Cumartesi, 26 Temmuz 2014 18:02

Yılda bir gün çocuklar ofiste!

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Nisan ayının üçüncü perşembesi ABD’de Çocukları İşe Getirme Günü olarak kabul ediliyor. Türkiye’de de bu geleneği oturtmaya çalışan şirketler var...

                    cocuklari-ise-getirme-gunu-weber shandwick-turkiye-working-mother-tr

ABD’de her yıl nisan ayının dördüncü perşembesi Çocukları İşe Getirme Günü olarak kutlanıyor.Bu aslında 1990’ların başında sadece kız çocukları için yapılan bir uygulamaymış. Amacı da kız çocuklarının işte annelerini görüp, onlar gibi çalışmaya özendirilmesiymiş. Sonra tüm çocuklara ve ülke geneline yayılmış. Öyle ki şu an Amerika’da yüzlerce şirket bunu uyguluyor ve hatta verilere göre 35 milyon kişi nisan ayının dördüncü perşembesi çocuklarını işe götürüyor.

Bu uygulamayı Türkiye’de de hayata geçiren bazı şirketler var. Bunlardan biri Weber Shandwick Türkiye. Global bir iletişim danışmanlığı şirketi olan Weber Shandwick’in tüm dünyada 128 tane ofisi bulunuyor. Ve hepsinde de Çocukları İşe Getirme Günü kutlanıyor. Tabii ki Türkiye ofisinde de... Biz de bunun üzerine Levent’teki ofislerine konuk olduk ve ofise gelen çocuklarla zaman geçirdik. Şirketin Türkiye ofisi yaklaşık bir yıl önce kurulmuş. Şu anda yedi kişi çalışıyor; bunlardan beşi kadın, üçü anne. Ve hepsinin kızları var.

Öncelikle Weber Shandwick Türkiye Ceo’su Seda Yalçın’la konuşuyoruz. Bize ofislerinde hayata geçirdikleri bu uygulamayı cocuklari-ise-getirme-gunu-weber-shandwick-turkiye working-mother-tranlatıyor: “90’larda yapılan bir araştırmada 10 yaşcivarındaki kız çocuklarının kendilerine güvenlerini kaybettikleri görülmüş. Bunun üzerine kız çocuklarına özgüven kazanmaları için annelerinin işyerlerine gidip, iş hayatı ile kendi eğitimleri arasında bağ kurmalarını sağlamak istenmiş. Amaçlardan biri de yapmak isteyecekleri meslekler üzerine düşünmelerini sağlamakmış. Bu uygulamanın gelişip, çocukların sadece kendi anne babalarının iş yerlerine değil, çevrelerindeki diğer iş yerlerine de gidip başka meslekler hakkında bilgi sahibi olmaları hedefleniyor. Öte yandan çocuklar için annelerinin nasıl bir ortamda çalıştıklarını görmek çok önemli. Çünkü bazı çocuklar için annelerini her gün işe göndermeye alışmak çok sancılı bir süreç olabiliyor. Halbuki annelerinin çalışma arkadaşlarıyla tanışmak, nasıl bir yerde çalıştığını görmek onları rahatlatıyor.” Her ne kadar çocuk seven bir millet olsak da Türkiye’de çocukların ofise getirilmesi çok da hoş karşılaşılan bir durum değil. Seda Yalçın uzun süre Belçika’da yaşadığını ve orada bu durumun daha hoş görüldüğünü belirtiyor: “Tabii yurt dışına herkes çalışır ve büyük anne ve babanın desteği buradaki gibi fazla değildir. Bu nedenle bazen anneler çocuklarını bırakacak yer bulamadıklarında işe beraber gelirler.” Seda Yalçın, Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi mezunu. Fransa’da Avrupa Birliği üzerine master yapmış. Sonra Brüksel’e Avrupa Komisyonu’nda staj yapmak için gitmiş. Ardından orada Avrupa Birliği konusunda danışmanlık yapmış. Beş yıl orada yaşadıktan sonra, dört yıl önce İstanbul’a dönmüş ve burada kamu ilişkilerinin yanında medya ilişkileriyle de ilgilenmeye başlamış. Ve yaklaşık bir yıl önce Weber Shandwick’in İstanbul ofisini kurmuş: “kurumsal iletişim, tüketici pazarlaması başta olmak üzere sosyal medya da dahil olmak üzere 360 derece iletişim danışmanlığı hizmeti veriyoruz. müşterilerimiz genellikle global markalar. Yani globalde çalıştığmız markalarda burada da çalışıyoruz. En büyük hedeflerimizden biri Türkiye’den globalleşmeye çalışan yerel şirketlere, global marka olmayan çalışan yerel şirketlere yurtdışında hizmet vermek. Türk şirketlerin dünyada büyümelerine yardımcı olmak istiyoruz.”

                                                               ÖNEMLİ OLAN ŞİRKETE SADAKATİ SAĞLAMAK

cocuklari-ise-getirme gunu-weber-shandwick-turkiye-working-mother-trArdından şirketin anne çalışanlarıyla halkla ilişkiler ve dayanışmanlık sektöründe kadın olmayı konuşuyoruz. Şöyle anlatılıyor: ‘’Sektörde çok fazla kadın var. Ve hepimiz birçok zorlukla karşılaşıyoruz. Özellikle bizim sektörde ev ve iş hayatını birlikte götürmek çok kolay değil. Çünkü belli mesai saatlerimiz yok. etkinliğimiz olduğunda hafta sonu da akşam da çalışıyoruz. Amerikalı müşterilerimiz, aradaki saat farkı nedeniyle akşam saatlerinde toplantı talebinde bulunabiliyor. Bu gibi zorluklar nedeniyle halkla ilişkiler sektöründeki kadınlar, kurumsal ilişkilere kaymaya başlıyorlar.  Halkla ilişkileri bir basamak gibi görenler oluyor. Ama Weber Shandwick’in yaşanan zorlukları aşmak için birtakım uygulamaları var. Bu nedenle Amerika’daki ofiste çalışma ortalaması 10 yıl. Bu sadakati sağlamanın yolları var. Hizmet sektöründe olmamız nedeniyle insanlar bizim için çok değerli. İnsanların tecrübeleri, buraya getirdiği değerler, şirketi oluşturuyor. Çalışanlarımızın kariyerlerine burada devam etmelerini sağlamak, önceliklerimizden. Bu nedenle onlara kolaylıklar sağlamaya çalışıyoruz. Örneğin çocuklarımız hastalandığında evden çalışabiliyoruz. Veya çocukları okuldan sonra buraya getirebiliyoruz. Aynı zamanda kendi doğum günlerimizde izinliyiz...”

“Sektörden umutluyuz” Weber Shandwick Türkiye CEO’su Seda Yalçın’a göre globallikle yerelliğin buluşması çok önemli: “Yeni cocuklari-ise-getirme-gunu-weber-shandwick-turkiye-working-mother-trbir şirketiz ama global bir şirket olmanın çok büyük avantajları var. Tabii globalde ne kadar büyük olursanız olun ne kadar iyi işler ya sanız yapın, lokal paz geldiğinizde oradaki tecrübeleriniz önem kazanıyor. Bu nedenle ekibi kurarken Türkiye pazarında çok tecrübeli, uzman kişileri işe alarak ilerledik. Halkla ilişkiler sektörü Türkiye’de hâlâ küçük; diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda cirosu da düşük. Bu nedenle çok fazla potansiyeli var. Birçok yerel şirket de artık pazarlama ve iletişim çalışmalarına öncelik vermeye başladı. İş hedeflerine ulaşmada bu yatırımın çok fazla katkı sağladığını görebiliyorlar. Devletin de çok fazla desteği var. Yurt dışında halkla ilişkiler ve iletişim çalışması yapmak isteyen şirketlere Turquality programın- daysalar, yüzde 50’ye kadar devlet desteği veriliyor.’’

Son Düzenlenme Cumartesi, 26 Temmuz 2014 18:37

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :