Perşembe, 31 Temmuz 2014 17:23

DuPont: Kadınların burada gelemeyeceği yer yok!

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

90’dan fazla ülkede faaliyet gösteren bir bilim firması olan DuPont’un CEO’su da Türkiye ülke başkanı da bir kadın. Buradan yola çıkarak şirkette çalışan anne yöneticiler, her anlamda desteklendiklerini ve önlerinin açık olduğunu belirtiyor. DuPont’un dört anne yöneticisiyle konuştuk.

Yazı: ECE KOÇAL Fotoğraflar: HATİCE DENİZ

DuPunt’un dört tane ana değeri var:

1.       Güvenlik

2.       İş etikleri

3.       İnsanlara saygı

4.       Çevreye saygı

1802’den beri, yenilikçi ürünler ve hizmetlerle, global pazara bilim ve mühendislik hizmeti sunan DuPont, 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteren bir bilimdupont-working.mother-tr.jpg firması. Tanım gıda elektronik, iletişim, güvenlik, inşaat ve yapı, ulaşım, tekstil gibi farklı pazara üretim yapan geniş bir ürün ve hizmet yel-pazesine sahip. Naylon, Lycra® ve teflon gibi buluşlara imza atmış olan DuPont’un araştırma geliştirmeye ayırdığı bütçe yılda yaklaşık 2.1 milyar ABD doları.

DuPont’un Türkiye’deki varlığı ise şirketin İstanbul ve İzmir’de bulunan yerel temsilcileri ve teknik danışmanları aracılığıyla 1950 sonlarına uzanıyor. 1980 yılında Sabancı holding’le iş ortaklığı yapmışlar. Şu an DuPont Türkiye’de yaklaşık olarak 200 kişi çalışıyor. Bunların 46’sı kadın.  Peki DuPont neden kadın dostu bir şirket? Bunun için öncelikle globaldeki verilerine bakalım… Burada ilk göze çarpan DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su nun bir kadın olması ( Ellen Kullman). Kendisi, Fortune dergisinin geçen yıl eylül ayında yayımladığı “en güçlü Kadın Yöneticiler” listesinde beşinci sırada yer aldı. Ayrıca Fortune 100 listesine giren sekiz kadından biri. Globalde şirketin üst düzey yönetiminin yüzde 20’sinden fazlası kadın. Ve her yıl bu seviyenin daha da yükselmesi için çalışıyorlar. Bunun da etkisiyle Working Mother “en İyi 100 Şirket” listesine bu yıl 24’üncü kez seçilen bir şirket var karşımızda. Science dergisinin yaptığı “en İyi İşverenler” listesinde de dupont working-mother-tr.jpgbu yıl 10. sırada yer alıyorlar.  Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (eme A) bölgesine bakarsak, burada da cinsiyet çeşitliliği en önemli kriterler den biri. Örneğin 2013’ün ilk yarısında işe alınan üst düzey yönetici ve liderlerin yüzde 35’i kadın.   DuPont Türkiye Ülke Başkanı da bir kadın:  Halide Aydınlık. 10 yıldır burada, farklı görevlerde çalışan Halide Aydınlık (40), ilk olarak bize DuPont’u anlatıyor: “Binmiş olduğunuz otomobilin veya kullanmış olduğunuz cep telefonunun içindeki birçok malzemede Dupont’un imzasını görebilirsiniz. Hayatımızı kolaylaştıran birçok şeyde aslında DuPont var. Yani biz aslında direkt tüketiciye çalışmıyoruz. Çünkü biz bir ürünün hammaddesini icat ediyoruz, sonra farklı firmalar devreye giriyor. Bu nedenle bizi çakmak firmasıyla karıştırabiliyorlar ama burası pazar odaklı bir bilim şirketi.”

Daha sonra, bu röportajı gerçekleştirdiğimiz inovasyon merkezi hakkında konuşmaya başlıyoruz. Geçen yıl nisan ayında açılan bu mekân, globaldeki 11’inci inovasyon merkezi. Halide Aydınlık’a göre bu, DuPont’un Türkiye’ye verdiği önemin en güzel kanıtlarından biri: “İnovasyon merkezlerinde yapmak istediğimiz şey, pazarın ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmek. Burayı sanal bir araştırma merkezi olarak görebilirsiniz. Dört ana sektörde çalışıyoruz:  Tarım ve gıda, enerji, otomotiv ve inşaat malzemeleri. Bu dört farklı alanda 10 binin üzerinde bilim adamına ulaşıp, müşterilerimize inovasyon konusunda destek veriyoruz.” Gelelim DuPont’un nasıl bir kadın dostu şirket olduğuna… Öncelikle cinsiyet dengesi yaratmaya çalıştıklarını belirtiyorlar. Bunun için de aynı özelliklere sahip iki aday arasında kadın olanı tercih ettiklerini söylüyorlar. DuPont Bölge İnsan Kaynakları müdürü ( Türkiye,  Ortadoğu ve Kuzey Afrika) Ayşe Özdemir (40) tek tip bir yönetim şekliyle farklılığı yaratamayacaklarını belirtiyor ve ekliyor: “Bir bilim firması olduğumuz için farklı düşünebilmek bizim için önemli. Bu nedenle erkek ege men bir yapıya sahip değiliz. DuPont’taki temel değerleri takip ettiğiniz sürece burada bir kadının gelemeyeceği yer yok. Önümüz açık. Özellikle ‘talent’ olarak seçildiysek, bize ciddi yatırımlar yapılıyor. İşinin ötesinde düşünerek çalışan, başarılı arkadaşları ‘talent’ olarak değerlendiriyoruz. Ve o arkadaşları takip ediyoruz. Kariyer planı nedir, hedefi nedir, farklı ülkelere mi gitmek ister, farklı iş birimlerinde mi çalışmak ister, bunları tek tek inceliyoruz.”

Hamilelik engel değil

DuPont’ta hamile olmak da terfi almak için bir engel değil.  Örneğin Halide Aydınlık,  şirkete girdikten bir yıl sonra başka bir pozisyona terfi etmiş ve o sırada hamile olduğunu öğrenmiş. Bunun üzerine  “Bu pozisyonu bana vermeyebilirsiniz, çünkü ben kısa bir süre sonra doğum iznine çıkacağım” demiş ama şu yanıtı almış: “Önemli değil; biz yola seninle çıktık ve seninle devam etmek istiyoruz.” Zaten eğer yetkinlikleri uygunsa işe alırken de kişinin hamile olmasını sorun olarak görmüyorlar. Ne olursa olsun o insanı kazanmak istiyorlar. Doğumdan sonra bir süre evden çalışmak da mümkün. “Örneğin ben emzirirken altı ay evden çalıştım. Bu dönemde iş seyahatlerine de oğlumla gittim” diyor Halide Aydınlık

DuPont Ülke Müdürü Halide Aydınlık iki buçuk yıl yurt dışı görevi de yapmış. Bu süreci şöyle anlatıyor: “10 yıldır DuPont’ta çalışıyorum. İlk altı yıl dupont working mother-tr.jpgİstanbul’da çalıştıktan sonra iki buçuk yıl Dubai’de görev aldım. Son iki buçuk yıldır da yine Türkiye’deyim. İkinci çocuğumu Dubai’de doğurdum. Yani iki çocuğum da DuPont’ta çalışırken dünyaya geldi. Siz çalışma şartlarınızı ve prensiplerinizi yöneticilerinizde doğru bir şekilde paylaştığınız zaman, DuPont’ta başarılı olmanız için hiçbir engel yok.  Oğlum sekiz buçuk yaşında, kızım üç buçuk yaşında. Dubai’ye taşınmadan önce bir yurt dışı pozisyonu almak istediğimi söylemiştim. Çünkü bunun beni geliştireceğini biliyordum. Bambaşka bir ülkede, bambaşka bir kültürde çalışmak, kariyerinizi olumlu anlamda etkiliyor. Türkiye’yle sınırlı kalmayı kendim için doğru bulmadım. Eşim de benimle geldi.  Hatta ben 2011’de çocuklarımla geri döndüm, eşim işi nedeniyle hâlâ orada.  Gidip gelerek aile düzenimizi devam ettiriyoruz. Eşim kendi işini yürüttüğü için daha sık geliyor. Zaten sizi gerçekten destekleyen bir ailenizin olması çok önemli. Bu konuda şanslıyım. Bakıcımız da bizimle Dubai’ye geldi. Bu süreçte çocuğumun da çok esnek olduğunu, yeni şartlara kolay adapte olduğunu gördüm.”

DuPont Bitki Koruma Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Feruza Bayramova (38) da şirket içinde farklı ülkelerde çalışmış.dupont.working-mother-tr.jpg Aslında Özbekistanlı. Fransa’da ve Kazakistan’da çalıştıktan sonra 2008’de Türkiye’ye gelmiş. Ve o da bu pozisyona atandığında hamileymiş. “Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda çocuğum la çok fazla seyahat ettim” diyor ve ekliyor: “Çünkü ben bitki koruma bölümündeyim. Zirai ilaçlarda daha az kimyasal kullanarak verimliliği artırıyoruz. 16 kişilik bir grubum var; sahaya çok fazla gidiyorum. Çoğunlukla erkeklerle çalışıyorum. Kadın olmanın herhangi bir dezavantajını yaşamadım. Şu an dört yaşında olan oğluma hep neler yaptığımı anlatıyorum. Beraber tarla ya da gidiyoruz.”

dupont.working-mother trDuPont Titanyum Teknolojileri Satış Müdürü (Türkiye, İsrail, Azerbaycan, Yunanistan) Özlem Karakaş (45) ise 20 yıldır DuPont’ta ve erkek egemen bir sektörde çalıştığını şöyle anlatıyor: “Yeri geldi tokalaşmayan erkek müşterilerim oldu. Ama zamanla iyi ilişkiler kurunca en yakın arkadaş larım haline geldiler. Ailece görüşür olduk. Bence kadın olmanın en olumlu tarafı EQ’muzun yüksek olması. Sorumlu olduğum dört ülke arasında insan ilişkilerine en çok önem veren Türkiye. Satış departmanındaysanız, müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmanız, empati yapmanız çok önemli. Şirketinizle müşteriniz arasında doğru yerde bulunmanız önemli.” Bunun yanı sıra yöneticilerinin aile konusunda ne kadar anlayışlı olduğunu şu örnekle anlatıyor: “Sömestr tatilinde İsviçre’de bir toplantımız vardı. İtalya’daki yöneticime tatilde çocuğumu yalnız bırakmak istemediğimi, dolayısıyla bu toplantıya gitmeyi tercih etmediğimi söylediğimde ‘hiç merak etme ben senin müşterilerin le ilgilenirim’ diye cevap attı. Bu anlayışı görmek insanı işine daha çok bağlıyor. Bu nedenle işe severek geliyorum.

İnsan Kaynakları Müdürü Ayşe Özdemir ise 16 aydır burada çalışıyor. Biri 11 yaşında, diğeri 21 aylık iki çocuğu var. dupont-working mother-tr.jpg“DuPont’a başladığımda küçük çocuğum beş aylıktı” diyor ve devam ediyor: “Şirketin ‘iş paylaşım’ politikası var. Anne olduktan sonra yarı zamanlı çalışmak isteyenler şirket içinden uygun bir arkadaşını bulup iş paylaşabilirler. Bunun yanı sıra çocuklar doğumdan itibaren hemen özel sağlık sigortası kapsamına alınıyor. İki yılda bir tüm şirkete check-up uygulamamız var. Çalışan destek programımızda, yaşadığınız herhangi bir sorunla ilgili olarak isminizi dahi vermeden konunun uzmanlarına danışabiliyor, altı seansa kadar psikolojik danışmanlık alabiliyorsunuz. Ayrıca bir avukattan veya ekonomistten de görüş alabiliyorsunuz.”

 

Son Düzenlenme Perşembe, 31 Temmuz 2014 17:48

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :