Salı, 08 Ocak 2013 15:03

İş görüşmesine giderken ne giymeli ne giymemeli?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

İşte bir iş görüşmesine giderken giymek ve giymemek üzerine 10 ipucu...

 


Seçtiğimiz kıyafetlerin ve renklerin karşımızdaki insanlar üzerinde etkisi olduğu bir gerçek. Durum böyle olunca, iş görüşmelerinde de karşımızdakinde olumlu etki bırakmak ve etkilemek adına ne giyeceğimizi iyi seçmemiz gerekiyor. İşte bir iş görüşmesine giderken giymek ve giymemek üzerine 10 ipucu:

1- Moda dergilerinden fırlamış gibi olmayın. Bu dergilere göre daha tutucu sayılabilecek klasik parçalar seçin. Pantolon ceket takım, düz dar bir elbise ya da kalem etekler seçim açısından oldukça uygun olacaktır. Unutmayın, gardırobunuzu değil, başarılarınızı ve niteliklerinizi sergilemeye gidiyorsunuz.

2- Kıyafetlerinizin dikkat dağıtıcı olmasına izin vermeyin. En çok yapılan hatalardan birkaçı da aşırı dar giymek, gereğinden fazla dekolte göstermek, çorap giymemek, açık ayakkabı ya da terlik giymek.

3- Size en çok yakışan rengi giyin. Renkleri ve insanların görüşlerini gözden geçirin, hangi rengin size daha çok yakıştığını düşünüyorsanız, o renk kıyafeti tercih edin.

Kendinize en çok hangi rengin yakıştığını sordunuz. Eğer çikolata kahve size yakışıyorsa, giyin. Ciddi ya da vakur bir görüntü elde etmek için baştan aşağı siyah giymek zorunda değilsiniz. Gri ya da siyah renk ceketler yerine dönem modasına uygun renklerdeki ceketleri seçebilirsiniz.

4- Siyah giymek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin.

5- Görüşmeye gittiğiniz iş pozisyonuna göre giyinin. Eğer uzman yardımcısı pozisyonu için görüşmeye gidiyorsanız, bir CEO gibi giyinmenize gerek yoktur. Ayrıca ayrıntılara daha fazla dikkat göstermelisiniz. Örneğin, ayaklarınızı yere sürterek yürümeniz, topuğunuzun altındaki çivinin gıcırdaması gibi detaylar görüşmeyi yapacak kişi üzerinde olumsuz etki bırakacaktır.

6- Parıltı ve markalardan uzak durun! Evet, önemli görünmek istiyorsunuz ama bunu marka etiketi ile başaramazsınız. Dolayısıyla üzerinde kocaman marka ya da tasarımcı logo baskısı bulunan kıyafetlerden uzak durun.

7- İş alanınıza uygun giyinin. Ev ödevinizi iyi yapın. Görüşmeye gittiğiniz şirketin giyim kurallarını araştırın ve buna uygun giyinin. Bir reklam ajansına görüşmeye giderken giyinmek ile bankanınki aynı olmayacaktır elbette.

8- Asla aşırı günlük giyinmeyin. Birçok personel adayı, iş görüşmesine daha rahat edebileceğini düşündüğü günlük ya da sıradan sayılabilecek kıyafetlerle gidiyor ve görüşmeden dönerken tayyör ya da takım giymediği için pişman oluyor. Biraz şık giyinmek ve süslenmek nereyle görüşürseniz görüşün önemlidir.

9- Paranızı kaliteli klasik parçalara yatırın. Ani bir iş görüşmesi ya da önemli bir toplantı çıktığında ne giyeceğim diye telaşlanıp, yeni bir şeyler almak için para harcamaktansa, yalnızca kuru temizlemeye para ödersiniz, uzun vadede kazanan siz olursunuz.

10- Kıyafetleri görüşmeden önce denemeyi unutmayın. Üzerinize tam oturduğuna emin olun. Çekinceleriniz varsa birine danışmak mantıklı olacaktır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Nisan 2013 14:12
Meltem Şahbaz

Son Ekledikleri: Meltem Şahbaz

yukarı çık