Salı, 12 Ağustos 2014 12:57

Okula gitmek istemiyorsa...

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Hemen her çocuğun okula gitmek istemediği zamanlar olur. Bazılarıysa bu isteği biraz abartıp okuldan giderek uzaklaşabilir. Bu durumun nedenlerini ve ailelerin dikkat etmesi gereken noktaları Prof. Dr. Birsen Ceyhun anlattı.

1Çocuğun okulu bırakmak istemesi, gelişim sürecinde yaşadıklarına dayanabilir. Bu süreç, Hartman’ın geliştirdiği “nesne ilişkileri kuramı” ile şöyle açıklanıyor: Çocuğun ben ve diğerleri kavramlarını nasıl geliştirdiği, ruhsal gelişim sürecinin de ilerlediğini gösterir. Gelişimi beş dönemde inceleyebiliriz.

1.Yaşamın ilk ayını kapsayan bu dönemde ego, yalnızca memnuniyet ve hoşnutsuzluğu ayırt edebilir.

2.Yaşamın ilk ayı ile altı-sekiz ayları arasını kapsar  ve ilkel ego “anı adaları” üzerinde kendilik ve nesne imajları kurar.

3.Yaşamın altı-sekiz ayı ile 18-36 ayları arasındaki bu dönemde ego, kendilik kavramını nesneden ayırt edebilecek yeteneğe kavuşur.

4.Üç ile beş yaşları arasındaki bu dönemde bireyin yaşantılarıyla ilgili izler biraraya gelir.

5.Yaşam boyu devam edecek olan bu son evrede artık ego olgunlaşırken süper egonun oluşumu da tamamlanır.

Çocuk aile ortamından ayrıldığında ilk karşılaştığı kişiler, arkadaşları ve öğretmenleridir. Eğer birey beş yaşına kadar ilişkilerini sağlıklı bir biçimde kurmuşsa, bunu kolaylıkla dışarıdaki kişilere de aktarabilir ve hiç bir sorun yaşamadan okula devam edebilir. Ancak eğer yaşamın ilk yıllarında bu düzen oluşmadıysa, çocuk her karşılaştığı nesne veya kişiyle sorun yaşayacaktır.

Ailelere öneriler:

  • Eğer çocuk tatiller nedeniyle okkkuldan uzak kalmışsa, evde okula ilişkin aktivitelerin yapılması, tekrar okula başlamasını kolaylaştırır.
  • Çocuk hastalık nedeniyle uzun süreli okula gidemiyorsa her gün okulda ne yapıldığı öğrenilmeli, ödevleri yaptırılmalı ve arkadaşlarının ziyaretine izin verilmelidir.
  • Çocuğun ders başarısı ve devam durumu takip edilmeli. Eğer devamsızlık sorunu varsa ve bu durum velinin bilgisi dışındaysa, suçlama yapılmadan çocukla konuşulmalı. Ve yeni bir ders programı yapılmalı.
  • Çocuk eğer sağlık sorunları nedeniyle bir cihaz kullanmak zorundaysa, arkadaşları alay ettiği için okula gitmek istemeyebilir. Bu durumda öğretmenle işbirliiği yaparak çocuğun neden bunu kullandığı, çocuğa ve arkadaşlarına anlatılmalı.

Çocuk okula başlarken zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu, bu süre içinde okuldan ayrılırsa hiç bir belge alamayacaği çocuğa söylenebilir.


OKULU TAMAMEN BIRAKACAĞIM!

Çocuğunuz okula gitmeme isteğini abartıp tamamen bırakmaktan söz ediyorsa:

  • Size bunu söyleme şekli nasıl olursa olsun onunla inatlaşmaktan, sesinizi yükseltmekten, tehdit etmekten ya da polemiğe girmekten uzak durun.
  • Bu kararda bilgisayar bağımlılığının da etkisi olabilir. Sanal alemde her şeyi yapabildiğini düşünen çocuklar, gerçek hayatın da “kolay” olduğunu düşünebiliyorlar. Biraz bilgisayardan uzaklaştırıp sosyal yaşama yaklaşmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun böyle bir karar almasının altında sizin hiç tahmin etmediğiniz nedenler olabilir. Bunun için en iyi yol, bir çocuk ya da ergen psikiyatrına başvurup nedenleri saptamaktır.
Son Düzenlenme Salı, 12 Ağustos 2014 13:07

Benzer Öğeler (etikete göre)

İlgili Video

yukarı çık