Cuma, 01 Ağustos 2014 15:31

Dokuz aylık bir serüven

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Dilerseniz serüvene önce çıkış noktasından başlayalım,  yani hamileliğin tespitinden…

İlk muayenede gebeliğin tam olarak kaç haftalık olduğunun belirlenmesi çok önemli. Bazen eşler son adet tarihini bilemezler, bu durumda ultrason ölçümlerinden yararlanarak gebelik zamanı belirlenir.

Hamilelik öncelikle kanda, sonra idrarda ve en son ultrasonda tespit edilir. Ancak kesin olarak rahim içi bir gebelikten söz edebilmek için gebelik kesesinin ultrasonda net olarak görülmesi gerekir. Âdetin ilk geciktiği günlerde testler gebeliği doğrulasa da ultrasonda görülemez.

BİRİNCİ AY

Gebeliğin ilk haftalarında ağzınızda çok az tat değişikliği ve hafif sabah bulantıları yaşayabilirsiniz. Bu dönemde implantasyon kanaması denilen küçük kanamalar gözlenebilir. Ayrıca halsizlik, göğüslerde aşırı hassasiyet, sık idrara çıkma gibi belirtilere hazırlıklı olun.

İlk Muayene: İlk muayenede, ilaç kullanımı ve gebeliğe zarar verebilecek ilaçlar, sigara ve alkolün bebeğe zararları, röntgen gibi kaçınılması gereken durumlar, gebelikte beslenme, alınması gereken vitaminler, egzersizler, gebelikte rastlanabilecek sorunlar hakkında doktorunuz tarafından bilgilendirilirsiniz. Gebeliğin ilk aylarında rutin folik asit desteği (0.4 mg) almanız önemli.

Testler: tam kan sayımı, kan grubu, rh (kan uyuşmazlığı),  tam idrar tahlili, hepatit B, AiDS karaciğer,  böbrek, tiroid (guatr)  ve toxoplazma, rubella  gibi testler yapılır.

İKİNCİ AY

Bebekteki Değişimler

5. Hafta: Bebeğiniz artık bir embriyo ve ana hatlarıyla bir vücut yapısına sahip. Bu haftanın sonunda hem embriyoda hem de plasentada kan damarları oluşur.  İlk kalp atışlarıysa döllenmeden en az 21 gün sonraya denk düşer ancak ne siz ne de doktorunuz bu kalp atışlarını duyabilirsiniz. Ardından bebeğin dolaşım sistemi çalışmaya başlar, bağırsakları ve mesanesi de gelişir. Bebeğiniz yaklaşık 1.5 mm büyüklüğündedir.

6.  Hafta:  Bebeğiniz biraz daha büyüyüp  yaklaşık 3 mm boyutuna ulaşır. Yüz yapısı yavaştan kendini gösterirken daha sonra gözlerine dönüşecek olan optik kesecikler de oluşur. Henüz kulak ve dudakları yoktur.  Bu haftada beyni hızla büyür. Aynı zamanda beynin özel bölümleri de gelişir ve bazı özel sinir yapıları görünür hale gelir. Bebeğinizin bağ dokuları,  kas ve omurları oluşmaya başladığından kol ve bacaklarındaki küçük kemikler görülebilir.

7. Hafta: Bebeğinizle plasenta arasındaki hayat bağı olan göbek kordonu, rahim bölgesinde açıkça görülebilir. Bu dönemde gelişmekte olan kafatası şeffaftır. Bebeğinizin  ağız açıklığı, küçük burun delikleri, kulak yapısı ve göz rengi artık görülür  hale gelir. Bu haftada bebeğinizin kol, bacak, el ve ayakları şekillenirken, parmakları yaklaşık bir hafta sonra oluşacaktır. Kol tomurcuğu, el ve ön kol bölümlerine ayrılır. Bebeğinizin boyutu ise yaklaşık 8.5 mm’dir.

8. Hafta:  Yaklaşık 12.5 mm büyüklüğüne ulaşan bebeğinizin el ve ayak parmakları, birbirlerine yapışık olsa da şekillenmeye başlar. Kol ve bacaklar daha uzun ve tanınabilir görünümde olur. Dizler, dirsekler ve bilekler açıkça seçilebilir.  Bu haftada göz kapakları da oluşmaya başlar. Bu aşamaya kadar bebeğin gözleri açıktır. Üst dudak, burun ve kulaklar belirginleşir. Bu haftada sindirim kanalı gelişimini sürdürür. kalp fonksiyonları ve dolaşımı artık tam gelişim gösterir.  Bebeğinizin kalbi dakikada 150 kez atar. Bu da bir yetişkinin kalp atışının yaklaşık iki katı demek.

Annedeki Değişimler

Gebeliğin ikinci ayı vücudunuzda bazı değişiklikleri de beraberinde getirir.  Bulantı, kusma, mide yanması,  halsizlik, uykusuzluk, sık idrara çıkma gibi yakınmalar bu ayda sık görülür.  Bulantı ve kusma beşinci ve sekizinci haftaları arasında başlar ve 14’üncü haftaya kadar devam edebilir.  Bu belirtileri normal bir gebeliğin işareti olarak görmelisiniz. Artık bebeğinize de kan ve oksijen üretmek zorunda olduğunuz için vücudunuz daha fazla kan üretir. Dolayısıyla kan damarlarınız genişler ve kalbiniz daha hızlı çalışır. tabii tüm bunlar halsizlik ve baş ağrısına neden olabilir. Artan östrojen ve progesteronla göğüsler büyür ve süt üreten bezler gelişmeye başlar. Göğüs uçları genişler,  rengi koyulaşır.  eğer bu ilk hamileliğinizse rahminiz bir armut büyüklüğünde olacak. Zamanla rahim bebeği taşımak için büyüyecek, normal hacminin 100 katına ulaşacak. Büyüyen uterus idrar torbasına baskı yapacağı için sık sık idrara çıkabilirsiniz. Gebelik boyunca rahim ağzı yumuşamaya başlayacak.

                                 dokuz-aylik .mucizevi bir seruven working mother tr

Dikkat!

İlk 12 hafta boyunca vajinal kanamayla karşılaşabilirsiniz. İstatistikler tüm gebeliklerin yüzde 40’ında vajinal kanama olduğunu gösterir.

ÜÇÜNCÜ AY

Bebekteki Değişimler

9. Hafta: Bebeğinizin vücudu daha fazla şekil almaya başlar. Baş kısmı ultrasonda vücudun geri kalan kısmına göre daha büyük olup el, ayak parmak ve tırnakları, sindirim sistemi ve iç genital organları gelişme gösterir. Dış genital organlar henüz gelişmemiştir. Bebek bazı küçük hareketleri yapmaya başlasa da anne adayı bunları hissedemez.

10. Hafta: Parmak ayrımı ve tırnakların gelişimi sürer. İskelet gelişimiyle birlikte dişler gelişmeye başlar. göz çukurları oluşur fakat gözleri henüz kapalıdır.  Bebek erkekse bu hafta itibariyle testisler testosteron üretir. Bu da dış genital organ gelişimini sağlar.

11. Hafta: Bu haftanın sonunda bebek son halini alır. Organ sistemlerinin büyümesi çok hızlı olup 20’inci haftaya kadar üç kat büyüklüğe ulaşır. Başın her iki yanında kulaklar gelişir ve dış genital organda penisklitoris farklılaşması olur.

12. Hafta: Bebeğin yüzünde çene ve burun gelişimine bağlı değişimler olur. el ve ayak tırnaklarının gelişimi tamamlanır, saçları uzamaya başlar. Bebeğiniz bu haftadan itibaren parmağını emmeye başlar. Kalp atışları 120-140/dk. arasındadır ve doğuma kadar da bu hızda atmaya devam eder. 12’inci haftanın sonunda birinci trimester (ilk üç ay) dönemi biter.

Annedeki Değişimler

Bulantı ve kusma genelde üçüncü ayın sonunda geçer fakat nadiren inatçı vakalarda damar yolundan serumla tedavi gerekebilir. Kan yapımı ve kalbin pompalama gücünün artmasına bağlı olarak baş dönmesi,  çarpıntı hissi ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Sık idrara çıkma durumu başlarda devam etse de üçüncü ayın sonunda idrar torbasındaki baskı azalacağı için idrar sıklığı normale döner. Ancak bu dönem, alt karın bölgesinde krampların hissedileceği dönemin de başlangıcıdır. Özellikle ani hareketlerde keskin ağrı olabilir. Bu ağrılar rahatsız edici olmakla birlikte genellikle zararsızdır. Bebeğin kilosu, plasenta dokusu, amnion sıvısı, annenin kan hacminin artışı gibi nedenlere bağlı olarak 12’inci haftaya kadar anne yaklaşık bir kg alır. Asıl kilo alımı gebeliğin ikinci yarısında olur. Duygusallaşma, yalnız hissetme, kendini eşine karşı yetersiz  görme gibi duygulara  hazır olun. Bu aşamada eşinizden destek almanız  çok önemli. Bu duyguların zamanla azalacağını unutmayın.

                        dokuz aylik mucizevibir seruven working mother tr

DÖRDÜNCÜ AY

Bebekteki Değişimler

13. Hafta:  Bu dönemde özellikle erkek bebeklerin ultrasonda cinsiyetleri belli olabilir ancak bebeklerin cinsiyetleri sıklıkla 16’ıncı hafta ve sonrasında görülür. Karaciğer safra üretimine başlarken pankreas da insülin üretimine başlar.

14. Hafta:  Bebeğiniz bu haftadan itibaren solunum çalışmalarına hız verir. Gözler ve kulaklar gelişimini sürdürmekte, boynu uzamaktadır. Bebeğin başı daha da hareketlenir ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonundan kurtulur. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını serbestçe hareket ettirir. Kalp atışları bu dönemde doppler cihazı yardımıyla duyulabilir.

15. Hafta:  Bebeğinizin kemik ve kas dokusu biraz daha hızlı gelişmeye başlar. Cildi çok ince ve şeffaftır. Lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri de bu haftadan itibaren gelişmeye başlar ve 26. haftaya kadar varlığını sürdürür. Ultrasonda erkek bebeklerin büyük olasılıkla cinsiyeti belirlenir ancak daha ileri haftalara, hatta bebek doğana kadar cinsiyetin belirlenemediği durumlar olabilir. Bu, bir yandan bebeğin pozisyonuyla öte yandan cinsiyetiyle ilgilidir.

16. Hafta:  Bebeğinizde nöral tüp defekti ve down sendromu risk belirlemesi yapan üçlü test, hamileliğin 16-20. haftaları arasında uygulanır.

Annedeki Değişimler

Hamileliğinizin ilk dönemlerinde görülen şikâyetlerin önemli bir kısmı ortadan kalkar. Çünkü artık vücudunuz, hamileliğe uyum sağlamayı başarmıştır. Buna rağmen yorgunluk hissiniz devam ediyorsa telaşlanmak yerine, istirahat etmeyi seçin. Bu dönemde kabızlık sorunu baş gösterebilir. Dolayısıyla lifli besinler tüketip tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz. Karın ve göğüslerinizdeki toplardamarların daha da genişlemiş olduğunu fark edebilirsiniz. Elinizi karnınıza koyduğunuzda top gibi yumuşak bir kitle hissedeceksiniz, yani bebeğinizi... Bu haftalardan itibaren cildinizin güneşe maruz kalan bölgelerinde lekelenmeler oluşabilir. Güneşe çıktığınızda koruyuculuğu yüksek güneş kremleri kullanarak bu lekelerin oluşumunu büyük oranda engelleyebilirsiniz. Ayrıca lekeleri makyajla kapatmanızda da bir sakınca yok. Damarlarınızdaki toplam kan miktarı tüm gebelik boyunca, gebelik öncesine göre yüzde 40-50 oranında artar.  Bunun sonucunda burun tıkanıklığı ve kanaması olabileceğini unutmayın.

                                   dokuz aylik-mucizevi bir seruven working mother tr

BEŞİNCİ AY

Bebekteki Değişimler

17. Hafta: Bebeğinizin saç ve kaşları gelişir hatta hıçkırmaya bile başlar. Siz bunları duyabilirsiniz ama hissetme olasılığınız yüksek. Bebeğiniz doğduktan sonra, ısı değişikliğine karşı vücut ısısını dengeleyen kahverengi yağ dokusu bu hafta oluşmaya başlar.

18. Hafta: Bebeğinizin bacak ve iç kulak kemikleri başta olmak üzere tüm kemik yapısı güçlenmeye başlar. İşitme sinirleri de gelişeceğinden bebeğiniz,  kalp atışınızı, mide seslerinizi ve göbek bağındaki kan akışını duyabilir.  Bu arada bebeğiniz yutma becerisi de kazanır.

19. Hafta:  Bebeğinizin böbrekleri gelişmeye devam eder ve ilk idrarını bu hafta yapar. İşitme duyusu ise iyice gelişir, diyaloglarınızı bile duyabilir.  Bebeğinize şarkı söyler ya da onunla konuşursanız, sizin sesinizi fark eder. Sinirleri geliştiği için başını hareket ettirmek gibi birçok istemli kas hareketini gerçekleştirebilir.

20. Hafta:  Bebeğinizin saçları ve tırnakları büyümeye devam eder. 20’inci haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarsınız.

Annedeki Değişimler

Tebrikler, hamileliğinizin yarısı geride kaldı! Ancak hormonlarınızdaki artış ve kan dolaşım sisteminizin genişlemesi devam ediyor. Tansiyonunuz normalden daha düşük olacağı için yatar pozisyondan oturur duruma geçtiğinizde baş dönmesi,  bulantı ve bayılma hissi yaşayabilirsiniz. Bebeğinize kan üretmeye devam ettiğiniz için günlük 30 mg demir ihtiyacınızı karşılamalısınız. Bu aylarda gebeliğe bağlı rahatsız edici yan etkiler görülebilir;  burun tıkanması, burun ve diş eti kanaması gibi. Akciğer kapasitesi genişler daha hızlı nefes alınıp verilir. Hatta bazı kadınlar nefes darlığı hisseder. Mide yanması ve kabızlık gibi hamilelikte sıkça görülen şikâyetlerle karşılaşabilirsiniz. Kan basıncının artması ve süt bezlerinin gelişmesine bağlı olarak memeleriniz iki kat büyür. Rahminizin büyümesi ağırlık merkezinizi etkilediğinden dolayı ayağa kalkma, oturma ve yürümede zorluklar yaşayabilirsiniz. Özellikle sırt ve alt karın bölgesinde ağrılar olabilir. Ani hareketlerden sonra kasık ağrısı ve kramplar olabilir, korkmayın!  Bu dönemde beyaz renkli vajinal akıntı artar.  Eğer akıntı yeşil veya sarı renkli, kötü kokulu ve kaşıntıya bağlı olarak kırmızımsıysa enfeksiyona bağlı olabilir, tedavi edilmelidir. Bu ay boyunca en fazla dört ya da beş kilo almanın ideal olduğunu da unutmayın.

ALTINCI AY

Bebekteki Değişimler

21. Hafta:  Bebeğiniz içinde yüzdüğü sıvının bir kısmını yutmaya başlar ve bu hareket, sindirim sisteminin gelişimine yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizin kan hücreleri kemik iliğinde yapılanmaya başlar.

22. Hafta:  Sizin ufaklık artık dokunma ve tat alma duyusuyla tanışır. Hatta bunları kendi üzerinde test etmeye başlar. Parmağını emdiğini ya da vücudunun değişik yerlerine dokunduğunu ultrasonda görebilirsiniz. Yine bu dönemde erkek bebeklerin testisleri karın içinden aşağıya doğru inmeye başlar. kız bebeklerin de vajinası gelişmiştir.

23. Hafta:  Bebeğinizin akciğerleri dışarıdaki hayata yönelik hazırlık içindedir. Aynı zamanda solunum hareketine de başlar.

24. Hafta: genellikle bebeğiniz baş aşağı durma eğilimindedir. İç kulaktaki denge yapıları gelişmiştir.

Annedeki Değişimler

Tansiyonunuz normalden düşük seviyede seyreder. Diş etlerinizde kanamalar görülebilir. Solunum düzeyiniz arttığı için göğüs kafesinizde genişleme gözlemleyebilirsiniz. Göğüs uçlarınızdan sarımsı ufak damlalar akabilir. Bu, doğumdan hemen sonra bebeğiniz için oldukça değerli maddeleri içeren ağız sütüdür. Rahminizde oluşabilecek ağrısız kasılmaları, doğumda görülen düzenli ve gittikçe artan kasılmalarla karıştırmayın. Eğer kasılmalarınız sizi endişelendiriyorsa, özellikle ağrılı hale gelmesi ya da saatte altıdan fazla olması durumunda doktorunuza başvurun. Bu bir erken doğum işareti olabilir!

YEDİNCİ AY

Bebekteki Değişimler

25. Hafta:  Bebeğinizin bu dönemde elleri büyür ve tırnakları gelişir. ellerini yumruk yapıp vücudunun farklı bölgelerine doğru hareket ettirebilir. el ve ayak izlerinin yanı sıra kaş ve kirpikleri oluşmaya başlar. Bebeğiniz hâlâ kırmızı bir görünümde olsa da giderek yağ dokusu artacaktır.

26. Hafta:  Bebeğinizin kilosu 500 gr ile bir kg arasındadır.

27. Hafta:  Bebeğiniz artık doğduktan sonraki halinin minyatürü görünümünde. Ancak ince ve daha kırmızıdır. Akciğerleri, bağışıklık sistemi ve karaciğerleri henüz tam gelişmemiştir.

28. Hafta:  Gözlerini açıp kapamaya başlayan bebeğiniz artık düzenli bir uykuya sahip. Yalnız bu uyku, yetişkin veya yeni doğmuş bir bebekteki gibi değil. 20-30 dakika uyur ve tekrar uyanır. Bebeğinizin hareketlerini özellikle otururken ve yatarken daha rahat hissedersiniz. 28’inci haftanın bitiminde bebeğin boyu yaklaşık 24 cm, ağırlığı ise bir kilo civarındadır.

Annedeki Değişimler

Bu dönemde rahminiz, göbeğinizle göğüs kafesiniz arasına gelecek kadar büyür. Çarpıntı hissi ve doğum ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz. Yalancı doğum ağrıları düzensiz olur ve genellikle anne tarafından sayılamaz. Gerçek doğum ağrıları daha güçlü, uzun süreli ve düzenli olur. Bu dönemde ideal olan her hafta bir kilo almaktır.

Testler:

Sizde oluşabilecek diyabet riskine karşı glikoz tolerans testi yapılır. Bu test 24-28 haftalar arasında uygulanır. Yine bu dönemde kan uyuşmazlığı testinin (iDc) yapılması gerekir. Eğer sizin kan grubunuz rh(-), eşinizinki rh(+) ise bu test uygulanır.  Bu ayın sonuna doğru rh antikorunuz ölçülür. Henüz antikor üretmemişseniz rh immünglobülün enjeksiyonu (kan uyuşmazlığı iğnesi) yapılır.

SEKİZİNCİ AY

Bebekteki Değişimler

29. Hafta:  Yaklaşık 1500 gram ağırlığında ve 25 cm uzunluğunda olan bebeğiniz,  diyafram kaslarını kullanarak solunum egzersizleri yapmaya başlar.

30. Hafta:  Bebeğiniz bu haftadayken doğarsa, henüz akciğerleri tamamen gelişemediğinden yoğun bakımda uzun bir süre kalabilir.

31. Hafta:  Bebeğinizin hareketlerinde eskiye nazaran bir azalma hissedebilirsiniz. Bu durum sizde endişe uyandırıyorsa, sol tarafınıza uzanıp bebek hareketlerini takip edebilirsiniz. Eğer iki saat içinde hareket sayısı 10’un altındaysa doktorunuza başvurun.

Annedeki Değişimler

Bebeğin karın içindeki baskısı nedeniyle varis ve hemoroidler oluşabilir. Endişelenmeyin, doğumdan birkaç hafta sonra hepsi azalacak ya da kaybolacak. Göz kapaklarınızda ve yüzünüzde şişlikler olabilir. Gebelik hormonunun yükselmesiyle solunum hızınız artar. Memelerinizdeki büyüme devam eder. Bu dönemde uterusun idrar kesenize baskısı yüzünden gülerken ya da öksürürken idrar kaçırabilirsiniz. Ancak normalden daha sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, alt karın bölgesi veya sırt ağrısı gibi şikâyetleriniz olduğunda bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Çünkü idrar yolu enfeksiyonunuz varsa ve müdahale edilmezse böbreklere zarar verebilir. Ayrıca ani vajinal kanamanız olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

DOKUZUNCU AY

Bebek gelmeye hazır normal hamilelik süresi dokuz ay 10 gün diye bilinir.   Ancak her hamilelik 40’ıncı haftaya kadar beklemeyebilir. Çoğu 38 hafta dokuz aylik mucizevi bir seruven. working mother trcivarında biterken, 41’inci haftaya ulaşan hamilelikler de görülür.  Gebeliğin 36’ıncı haftasından sonra haftalık kontroller başlar. Dokuzuncu ayda bebek doğum kanalına girdiği için karnınız aşağı doğru iner. Bu da mide yanması, sırt ağrısı gibi şikâyetlerin azalmasını sağlar. Bu ayda doğum sancılarınız her an başlayabilir. Gerçek doğumun en önemli özelliği kasılmaların düzenli aralıklarla gelmesidir.  Nişan denen hafif kanlı sümüksü akıntıdan sonraki iki gün içinde doğum başlar. Eğer kasılmalar belli bir düzene girdiyse ve istirahat etmekle geçmiyorsa hastaneye gitmeniz gerekir.

Dikkat!

Kanamanız olduğunda, suyunuz geldiğinde, bebek hareketlerinde azalma hissettiğinizde veya kendinizde anormal olan herhangi bir durum fark ettiğinizde mutlaka hastaneye başvurun.

Son Düzenlenme Perşembe, 14 Ağustos 2014 14:21
Bu kategoriden diğerleri: « Doğum izni kaç gün?

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :