Perşembe, 07 Ağustos 2014 15:55

Mistik değil kozmik enerji

Yazan Hanife Yaşar
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Hayatınızın aktörü değil, yönetmeni olun!

Gün içinde ne çok kullanırız ‘enerji’ kelimesini... Ancak gerçekte ne olduğunu ve bedenimizle ilişkisini pek bilmeyiz. Şimdi sıkı durun! Bedensel ve ruhsal sorunlara kozmik enerjiyle çözüm bulduğunu savunan bir yöntemi masaya yatıracağız.

1

Yazı:  Hanife  YAŞAR    Fotoğraflar:  Dicle  Gözde  GÜLTEKİN

Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan “kozmik enerji terapisi”, kulağa ilk önce spritüel gibi gelse de açıklanamayan güç odaklarını reddeden bir yöntem aslında. Tansiyon, bel fıtığı, kaygı bozukluğu, kanser, vertigo, demir eksikliği, obezite ve fibromiyaji gibi birçok rahatsızlığı olanların şifa bulmasını amaçlıyor. Türkiye’de kozmik enerji terapisi yapan sayılı merkezden biri olan Cosmomia’nın kurucusu Arcan Okan Kurşun (30), bu yöntemin alternatif değil, tamamlayıcı tıp olduğunu söylüyor. Kozmik enerji terapisi seansları bireysel veya küçük gruplar halinde gerçekleştiriliyor. İlk görüşmede hangi sorun nedeniyle oraya gittiğinizi ve ne beklediğinizi anlatıyorsunuz. Çünkü Arcan Okan Kurşun’a göre önce zihnimiz, sonra bedenimiz hastalanıyor. Yani aslında bedenimizi kendimiz hasta ediyoruz. Dolayısıyla kendimizi iyileştirme gücüne sahibiz. İyileşme becerisiniyse kimse bize öğretmediği için bilmiyoruz. Öğrenmenin yoluysa sorunlarımızın asıl nedenini keşfetmekten geçiyor. Tüm bu adımların öğrenildiği eğitimin adı da Farkındalık Yolculuğu. Herkesin katılabileceği bu tedavi 12 hafta sürüyor.

Enerji mistik değilse nedir?

Kurşun’a göre enerjinin mis- tik olduğu düşüncesi, bilimin bu yönde yaptığı araştırmaların ve sonuçlarının bize ulaşmasındaki yavaşlıktan kaynaklanıyor. Mesela Kuantum mekaniği içinde de enerji hep var olmuş bir konu. “Enerji aslında evrende var olan canlı cansız her şeyde mevcut; insan bedeninde, oturduğumuz koltukta, havada…” diyen Kurşun, son 20 yılda yapılan araştırmalarda maddenin en küçük yapı taşının atom değil, daha küçük taşlar olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasını hatırlatıyor. Kuantum’da titreşim olarak anılan, boşluklar arasındaki enerjinin bilimsel olarak kanıtlanması ise kozmik enerji terapisinin temeli. Duygularımız, hatta renkler bile birer enerjiymiş aslında. “Denize bakıp enerji alıyor ya da ormana gidip huzur buluyorsunuz. Aslında ormana gitmenize bile gerek yok, yanı başınızda bir ağaç olduğunda da aynı etkileşimi yaşarsınız. Havada bir titreşim, etkileşim var çünkü. Sadece frekanslarımız farklı’ diyerek örnek veren Kurşun, kendine mistik diyen yöntemlerin, açıklana- bilirlik konusunda eksikliği olduğu için bu havalı sıfatı seçtiklerini düşünüyor.

4

Hastalıkları nasıl iyileştiriyor?

Evrende hâlihazırda var olan enerjiyi insanlara yönlendirerek titreşimlerini normal seviyeye ulaştırdıklarını söyleyen Kurşun, bu durumu şöyle açıklıyor: “İki gitarı karşı karşıya koyup birinin la sesini çıkaran teline dokunduğunuzda, diğerindeki aynı telin la notasını çıkardığını görürsünüz; bilimsel bir deneydir bu. Bizim terapinin yaptığı da böyle bir şey. O nedenle kişinin bir şeylere inanması gerekmiyor, her şey gayet doğal.”

Gelelim şu çakraların aslında ne olduğuna…2

Bedenimizde yüzlerce adet bulunan çakralar, ihtiyaç duyduğumuz enerjinin giriş çıkış kapıları olarak tanımlanıyor. Ortamda bizim için sağlıklı, yüksek titreşimli bir enerji olduğunda çakramızın açıkken, düşük titreşim varsa kendini korumak için çakralarımız kapanıyor. Tıpkı size bir cisim atıldığında yüzünüzü kapatmanız gibi bir refleks. Kapalı kalmaya devam ettiğinde ise o bölgedeki organlar hastalıklara açık hale geliyor. Mesela dizinizdeki çakra kapalıysa enerji alışverişi duruyor. Zihinsel olarak yarattığımız nedenleri çözmeden, problemi kökten yok etmek de mümkün değil. Aynı örnekten gidersek, terapide ilk olarak dizdeki çakra açılıyor, ardından yüksek titreşimli enerji veriliyor. Son olarak uzman ekip eşliğinde kişinin problemlerine bakış açısını değiştirecek psikolojik destek veriliyor. Kalsiyum eksikliği nasıl ki kemikte problem yol açıyor ve takviye yapıldığında kemik düzeliyorsa, beden de enerji takviyesi alarak iyileşme gücünü artırıyor. Enerji aktarımı ise bazen dokunarak bazen de frekansların yönlendirilmesiyle gerçekleşiyor. Hayatta yolunda gitmeyen fiziksel ya da psikolojik her sıkıntı için yöntem aynı. Tabii enerji tek başına yeterli değil .

12 HAFTA

Kozmik enerji terapisinin seansları kişinin problemine göre değişse de Farkındalık Yolculuğu programı 12 hafta sürüyor.

Fiziksel ve zihinsel tedavinin bir arada yürümesi gerektiğini vurgulayan Kurşun şöyle devam ediyor: “Aslında ağrı, yanlış yaptığımız şeylere yönelik bedenin bize bir uyarısı. Biz de insanlara bu uyarılar doğrultusunda enerjiden faydalanarak yol gösteriyoruz. ”

Çocuklar için de uygun

14 yaş altındaki çocukların yanlarında bir ebeveynle katılabildikleri terapilerde, hiperaktivite, obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına çözüm aranıyor. Kurşun, yeni doğanlarda ortaya çıkan sorunları şöyle açıklıyor: “Bebekleri doğduğu günden itibaren insanmış gibi kabul ediyoruz ama onlar anne karnındayken de dünya ile iletişim halindeler. Sperm ve yumurtanın birleşmesiyle birlikte çakraları oluşuyor. Bu nedenle annenin yaşadığı her duygu değişiminden bebek de etkileniyor. İstenmeyen bebeklerin genellikle hastalıklı olarak dünyaya gelmeleri bununla ilgili.”

3Çalışan annelerin sorunları

Hamile kalma sorunu yaşayandan lohusalık depresyonuna, çocuk sonrası cinsellik problemlerinden ev ve işi idare etmeye çalışıp sıkıntı yaşayanlara kadar birçok konuda destek almak mümkün. Çalışan annelerin sorunlarını merak ettiğimizdeyse şunları anlatıyor Kurşun: “Çocuğuna kimsenin bakamayacağını düşünüp, bu yüzden işi bırakanlar oluyor. Çocuğu nedeniyle kendini arka plana attığı için hem kendinde hem de çocuğunda travmalar oluşabiliyor. Bunun dışında çocuğunu bir bakıcıya bırakıp aklı evde kalanlar, hem ev hem de iş hayatında mutsuzlaşabiliyor. Çocuklarınızla kurduğunuz iletişimin, yarın onların da kendi çocuklarıyla kuracakları iletişime yansıyacağını unutmayın.”

ARCAN OKAN KURŞUN KİMDİR?

1984 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İstanbul’da Mekatronik Mühendisliği aldı. Amerika’da işletme alanında master yaptı. Özel bir şirkette pazarlama alanında çalıştı. 26 yaşında mutluluğu arayan biriyken, bir arkadaşının önerisiyle, “Hocam” dediği enerji terapistinin yanında buldu  kendini  ve ilginç tecrübeler yaşadı. Sürekli tekrarlayan hastalıklarından ve kilosorunundan kozmik enerjiyle kurtulduğunu ifade eden Kurşun, “Bazen değişimi reddediyoruz ve bunun farkında değiliz. Aslında yolculuk kendimizden başlıyor. Sağlığı ve mutluluğu önce kendimize kazandırmamız gerekiyor ki başkalarına da dağıtabilelim” diyor.

 

Son Düzenlenme Cuma, 08 Ağustos 2014 15:17

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :