çıkan menü harika ama dört kap yemek 11-12 lira. Haliyle kafede işler biraz zor yürüyor.

Kafenin en büyük gelir kaynağı, hafta sonu düzenlenen brunch’lar ve Meksika, Japon, Kore gibi dünya yemekleri yiyebileceğiniz “dünya yemeği günleri”… Kısacası, burası özel şirket toplantılarınızı ya da hafta sonu kahvaltılarınızı yapacağınız bir mekân alternatifi olabilir. Çocuklar, sokaktaki insanla daha fazla içli dışlı olsun diye bir de Mobil Down Cafe açılmış. Gidenler bilir, Metrocity’nin önünde kırmızı bir minibüs vardır. İşte o minibüs, Mobil Down Cafe.

Yasak yok, kural var!
Çocukların nasıl çalıştıklarını merak ediyorsanız, “Bu çocuklarla iletişim, sevgi, sabır ve hoşgörüye dayanıyor” diyor kafenin işletmecisi Sibel Burunsuz. Ve ekliyor: “Buraya gelen kişiler sadece zihinsel engelliler kafesini değil, aldıkları hizmeti ve yemeklerin güzelliğini de hatırlasınlar istiyoruz.” Down sendromlu bebeklerin aileleri bu kafeye gelip “Ne yapabiliriz” diye soruyorlarmış. O yüzden buranın bir misyonu var: Engelli bebeklere gelecek için ümit olmak.
Çocukların hepsi canla başla çalışıyor. Kendilerine verilen görevi sahiplenip, bunun dışına çıkmıyorlar. Mesela Saruhan Bey’in kızı mutfakta bulaşıktan sorumlu. “Haydi önlüğünü tak, servis yap deseniz asla yaptıramazsınız” diyor Saruhan Bey.

Ayrıca hepsi çok dikkatli. Kafede anneler tabak, bardak kırıyormuş ama çocukların biri bile henüz yere tek bir şey düşürmemiş.
Sibel Burunsuz, “Çocukların hiçbiri yemek saatinden önce yiyeceklere elini sürmez. Ben yemeği tadarken onlara da ufak ufak tattırıyorum” diyor.

Down Cafe Adres: Gülbağ Mahallesi, Cemal Sururi Sokak, No: 6, Şişli
Tel: (0212) 216 66 64

Pırıl pırıl üç genç: Reyzi, Ari ve Gökhan
down_cafe_kafe_mekanMental retardasyon hastası Reyzi ve Down sendromlu gençler Gökhan ile Ari… Üçü de 28 yaşında ve kafe kurulduğundan bu yana burada sevgiyle, azimle çalışıyorlar.

Reyzi, annesiyle beraber kafede çalışıyor. Annesi Çela Algazi, ADER’in başkanı. Diğer anneler gibi o da kızı için kafeye gelip çalışıyor. Reyzi, en çok çay demlemeyi seviyor. “Parasının değerini iyi bilir” derken Sibel Hanım, hemen yanımıza geliyor Reyzi. “Kendime bilgisayar ve telefon aldım. İş kadını oldum ben Saruhan Bey sayesinde” diyor.

Ari ise “Ben işimi seve seve yapıyorum” diyor ve duyabileceğiniz en güzel cümlelerden birini kuruyor: “Güzel yemekler yapıp, müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerin hepsi birer çiçek benim için!” Sonra kendisinin de padişah olduğunu söyleyince, yüzümüzdeki gülümseme daha da büyüyor… Öğreniyoruz ki buranın patronu Ari’ymiş… Evdeyse annesinin yardımcı çocuğu Ari. Maaşıyla eve çiçek alıp gidiyormuş. Annesine sofrayı kurmada yardım ederken, bulaşıkları da makineye Ari yerleştiriyormuş hep.

Derken masmavi gözleriyle utangaç bakışlı Gökhan’a yaklaşıyoruz. Gökhan’ın babası kaza geçirdiğinde, annesi de çalıştığı için bir ay boyunca babasına Gökhan bakmış. Başka şirketlerde iş bulabilmiş çocuklardan biri Gökhan. Salı, çarşamba ve cuma günleri Vodafone’da çalışıyor. Perşembe günleri de Metrocity’nin önündeki Mobil Down Cafe’de rastlayabilirsiniz kendisine.

 

Kiğılı'dan anlamlı proje
Türkiye’de erkek modasına yön veren Kiğılı, Down Sendromlular Günü’nde gençlere unutulmaz bir gün yaşattı. ‘Kiğılı, +1Fark Yarat’ isimli projesi ile Down Sendromlu gençleri kamera karşısına geçirerek objektiflere en güzel pozları vermelerini sağladı. Çekilen bu güzel kareler ise, Kiğılı’nın tüm Türkiye çağındaki mağaza led ekranlarında gösterildi.

Sosyal sorumluluğa önem veren ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapan Kiğılı, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde, Down Sendromlu çocuklar için özel bir projeye imza attı. Kiğılı, Dost Yaşam Down Sendromu Vakfı bünyesinde 17 yaş ve üstü 5 genci casual stili kombinlerle giydirerek fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Fotoğraf çekimi sırasında kullanılan tüm kıyafetler gençlere hediye edilirken vakıf bünyesinde yer alan 104 çocuğa da toplam 208 adet ürün gönderildi. Kiğılı çalışanlarının da gençlerle birlikte poz verdiği çekimler, 21-23 Mart 2014 tarihleri arasında Türkiye çapındaki tüm Kiğılı mağazalarının Led ekranlarında yayınlandı.

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Nisan 2014 12:05

İlgili Video

Bu kategoriden diğerleri: « Kanser riskini azaltmanın yolları

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :