Pazartesi, 11 Ağustos 2014 16:09

Her otelin bir anne yöneticiye ihtiyacı var!

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Çalıştıkları  otelleri evleri gibi görüyorlar. Müşterilerini misafirleri,  ekip  arkadaşlarını da  çocukları… İstanbul’un  belli  başlı  büyük  otellerinin yönetici anneleriyle buluştuk, sektörün inceliklerini konuştuk.

RÖPORTAJLAR:  ECE KOÇAL

Pera Palace Hotel Jumeirah Genel Müdürü Pınar Kartal Timer (49)

Çocuklarım küçükken gelen tüm genel müdürlük tekliflerini reddettimhotelcilik

BİR İSTANBUL HANIMEFENDİSİ olarak tanımladığım Pera Palace Hotel Jumeirah’nın genel müdürlüğünü yapıyor olmak, bir kadın, bir İstanbullu ve bir otelci olarak çok gurur verici. Severek yaptığım bir işim olduğu için her sabah otele keyifle geliyorum. Söz konusu, farklı bir ruhu olan ve tarihimize damgasını vurmuş Pera Palace olunca bu heyecan ikiye katlanıyor. Ama sorumluluğu da bir o kadar fazla. Çünkü sadece bir otel değil, yüzyıl boyunca tüm İstanbulluların anılarının yaşandığı bir müzeyi de yönetiyorsunuz.

HAZİRAN AYINDA SEKTORDE 27.SENEMİ DOLDURUYORUM. Eğitimini aldığım ve çok severek çalıştığım bir işim olmasından dolayı kendimi şanslı sayıyorum. St. george Avusturya ticaret lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi turizm ve otelcilik İşletmeciliği Bölümü mezunuyum. Kariyerime 1987 yılında İstanbul hilton’da başladım. Ardından Mövenpick Hotel ve Çırağan Palace Kempinski’de çalıştım. Beş yıldır Pera Palace Hotel genel müdürlüğü yapıyorum. Her evresinde çok önemli kazanımlar elde ettiğim kariyerimde, bu simge binayı dört sene kapalı kaldıktan sonra çok farklı bir konumlamayla tekrar hizmete açmış olmak tarifsiz bir duygu.

TURİZM SON DERECE DİNAMİK, uzun saatler çalışılan, standartlara ve prosedürlere uyulması gereken, ilk giriş ücretleri de çok tatminkâr olmayan bir sektör olduğundan kadınlar, özellikle  evlendikten sonra işlerinden ayrılmak zorunda kalabiliyorlar. Ancak özellikle oteller, eğitim düzeyi daha yüksek insanlarla çalıştığınız, dünyanın birçok ülkesinden misafirlere hizmet verdiğiniz için vizyonunuzun genişlediği daha steril ortamlar. Ayrıca bir turizm cenneti olan ülkemizde işini iyi yapan kişilerin yükselerek belirli yerlere gelmesi son yıllarda daha da kolaylaştı. Detaycı ve iletişim yetenekleri güçlü olduğundan kadınlar oldukça avantajlı.

BENİM ÇALIŞMA TEMPOM HİÇ DEĞİŞMEDİ. Saat dokuzda ofiste olurum; ondan sonrasını hiç kimse bilemez.  Haftanın üç akşamı gece yarısını geçer, diğer akşamlar ise en geç dokuzda çıkmaya çalışırım. Otelden çıktıktan sonra telefonum 24 saat açıktır; her an ulaşılabilir olmak önemli.

İKİ ÇOCUĞUM VAR. Yiğit 16 yaşında, lise üçüncü sınıfta ve Zeynep 14 yaşında, bu sene lise sınavlarına hazırlanıyor. Etrafımdaki herkes kızıma hamile kaldığımda, ikinci çocuktan sonra tempomu düşürmem gerektiğini veya işi bırakmam gerektiğini söyledi. Daha sonra çalışma tempomun hiç değişmediğini görenler bununla nasıl başa çıktığımı sormaya başladı. Ve bu sorular o kadar çoğaldı ki, sonunda ciddi ciddi nasıl yapabildiğimi ben de düşünmeye başladım. Çünkü bu yoğun çalışma temposu içinde çocukların kültür ve sanat faaliyetlerini bile planlayabiliyor, hafta sonu etkinliklerinde bulunabiliyordum. Sonunda, hem başarılı bir iş kadını hem iyi bir anne ve eş olmayı becermenin bana çok büyük bir motivasyon olduğunu ve bu dengenin beni ayakta tuttuğunu fark ettim. Bu süreçte eşinizin desteği her şeyden daha önemli… şanslıydım; eşim beni hep cesaretlendirdi.

ANCAK BU NOKTADA ÇOCUKLARIM BÜYÜYÜNCEYE kadar gelen bütün genel müdürlük tekliflerini reddettiğimi de belirtmek isterim. Çalışan bir anne olarak çocuğunuzun birçok şeyini kaçırıyorsunuz. Ben her iki çocuğumun da ilk adımlarını seyahatte olduğum için göremedim; derslerinde hiç bir zaman çok yardımcı olamadım ama evde olduğum tüm zamanlarda özellikle hafta sonları çok güzel ve özel zamanlar geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Çocuklarınızın sizin başarılarınızla gurur duyması, iş ve aile dengesini sağlamaya çalışırken verdiğiniz mücadelenin en anlamlı ödülü.

DENEYİMLERİMİ PAYLAŞMAYI SEVEN, ekibimle omuz omuza çalışan, sürekli eğitime önem veren, kapısı herkese açık olan,işini yaparmış gibi yapanlara tahammülü olmayan, fazla sorumluluk sahibi,  anaç, disiplinli,  tatlı-sert bir yönetici olduğumu söyleyebilirim.

BU SEKTÖRDE BAŞARILI OLMAK İÇİN öncelikle hizmet etmeyi sevmek gerekir. Takım oyununun en iyi oynanması gereken sektörlerden biri olduğu için iş disiplininin ve sorumluluk duygusunun gelişmiş olması, empati kurabilmek, sabırlı olmak, pratik olmak, sürekli prezantabl olmak önemli özellikler.

The Ritz-Carlton Genel Müdür Yardımcısı Gülderen Budak (45)

2“Kızıma göre otoriter, çalışanlarıma göre anne gibiyim”

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TURİZM OTELCİLİK MEZUNUYUM. Bu bölüme isteyerek girdim. o zamanlar sektör türkiye’de yeni gelişiyordu. İkinci sınıftan itibaren çalıştım. kızım Beste’yi doğurduktan sonra ona daha çok zaman ayırmak için turizm Bakanlığı’nın turizm eğitim merkezi’nde eğitimcilik yaptım. Üniversiteyi kazanamamış gençlere meslek edindirme projesi dâhilinde bir yıl Ürgüp’te, iki yıl da Antalya’da meslek eğitimi verdim. Ama içimde hep otelciliğe dönmek vardı.

OTELCİLİĞE DÖNMEYE KARAR VERDİKTEN sonra baktım ki, sektörden uzak üç yıl geçirmişim ve bunu telafi etmek amacıyla ciddi bir karar aldım. Bir buçuk yıllığına Amerika’ya gittim ve marriott colorado’da eğitim aldım. kızım babasıyla burada kaldı. o zaman evliydik. Beste ilkokul birinci sınıfa gidiyordu ve o bir buçuk yıl hiç görüşemedik. geriye dönüp baktığımda bu zaman için hep suçluluk duyarım. dünya markası bir otelde bu işi en iyi şekilde yapacaksam, önceliğimin biraz iş olması gerektiğini söylemiştim. o da anlayış göstermişti. tabii babası da destek olmuştu.

AMERİKA’DAN DÖNDÜKTEN SONRA, yani 12 yıl önce Ritz’de çalışmaya başladım. Zaten o dönemde burası yeni açılıyordu. Hiç istemesem de Ritz için Antalya’dan İstanbul’a taşındık. Ma- riott ve Ritzcarlton aynı grubun otelleri. 10 yıl burada çalıştıktan sonar ayrıldım ve iki yıl Bodrum’da bir butik otelin genel müdürlüğünü yaptım. Kızımla o dönem yine ayrıldık, o üniversitede okuduğu için İstanbul’da kaldı. Ayrılığı sevmedim, kızım için İstanbul’a geri döndüm. O zaman 20 yaşındaydı, şimdi 22 yaşında ve iki yıldır aynı evde yaşıyoruz. Ben Bodrum’a gittiğimde o kendi evini kurmuştu, döneceğimi söylediğimde “o zaman ev arkadaşıma söyleyeyim, yanına birini bulsun” dedi. Benimle tekrar aynı evde yaşamak istemesi beni çok mutlu etti. Kızım muhteşem bir ev arkadaşı.

KIZIM SEKİZ AYLIKKEN KREŞE BAŞLAMIŞTI. Sabah uyurken kızımı kreşe götürüyordum, akşam altıda almam gerekiyordu. Ama işten çıkamayıp öğretmeninin eve getirdiği zamanlar da oldu. Bu nedenle “kızımla daha çok zaman geçirseydim” dediğim oluyor. Ama işim benim için bir tutku. Ayrıca şunu söyleyebilirim ki, çalışan annelerin çocukları daha kararlı, güçlü ve özgüvenli oluyor.

OTELCİLİĞE EN ALTTAN, ODA TEMİZLEYEREK BAŞLADIM. Ritz benim için o kadar önemliydi ki, buraya başvurdum ve ‘housekeeping supervisor’ pozisyonunun açık olduğunu söylediler. “hiç önemli değil” dedim ve kabul ettim. İki sene sonra ‘housekeeping manager’dım. Zamanla yükseldim ve son üç yıldır da genel müdür yardımcısı olarak çalışıyorum. Yönetim kurulu yedi kişiden oluşuyor ve kurulda ben dahil üç kadın var. Burada kadınlar için yükselme şansı kesinlikle çok fazla.

KIZIMA GÖRE BAZEN ÇOK OTORİTER BİRİYİM. İş yerindeyse bazen anne gibi olduğumu söylüyorlar. Bana “Anne” diye seslenen bir çalışanım bile var. Kızım da bazen “Anne burası otel değil, evdesin! Ben de senin elemanın değilim” der. Beste’yi 23 yaşındayken doğurdum. Ve zaman çok çabuk geçti. Bir baktım arkadaş olmuşuz. Ama bazen ona yöneticisiymişim gibi davranıyorum sanırım. Bende hep bir derleme, toplama, yönetme isteği var. Bence iyi bir yönetici olmanın sırrı saygılı olmak ve kendini karşındakinin yerine koymak. Bu yüzden kimseyi göründüğü haliyle yargılamamaya çalışırım.

GÜNE ERKEN BAŞLAMAYI SEVİYORUM. Altı buçukta kalkıyorum. Sekiz buçukta yönetim kurulu toplantımız oluyor. Öncesinde oteli bir kere turlamış oluyorum. Eğer işim yoksa en geç akşam yedi gibi çıkmaya çalışıyorum. Tabii bu zorunluluk değil. Beni gün içinde otelin her yerinde görebilirsiniz. Çamaşırhaneye günde en az üç kere gidiyorum. Sekiz saat oteldeysem en az dört saatini lobide geçiri- yorum. Katları dolaşıyorum. Birinin çarşafının ucundan tutuyorum mesela.

RİTZ-CARLTON ASLINDA ÇOCUK DOSTU BİR OTEL. Global olarak uyguladığımız “ritz kids” programı dahilinde çocuklara özel servisler veriyoruz. Örneğin çocuklar aileleriyle birlikte otele girdiklerinde kendilerine ayrılmış olan özel bir masada check-in  yapıyorlar. onlar için tasarlanmış formları dolduruyorlar. Odada ise onları özel aktivite kitabı, boya kalemleri, logolu bardaklar, paraben içermeyen organik şampuan gibi ürünler bekliyor. Ayrıca çocuklar için özel şehir turlarımız var. Çalışanlarımızın çocukları için de sinema günleri yapıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında her ay düzenli olarak belirlenen okul veya vakıflarla birlikte ağaç dikme, sahil temizliği, kitap okuma günleri gibi aktiviteler düzenliyoruz.

Hilton İstanbul  Bomonti  Otel ve Konferans Merkezi İnsan Kaynakları Direktörü Vuslat Sivri (41)

“Karşısındakini dinlemeyen, saygılı, herkese eşit davranan kişilerle  çalışıyoruz”3

HAMİLELİK DÖNEMİM DAHİL OLMAK ÜZERE, defne üç yaşına gelene kadar iş hayatına dört yıllık bir ara verdim. Bu süre boyunca kızıma kendim baktım ve ancak o yuvaya başladıktan sonra çalışma hayatına geri döndüm. Bu kararımdan dolayı mutluyum. Ancak şimdi tabii ki yoğun bir tempoda çalışıyorum. Kızım defne yedi yaşında; ilkokula başladığı ve okuma yazma öğrenmeye çalıştığı için özellikle hafta sonlarında vaktimin büyük bölümünü ona ayırıyorum ve hafta içinde ayrı geçirdiğimiz saatleri telafi etmeye çalışıyorum. Zaman içerisinde özel hayatınızı ve iş hayatınızı dengelemeyi öğreniyorsunuz.

GÜNE ERKEN BAŞLAMAYI tercih edenlerdenim. Sabah evden kızımla beraber çıkıyoruz; o okula gidiyor, bense iş yerime geliyorum. Sabah yedi buçukta iş başı yapmış oluyorum. Bu da benim gün içerisinde zamanımı kontrol edebilmemi sağlıyor. Böylece akşamları aileme daha fazla zaman ayırabiliyorum.

İŞ HAYATINA ÜNİVERSİTEDEN mezun olduktan sonra, 1996 yılında başladım ve yaklaşık dört yıl bilişim sektöründe çalıştım. 2001 yılında kariyer planımda bir değişiklik yaparak otelcilik sektörüne girdim ve insan kaynakları alanında çalışma- ya başladım. Bir yıldır hilton İstanbul Bomonti otel ve konferans merkezi’nde çalışıyorum.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIN çok daha iyi yerlerde olmasını arzu eden bir yöneticiyim. Üzerlerinde tahakküm hissi uyandırmadan, onlara yol göstermeye, destek olmaya çalışıyorum. Şu an birlikte çalıştığım arkadaşlarım,  aramızdan birinin yokluğu durumunda, o kişinin tüm görevlerini eksiksiz yerine getirebilecek kadar alanlarına hâkim durumda. Hepimizin uzmanlık alanları ve tecrübeleri farklı olabilir, ancak ekip arkadaşlarımız tüm departmanları en ince detayına kadar tanıyacak şekilde eğitildi.

BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDEKİ pozisyonlardan en üst düzeydeki yönetici pozisyonlarına kadar tüm işe alımlarda eşit ve adil davranıyoruz. karşısındaki kişiyi dinlemeyi bilen, onu önemseyen, saygılı, herkese eşit ve adil davranan kişilerle çalışmayı arzu ediyoruz. Çünkü hedefimiz, hilton İstanbul Bomonti’nin kendi kültürünü yaratmak. Tüm ekip arkadaşlarımız aynı dili konuşuyor ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmeye gayret ediyor. Böylece birbirlerine kıymet vererek, uyum içerisinde çalışıyorlar.

OTELCİLİK SEKTÖRÜNDE AVANTAJLAR ve dezavantajlar konusunda bir cinsiyet ayrımı yok aslında. Yine de kadın çalışanların oranını yükseltmek için yürüttüğümüz çalışmalar var. Tabii ki kadınların olaylara yaklaşımı,  detay odaklı bakış açıları, kısacası olayları ‘kadın gözüyle’ değerlendirmeleri önemli bir avantaj. Çünkü bu sektörde detaylar çok önemli; misafirlerimizin kendilerini mutlu ve özel hissetmeleri için en ufak detaylara bile büyük özen gösteriyoruz. Kendi adıma, turizm sektöründe yer almaktan çok mutluyum. Hiç mola vermeden çalışan bir sektörde olmamızın elbette bazı dezavantajları var; ancak zamanınızı iyi yönetirseniz ve ekibiniz iyiyse bu dezavantajların üstesinden rahatlıkla gelebiliyorsunuz.

OTELCİLİK KEYİFLİ OLDUĞU KADAR  YORUCU. Mesaim 18.00’de bitse de, otel haftanın yedi günü, 24 saat hizmet veriyor. Eve gittikten sonra da, e-postalarımı kontrol ederek, oteldeki gelişmeleri takip ediyorum. Yine de bunu bir dezavantaj olarak görmek çok doğru değil. Sonuçta bizim görevimiz, otelimizde konakladıkları sürenin her anında misafirlerimizin mutluluğunu sağlamak. Bu kalitede hizmet sağlayacak ekibin, yaptığı işin tüm detaylarına hâkim olmasını istiyoruz.

Holiday Inn İstanbul City Genel Müdürü Evren Tolgay (44)

4''Severek yapılan işler, insana enerji katıyor’’

ÖZELLİKLE OTELCİLİK İNSAN FAKTÖRÜNÜN diğer sektörlere göre çok daha ön planda olduğu bir alan. Bu da beraberinde kadınlık içgüdüsünün önemli rol oynamasını gerekli kılıyor. Her ne kadar hâlâ günümüzde otelcilik sektöründe kadınlar için genel müdür pozisyonuna gelmek erkeklere göre daha zor olsa da, ben empati yeteneğim sayesinde kadın olma dezavantajımı avantaja çevirdim.

SEVEREK YAPILAN İŞLERİN, insana yorgunluktan çok enerji kattığına inanıyorum. Aslında otelimizi evimiz gibi benimsediğimiz için, misafirlerimize kendi evimizdeki misafirler gibi davranıyoruz. Hal böyle olunca yaptığımız iş, çalışmaktan ziyade bir zevk halini alıyor.

ÖZELLİKLE BENİM POZİSYONUMDAKİ kişiler için mesai saati kavramının geçerli olmadığına inanıyorum. Ne zaman, nerede size ihtiyaç varsa orada olmalısınız. Yıllar geçtikçe bu durum size son derece olağan gelmeye başlıyor.

KARİYER YAPMAK İSTEYEN biri olarak annelik duygusunu biraz geç tattım diyebilirim. 1970 doğumluyum. Şu an 15 aylık olan Ata adında çok tatlı bir oğlum var. Ben aslında çok şanslı bir çalışan anneyim, zira bebeğimle annem ilgileniyor. Ayrıca eşim de iş ve aile dengesini sağlamak konusunda tıpkı annem ve kız kardeşim gibi bana her konuda destek oluyor.

MESLEK HAYATIMA DÜNYA BANKASI’NIN ABD ve Alman Çalışma Bakanlarıyla birlikte yürüttüğü uluslararsı bir projeyle başladım. Bundan sonraki yıllarda ise kariyerimi otelcilik sektöründe ilerlettim.

ADİL VE DUYGUSAL ZEKASINI da kullanabilen bir yönetici olduğumu düşünüyorum. Kişilerin teknik bilgileri ve tecrübelerini geliştirebileceğine inanırken, sektörünüzde esas önemli olanın kişilerin davranışları olduğunu düşünüyorum.

HER NE KADAR YÖNETİCİ olarak kadın ve erkek çalışanlarım arasında herhangi bir ayrım yapmayıp, performans kalitesini esas alsam da toplumumuzda kadına yönelik pozitif ayrımcılığın çok gerekli olduğuna inanıyorum.

 

İstanbul Marriott Hotel Şişli Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Edit Nagy (45)

‘’İstanbul’un hâla pek çok yeni otele ihtiyacı var’’5

1994 YILINDA BUDAPEŞTE Marriott Hotel’de çalışmaya başladım. Kızım doğduktan sonra housekeeping bölümüne geçtim. Yıllar geçtikçe deneyimlerim arttı ve operasyonlar direktörü oldum.

2013 YILININ HAZİRAN ayından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul Marriott Hotel Şişli’de çalışmak üzere geldim. Bu, ilk kez bir iş için Macaristan’dan yabancı bir ülkeye taşınışım... Burada yaşamayı çok seviyorum; insanlarına bayılıyorum. Bence İstanbul bir yabancı için yaşaması mükemmel bir şehir.

İSTANBUL’DA HARİKA OTELLER VAR: Şimdiye kadar ülkenin farklı köşelerindeki pek çok oteli gezdim. Gördüm ki misafirperverlik Türk insanının kanında var. Bu yetenekleriyle profesyonelliklerini harmanlıyorlar. Yine de hâla bu şehrin pek çok yeni otele ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Avrupa’nın en popular turizm destinasyonlarından biri ve aynı şekilde iş turizmi için de ciddi bir talep var.

OTELCİLİK BELLİ MESAİ SAATLERİ olan bir iş değil. Bazen uzun saatler ve hafta sonları da çalışmamız gerekebiliyor. Ama bunların yanında bence otel, çalışma mekanı olarak çalışabilecek en güzel yer. Her gün yeni insanlarla tanışıyorsunuz, yeni kültürler öğreniyorsunuz. İnsanlarla iç içe olduğunuz bir iş yapmak her gün yeni bir heyecan demek.

20 YAŞINDA BİR KIZIM VAR ve Macaristan’da yaşıyor. Ama her ay İstanbul’a geliyor. O da burayı çok seviyor. Hatta üniversiteyi burada okumak istiyor.

BEKAR BİR ANNE OLARAK özellikle ilk başlarda ev ve iş dengesini kurmak zordu. Ama neyse ki ailemden çok destek gördüm. Onlar bana bu kadar yardım etmeselerdi, şu an olduğum bu noktaya gelemezdim. Artık kızım büyüdü ve uluslararası kariyer yapma cesaretini elde ettim. Yeni bir otelde çalışmanın avantajları var. Yeni bir ekip yaratmak, işleyişin doğru olduğundan emin olmak ve otel operasyonlarının gün be gün geliştiğini görmek çok güzel.


Son Düzenlenme Salı, 19 Ağustos 2014 16:49
Bu kategoriden diğerleri: « Nerede, ne öğrenirim?

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :