Cuma, 25 Temmuz 2014 14:42

Doğumun kahramanı artık babalar!

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Günümüzde anne adayları eşleriyle birlikte doğuma hazırlanmak ve doğum anını birlikte yaşamak istiyor. Uzmanlar da bunun ailenin birliği için çok önemli olduğu görüşünde. İstanbul Doğum Akademisi’nden Keşkesiz Doğum Eğitmeni Op.Dr. Hakan Çoker konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Erkekler neden doğumdan korkar?

Bilmedikleri için... Baba adayları, doğum anına korku ve endişeyle hazırlanıyor. Ne gebelik ne de doğum anıyla ilgili yeterince bilgilendirilmedikleri için de doğumla ilgili derin düşüncelerle baş başa kalıyorlar. Endişelerinden ve korkulardan sıyrılmak için en güvenli kaçış yolunu da tüm kararları anneye ve doktora bırakmakta buluyorlar. Doğumun en büyük destekçisi olduklarını bilmiyorlar.

 

Erkekler doğuma girmeli mi? Bazı uzmanlar erkek doğuma girince, ileride eşiyle cinsel hayatında bazı sorunlar olabileceğini söylüyor…

Ne annelik ne de babalık doğuştan öğrenilmez. Bazı kişiler çocukluklarından itibaren anne veya baba olmak ister. Ama genellikle babalar bebek dogumun-kahramani-babalar-working-mother-trdoğduktan hatta konuşmaya başladıktan sonra babalığı hisseder. Bunun yanı sıra babalar genellikle sosyal rolleri nedeniyle bebekle ilgili ilk kaygıyı maddi yükümlülük noktasında yaşamaya başlar. En yaygın korku ise eşini doğum sırasında görmektir. Bu görüntünün, erkeği cinsellikten soğutacağı söylenmekle birlikte, hiçbir geçerliliği bulunmuyor. Bu durum, belki eşini artık sadece anne olarak görmesine bağlanabilir ama doğuma şahit olmasına değil. Hâlbuki biz, doğuma giren babaların eşlerine bir kat daha fazla saygı gösterdiklerini gözlemliyoruz. Bu durum da aile bağlarını doğum sayesinde güçlendiriyor.

 

Babalardaki doğum korkusu nasıl aşılır? Bu konuda kadınlar ne yapabilir?

Verilebilecek tek cevap, doğuma hazırlık kurs veya programına katılmaları. İlk etapta doğru ve tam bilgi çok önemlidir. Yalnız bu bilginin de kıvamında olması gerekir. O yüzden seçilecek olan doğuma hazırlık programı da çok önemli. İçeriğinin anne baba adayını doğumda her şeye huzurla hazırlaması gerekir. Doğuma hazırlık kursunda baba daha önce ona hiç anlatılmamış doğum fizyolojisi, nefesler, masajlar gibi ilaç dışı teknikler yanında tüm tıbbi müdahaleleri de öğrenir ve doğum destekçisi olur. Bu eğitim tüm bilinmezi bilinir kılıp doğuma ve bebeğe saygıyı arttırır. Daha şiddetli korkular içinse bireysel veya grup olarak psikolojik danışmanlık alınmalı. Özellikle hamilelik ve doğum konusunda uzmanlaşmış hamile ve doğum psikoterapistlerinden alınacak destek, sadece doğumu değil tüm hayatı da olumlu anlamda etkiler.

 

Eşi doğuma hazırlık kurslarına gitmeyi reddediyorsa, kadın ne yapabilir?

Kurslara tek başına katılan annelerde kaçınılmaz olarak büyük bir değişim yaşanıyor. Bu değişimin babaya, anne tarafından aktarılması kolay değil. Bu yüzden babaların kursa katılımı konusunda ikna edilmeleri önemli. Anne adayı bu konuda samimi olmalı ve ihtiyaçlarını belirtmeli. Bu önemli yolda eşiniz sizi destekleyebileceği gibi yalnız da bırakabilir. İşte bunun önüne geçmek ve ortak bir dil oluşturmak için kurslar en önemli fırsattır. Ayrıca vakitsizlikten yakınan babalara, kursun sadece bir hafta sonu olduğu hatırlatılabilir. Belki zorunlu hallerde şu cümle kullanılabilir: “Hamileyken çocuğun için bir hafta sonunu ayıramıyorsan, bebeğimiz dünyaya geldikten sonra nasıl vakit ayıracak- sın?”

 

Siz babalara, doğumun kahramanı olduklarını söylüyorsunuz. neden böyle dediğinizi biraz açabilir misiniz?

Evet, babalara doğumun kahramanları olma garantisini veriyoruz. Çünkü doğumu ve doğumda yapılacakların ne kadar uygulanabilir olduğunu gören babalar, bilgileri çok kolay alıyorlar ve doğumda müthiş destek oluyorlar. Babanın bu desteği hiç kimse tarafından verilemez.

 

Kursa katılıp, doğuma girmek istemeyen babalar da oluyor değil mi?

Kursun sonunda babalara doğuma girmek ya da girmemek konusunda tamamen özgür olduklarını söylüyoruz. Doğuma girmeyen baba, kötü bir baba değildir. Ama doğum yolunda eşini desteklemeyen ve yardımcı olmayan bir baba, şimdiden ihmal eden bir babadır ve bu tavrı, ilerde eşiyle yaşayacakları ilk kavgada kendisine hatırlatılıp, kırgınlıklar ortaya çıkarılacaktır. Erkeğin doğuma girme kararı çiftin kendi kararıdır; doğru ve yanlış yoktur. Karar ne olursa olsun desteklenmeleri önemlidir. Kursa yalnız katılan annelere bu desteği daha dikkatli veriyoruz.

 

Doğuma hazırlık kurslarında neler öğretiliyor?

Çiftlere ve gebelere doğum ve yeni doğan bebekle ilgili teorik bilgilerin yanı sıra nefes ve gevşeme teknikleri, meditasyon, imgeleme teknikleri, hamilelik masajı, doğuma hazırlık, doğum fizyolojisi ve ıkınma, nefesle doğum pozisyonları, doğumda müdahaleler, doktor ve gebe ilişkisi, hastanede sizi bekleyenler, tıbbi müdahaleler, doğumda tercihler, anne/bebek/baba dostu sezaryen gibi konuları anlatıyoruz. Kendine güvenen, bedenini ve duygularını bilen, annelik duygusunu güçlü bir şekilde hisseden gebelerin, doğumun coşkusunu yaşamalarını amaçlıyoruz.

“Babanın,‘yargısız ve yorumsuz’ olarak orada olması, sadece ‘Yapabilirsin’ demesi, bazen eşinin elini tutması bazen de öğrendiği masajları yapması yeterli. Korku hisseden babalar, hamilelik döneminde eşleriyle birlikte eğitim alarak bunu aşabilir. Böylece anne adayı da bu yolda yalnız olmadığını bilir. Doğumla ilgili tüm karar ve sorumluluğun doktora bırakılmaması gerek. Bu nedenle eşler bu sürece birlikte hazırlanmalı, neye ihtiyaçları olduğunu ve o an geldiğinde ne yapmaları gerektiğini öğrenmeli.”

 

“Doğuma Hazırlanmak Bebek Odası almak Değil”

Eşi suda doğum yapan oyuncu İlker Ayrık, doğuma hazırlık kurslarına giden ve doğuma giren babalardan biri. Yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Doğum ilker-ayrik-doguma-hazırlanmak-working-mother-trsürecinde  eşimin yanındaydım. Oğlumun ilk nefes alışında orada, yanında olmak istedim. Bu gerçekten inanılmaz bir duygu. Her baba bunu yaşamalı. Doğuma hazırlanmak, sadece bebek odası almak, odaya perde seçmekten ibaret değil. Bunlardan

çok daha önemlisi doğuma zihinsel olarak hazırlanmak. Bebek büyüdüğünde ‘Benim çok şahane bir bebek odam vardı’ demeyecek. Doğumdan hemen sonra anne ve babasıyla oluşan güvenli bağlanma, tüm hayatına olumlu etki edecek. Doğumla ilgili korkuların sebebi aslında bu konuyla ilgili özellikle biz erkeklerin çok fazla bilgi sahibi olmaması. Oysaki artık doğuma hazırlık kursları var. Bu kurslara katılarak doğumla ilgili bildiğiniz yanlışları düzeltebilir ve eşinizin en büyük destekçisi olabilir- siniz. Bana inanın, doğum filmlerde gösterildiği gibi değil. Ben de pek çok şeyi eğitimde öğrendim. Doğum sancısı diye bir şey olmadığını, bunların anneyi doğuma yaklaştıran dalgalar olduğunu biliyorum artık.”

Son Düzenlenme Cuma, 25 Temmuz 2014 15:23

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :