Cumartesi, 26 Temmuz 2014 17:06

Kadınlara ihtiyacı olan esneklik veriliyor

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Destek programları, liderlik eğitimleri, koçluk ve mentorluk hizmetleri, hatta pilates dersleri... Citibank’ta kadın çalışanların ev ve iş dengelerini kurabilmeleri için ciddi çalışmalar düzenleniyor. Tüm bunları bankanın dört anne yöneticisiyle konuştuk.

YAZI: ECE KOÇAL FOTOĞRAFLAR: CAN ALTINEL ÇIBLAK

 

Citibank, global anlayışı gereği kadın çalışanlarına önem veren şirketlerden. Bunun için insan kaynakları ciddi çalışmalar citibank working mother tryapıyor. Öyle ki 8 Mart için aralık ayından itibaren çalışmaya başlıyorlar. Kadınların ilgi duyacakları seminerler, üst yönetimdeki kadınların deneyimlerini aktardıkları toplantılar düzenliyorlar. Bu noktada ilişkiler üzerinden öğrenim yollarının daha etkili olacağına inanıyorlar. Bu nedenle hem global olarak hem de Türkiye’de kendi içlerinde yaptıkları kadınlara yönelik mentorluk programları var. Bu programlarda önce mentorluk yapacak kişiler eğitimden geçiyor. Sonra insan kaynakları, kariyerlerinde yol açmak istedikleri kişileri menti olarak bu programlara dahil ediyor. Ve eşleştirme yapılıyor. İki taraf istediği sürece ilişkileri devam ediyor ve gerek kariyer gerekse özel hayatla ilgili sorunları çözmek için konuşuyorlar.

Dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu ise Citigroup’un global anlamda uyguladığı kadın liderlik programları kariyerlerinde belli bir yere gelmiş kadınları yalnız bırakmamak adına düzenlenen Woman Leading Citi programı için tüm dünyadan isimler seçiliyor ve bu kişiler 18 aylık bir eğitimden geçiyor. New York’ta düzenlenen woman Leadership Develpoment isimli programda ise üç günlük sınıf eğitimi oluyor. Sonrasında kadınların çeşitli zorlukları aşmalarıyla ilgili atölye çalışmaları yapılıyor. Buna geçen yıl Türkiye’den iki kadın katılmış; bu yıl da bir kadın yöneticileri katılacak. Coaching for Success isimli programda da başarıya ulaşmak için koçluk hizmeti veriliyor. Bunun için önce üç günlük sınıf eğitimleri yapılıyor; sonrasında altı ay boyunca Citigroup’un içerisindeki yöneticilerden koçluk alınıyor.

İnsan kaynaklarından Sorumlu genel müdür Yardımcısı Özlem Gündoğdu bu koçluk eğitimini alanlardan. Deneyimlerini şöyle anlatıyor: “Londra’da katıldığım bu programda, kadınların kendilerini ifade etmekte zorlandıklar konularda eğitim verildi. Citigroup tüm bu eğitimlerde kendi eğitmenlerini kullandığı için hepsi yurt dışında yapılıyor. Benim katıldığım eğitimde, herkes ülkesine döndükten sonra gruplar oluşturuldu ve belli konularda çalışmamız istendi.  Biz ‘networking ’ üzerine çalıştık. kadınlar bazen ilişki geliştirmekte zorlanabiliyor. Grubumuzla birlikte bu konuda bir sunum hazırladık ve tekrar Londra’da buluştuk. Yine bir eğitimden geçtik ve kendi sunumlarımızı yaptık. Burada yapılan kadın panelinde üst düzey rollerde yer alan kadınlar kendi deneyimlerini anlattı. Bu kadınların kendi genç hallerine yazmış oldukları mektupları okuduk. Aynı çalışmayı biz de bu yıl kadınlar günü’nde burada yaptık.

İstanbul’da yaptıkları çalışmada Citibank Nakit Yönetimi Grup Başkanı Gülru Atak gündem kendi gençliğine bir mektup yazmış. Göz önüne alınması gereken deneyimlerini bize şöyle anlatıyor: “kariyerlerimizin başından beri bize biraz erkek gibi davranmamız empoze ediliyor. ‘Kadın duygusaldır, bu duygusallığını yenmelisin’ deniliyor. Halbuki biz kadınların ilişki geliştirme yetenekleri çok güçlü. Ama zamanla bu güçlü yönlerimizi arka plana atıyoruz. Çünkü çalışma hayatında erkekler hâlâ bizden sayıca fazla. Biz de onlar gibi davranmaya çalışıyoruz. Ama bizim farklı birçok yeteneğimiz var. Amacımız onları öne çıkarmak olmalı. Pek çok şirketin kadınları üst düzeye çıkarmak istemesinin sebebi de bu. Bir yetenek yelpazesi oluşturmak istiyorlar. Bizim kadınları cesaretlendirip, kadınlıktan gelen özelliklerimizle çok başarılı olabileceğimizi göstermemiz gerekiyor. Tabii Citibank’ta erkek egemen bir yapı olmadığı için biz şanslıyız. Erkek gibi davranma zorunluluğu hissetmeden çalışıyoruz.

Ticari Bankacılık ve Şubeler operasyon grup Başkanı Özge Coşkun, 18 yıldır Citibank’ta çalışıyor ve bunu ka- dın dostu bir şirket olmasına bağlıyor: “Burada hiç ayrımcılık hissetmedim. Biri 12, diğeri beş yaşında iki çocuk annesiyim. Her ikisini de Citibank’ta çalışırken doğurdum ve büyüttüm.

Ardından Finansal raporlama grup müdürü Ayşim Kaya, Citibank’ta yaşadığı ilginç bir tecrübeyi paylaşıyor: “Citibank’ın ne kadar esnek bir yer olduğunu göstermek için bunu anlatıyorum. eşim Yunan ve onunla tanıştıktan sonran Yunanistan’a gitmeye karar vermiştim. Citibank’taki işimden istifa etmeye hazır bir şekilde o zamanki yöneticimle görüşmeye gittim. Ama yöneticim ve insan kaynakları, bana esnek çalışma programı önerdi. Eşinin peşinden gidip kariyerini çöpe atan pek çok kadın tanıdım. Şanslıyım ki, ben böyle bir durumda kalmadım. Bir yıl Citibank Türkiye çalışanı olarak Yunanistan’dan çalıştım. Ayda üç hafta Selanik’te evden, bir hafta İstanbul’daki ofise gelerek işlerimi yürüttüm. Derken hamile kaldım ve Türkiye’ye dönmeye karar verdik. Yöneticime hamile olduğumu ve ofise dönmek istediğimi söylediğimde hemen kabul etti. Doğumdan bir yıl sonra da şimdiki pozisyonuma terfi ettim.”Citibank’taki destek programında anneliğe hazırlık, annelikle birlikte hayatın düzenlenmesi gibi konuların yer aldığı eğitimler var. Bu eğitimlerin önemini Özlem Gündoğdu açıklıyor: “eğitimlerde kadınların eşiyle ilişkilerini nasıl yönetecekleri de konuşuluyor. Çünkü günümüzde artık babanın geleneksel rollerden çıkıp ekstra roller üstlenmesi gerekiyor.  Kadın çalışanlarımıza, eşiyle bu konuşmaları nasıl yapacaklarını anlatıyoruz. Bir kere öncelikle kadının, eşinin yardım etmesi gerektiğini kabul etmesi gerek. Bu eğitimlerden tüm Citibank çalışanları faydalanabiliyor. Annelerin yedi gün 24 saat yararlanabilecekleri bir destek hattımız da var. Ayrıca iş çıkışı zaman kaybetmeden spor yapmak isteyenler için genel merkezde pilates derslerine başladık.” Öte yandan yöneticilere verilen eğitimlerde işe yeni dönen annelere nasıl davranmaları gerektiği öğretiliyor. Hatta erkek yöneticilere, kadın çalışanları hamileyse bu süreci nasıl yönetecekleriyle ilgili atölye çalışmaları yapılıyor.

 

serra akcaoglu citibank working mother tr

Citibank CEO’su da bir kadın: Serra Akçaoğlu. Şirkette kadın erkek eşitliği olmasında kuşkusuz onun da etkisi var. Tüm çalışanların çocuklarıyla bir araya gelmeyi seven Akçaoğlu, geçen yıl üniversite öğrencisi olan çocuklarla buluşmuş. Sohbet etmiş, hatta bankayla ilgili önerilerini dinlemiş.

 

ozlem gundogdu-working-mother-trCitibank’ta iş görüşmesinde kadının çocuk düşünüp düşünmediğini sormak yasak. Bunun yanı sıra doğum izninden hemen sonra terfi alan pek çok kadın var. Hatta İK Müdürü Özlem Gündoğdu doğum iznindeyken terfi aldığını öğrenmiş: “İnanamamıştım. Üzerinden birkaç ay geçtikten sonra işe döndüm. Altı ay doğum izni kullandım, bu sürede bir kere olsun beni kimse arayıp bir şey sormadı bile. Yöneticim bana devamlı ‘Sen ne zaman çocuk yapacaksın, yap artık’ derdi. Çocuğum şimdi beş buçuk yaşında. Ben de hep genç arkadaşlarıma, ‘Çalışırken çocuk sahibi olmaktan korkmayın. hatta erken yaşta yapın ki ikinci çocuk için de zamanınız ve enerjiniz olsun’ diyorum.”

 

Bakıcı sorunu, çalışan annelerin en büyük dertlerinden. Bu konuda başından geçen bir olayı Nakit Yönetimi Grup Başkanı gulru-atak-gundem-working-mother-trGülru Atak Gündem şöyle anlatıyor: “Bir sabah bakıcıyla tartıştık, evde öfkeden ne yapacağımı bilemiyorum. O zamanki müdürümü aradım ve durumu anlattım, ‘Bakıcı ayrılıyor ama bu durumda işe üç dört gün gelemeyeceğim’ dedim. O da ‘Sorun değil’ dedi. Kayınvalidem gelene kadar kızımla evde kaldım. Müdürüm bana ‘ne yaparsan yap ama işe gel’ dese, ben o psikolojiyle nasıl gelip çalışabilirdim! Veya bu durumda ‘Yıllık izninden kullan’da diyebilirdi. Ama ben birkaç gün evden çalıştım.

 

aysim-kaya-working-mother-trGenellikle yeni annelerin en büyük sorunlarından biri de emzirme odasının olmaması; varsa da şartlarının kötü olması. Finansal Raporlama Grup Müdürü Ayşim Kaya, Citibank’taki emzirme odalarının şartları çok iyi olduğu için iki yıl boyunca çocuğunu emzire- bildiğini anlatıyor: “Çocuğum dört aylıkken işe döndüm.  Emzirme düzeni bozulduğunda süt biter ama ben hiçbir sorun yaşamadım. Çalıştığımız katta çok güzel bir süt odası vardı. Rahat koltuklar, buzdolabı, süt sağma makinelerinin olmasının yanı sıra buraya sadece kendisinde özel kart olanlar girebiliyordu. Yani içeriye yabancı birinin giremeyeceğinden emin olarak sütünüzü sağıyorsunuz. Böylece günde iki defa sütümü sağıp, akşam eve götürebiliyordum. Bunlar, yeni doğum yaptığınızda yaşadığınız en büyük endişeler oluyor. Sırf sütünü sağamadığı için işten ayrılmayı düşünenler bile oluyor.”

Ticari Bankacılık ve Şubeler Operasyon Grup Başkanı Özge Coşkun çalıştığınız kuruma kendinizi bağlı hissetmenizdeozge-coskun-working-mother-tr ev ve iş dengesinin kurulmasının önemli olduğunu belirtiyor: “Çalışan anne olarak bir tarafınız hep çocuklarınızla oluyor. Ama burada hiçbir zaman çocuklarımın bana ihtiyacı olduğu bir durumda sıkıntı yaşamadım. Hiç çekinmeden ‘Çocuğumun bana ihtiyacı var, çıkmam gerekiyor’ dedim. Benim 18 yıldır burada çalışmamın en önemli sebebi iş ve ev dengesini kurmama yardımcı olması. Bize bu esnekliği gösterdikleri için mutlu çalışıyoruz. Bu da bizim iş performansımıza yansıyor. Ve en önemlisi çalıştığımız kuruma bağlılığımız artıyor.’’

Son Düzenlenme Cumartesi, 26 Temmuz 2014 17:58

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :