Çarşamba, 06 Şubat 2013 12:40

Avrupa’nın güçlü kadınları toplandı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Avrupa Konseyi Kuzey Güney Merkezi’nin düzenlediği ‘Kadınlar Hikayelerini Anlatıyor: Değişen Güney Akdeniz ve Avrupa’da Güçlü Kadınlar’ konferansında (5-6 Kasım) tüm dünyadan öncü kadınlar İstanbul’da deneyimlerini paylaştı.

 

kongre23

Açılış konuşmasını Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı Nursuna Memecan’ın yaptığı konferansta ilk olarak TBMM Başkanvekili Meral Akşener konuşma yaptı. Divan Otel’de gerçekleşen konferans, kendi alanında etkin pek çok kadını bir araya getirdi.

Kotalar yeterli değil, proaktif olmamız gerek
Birinci oturum ‘Kadının Siyasal ve Sosyal Güçlenmesi’ başlığını taşıyordu. İtalyan parlamenter Deborah Bergamini’nin moderatörlüğünü yaptığı bu oturumda, ilk sözü Dubrovnik’in ilk kadın belediye başkanı olan Dubravka Suica aldı. Dubravka Suica aynı zamanda dünyanın en iyi 10 belediye başkanından biri seçilmiş. Suica konuşmasında öncelikle kota konusuna değindi: “Kotalar tabii ki kadınların siyasi hayata girmesi için çok önemli. Ama bu iyi niyet çoğunlukla yeterli olmuyor. Destek görmek gerekli. Özellikle siyasi kariyer için kotalar tek başına yeterli değil. Mesleki örgütler yoluyla destek sağlanmalı. Kadınlar yerel ve merkezi yönetimlere aday olmak için teşvik edilmeli. Cinsiyetle ilgili basmakalıp yargılar var. Bu anlamda medyanın rolü önemli. Kültürel bir şey olan önyargılar, kadınları engelliyor. Önyargılar ve klişeler, kadınlara ikinci derecede önemli rollerin verilmesinde ortaya çıkıyor. Kadın, kararı veren değil uygulayan oluyor; başkan değil başkan yardımcısı oluyor.” Dubravka Suica bu noktadan sonra Dubrovnik’ten örnek vererek anlatmaya devam ediyor: “Dubrovnik 45 bin kişinin yaşadığı bir yer. Kültürel miras listesinde olduğu için tanınıyor ama küçük bir şehir. Berlin Duvarı’nın yıkışından sonra biz de bir çeşit Arap Baharı yaşadık. O zamanlar çok gençtim ve siyasete atıldım. Tek istediğimiz özgürlüktü. Ama kendimi göstermem 11-12 yılımı aldı. Bu kadar zaman sonra belediye başkanlığına aday olabildim. Çünkü bir türlü listelere giremiyordum. 2001’de belediye başkanı oldum. 2009’a kadar bu görevi yerine getirdim. Sonra parlementer oldum. Üstelik ben muhafazakar bir ailede büyümüştüm. İki erkek kardeşim vardı ve ben ortancaydım. Bu yüzden hep mücadele vermek zorunda kaldım. Buradan yola çıkarak kotalar yeterli değil, bizim proaktif olmamız gerek diyebilirim.”

Tunus’un fakir olması kadınlar için avantaj
Aynı oturumda bir diğer ilgi çekici konuşmayı Tunus’tan Amira Yahyaoui yaptı. Al Bawsala Derneği kurucusu ve insan hakları savunucusu Amira Yahyaoui, kendi ülkesinin bugünkü durumunu anlattı: “Tunus değişiklikler yaşıyor. 50 yıl boyunca Batı’nın hoşuna giden bir dikta rejimi vardı. Biz kadınlar olarak bunun sıkıntısını çektik. Evet, kadınlar isterse bikini giyip plaja gidebiliyordu. Ama diğer taraftan bugün halen Tunus’ta kadınların sünnet edilmesi konusu gündeme geliyor. Bu yüzden kadınların siyasete katılımı çok önemli. Bugün mesliste 217 parlementerden 63’ü kadın. Ve şu an Tunus’ta yeni anayasa tartışmaları var. Ama Tunus’ta kadın, erkekten veya aileden bağımsız algılanmıyor. Bu noktada size garip gelecek ama fakir olmamız bir avantaj. Bizim petrolümüz, madenlerimiz yok. Bu yüzden kadınların çalışmasını erkekler kabul etmek zorunda.”

kongre3

Aktivist olmamda annem etkili oldu
Konferansın ikinci oturumu Nursuna Memecan’ın moderatörlüğünde ‘Kadınların Ekonomik Hayata Katılımı’ başlığı altında yapıldı. İlk söz alan İsveçli iş kadını Soraya Post’tu. İsveçli Roman kimliğiyle konuşmasını gerçekleştiren Soraya Post, “Ben bir anneyim, bir kayınvalideyim” cümlesiyle başladı ve şöyle devam etti: “Uluslararası Roman Kadınları Ağı’nın başkanıyım. Öncelikle kendi hikayemi anlatmak istiyorum. Roman kadınların eşi olmadan seyahat etmesi zordur. O dönemde Roman kadınlarla ilgili bir sergi vardı ve eşime ‘Gidebilir miyim?’ diye sordum. O da izin verdi. O zamandan beri seyahat ediyorum. Bu gibi konferanslar sayesinde İngilizcemi geliştirdim, şimdi burada konuşacak kadar İngilizce biliyorum. Avrupa’da 15 milyon Roman var. Romanlar, Avrupa’nın en iyi organize olmuş, en büyük azınlığı.”

Soraya Post, bundan sonra kendisinin nasıl aktivist olduğunu anlatıyor: “Aslında eşimle tanıştıktan sonra liseyi bırakmıştım. Aktivist olmamda etkili kişi annemdir. O zamanlar Roman kadınlar kısırlaştırılıyordu. İsveç’in böyle bir karanlık geçmişi vardır. Annem hamileliğinin yedinci ayında bebeğini aldırmak zorunda kaldı. Cinsiyeti belli olmuş bir bebekti o artık. Annem hep, o erkek çocuğunu öldürdüler mi, üzerinde deney mi yaptılar, yoksa yaşattılar mı diye düşündü. Üçüncü çocuğunu doğurmasına izin vermediler. Bu olay beni çok etkiler. Ben hep hayatta kalmak için çok çalıştım. İkinci sınıf vatandaş olduğumu biliyordum; bu yüzden daha çok savaş vermek zorundaydım. Biz Romanlar çok iyi fal bakarız; insanları iyi okuruz. Çünkü hayatta kalmak için insanları okumak zorundayız. Şu an İsveç’te bir dondurma markası zincirinin sahibiyim. Ama insan hakları aktivisti olmak çok zamanımı alıyor.”

kongre5Toplantıya oğlumu almadılar!
İkinci oturumda dikkat çeken diğer konuşmacı Ukrayna’dan Kateryna Shalayeva’ydı. Erasmus Mundus Kadın Ağı Profesyonel Gelişim Direktörü olan Shalayeva, söze “Herkes annesinden bahsetti, ben de aynı şeyi yapacağım” diye başlar başlamaz, gözyaşlarına hakim olamadı.

Annesinin kendisinin okuması için elinden gelen her şeyi yaptığını, bu noktaya gelmesinde annesinin özverilerinin çok önemli olduğunu söyledi. Konferansa 20 aylık oğluyla gelen ve tüm bu konferanslara üç aylıktan beri oğluyla birlikte tek başına seyahat ettiğini söyleyen Kateryna Shalayeva, başından geçen bir olayı şöyle anlattı: “Tunus’ta başkanla olan bir benzer bir toplantıya beni almadılar. Oğlum yanımdaydı, ‘Sen gelebilirsin ama oğlun giremez’ dediler. Güvenliği küçük oğlumdan korktu sanırım. Benim esas kızdığım, bu durumdan benden başka kimsenin rahatsız olmamasıydı. Ben orada tartışırken herkes yanımdan geçip gitti. ‘Skandal yaratma git’ dediler. İnsanlar eşit diye konuşuyoruz, bu nasıl bir çelişki? 40 derece sıcağın altında beklememek için, kendime saygı duyduğum için oradan ayrıldım. Herkes kadın haklarından bahsediyor ama kimse kadın haklarının nasıl hayata geçirileceğini konuşmuyor. Ben de çocuğum olmadan önce iş yerinde çocuk istemezdim. Çünkü çocuklar gürültü yapar. Ama çocuğum olunca anneleri anladım. Çalışan anneler için uygun iş ortamını yaratmalıyız. Avrupa Konseyi benim uçuş maliyetimi karşılıyor ama çocuğumunkini ben ödüyorum. Eğer anneleri buraya daha çok çekmek istiyorsak, finanse etme politikalarımızı bir kez daha düşünmeliyiz. Çocuğu olan annelerin ihtiyaçlarını düşünmeliyiz.”

‘Güneşe Yolculuk’ filminin yapılış nedeni
6 Kasım sabahı konuşan uluslararası pek çok ödüle sahip sinema yönetmeni Yeşim Ustaoğlu, ‘Güneşe Yolculuk’ filminin çıkış notkasında sorunları paylaşamama, görmezden gelme yaklaşımının bulunduğunu söyledi. “O zamandan bu yana yol alındı mı bilmiyorum, pek düşünmüyorum. Ama en azından iletişim ilerledi, böylece şeffaflaşma yaşanıyor” dedi.
Bilge Kadın Araştırma Merkezi’nin (bilka.org.tr) kurucusu avukat Alev Sezen izleyici olarak söz aldığında, BİLKA olarak basın mensubu kadınlarla yaptıkları araştırmadan, ortaya çıkan kötü sonuçlardan ve bu araştırma sonuçlarını hiçbir basın yayın organında yayınlatamadıklarından bahsetti. Konferansa yönelik, “Hep başarı öyküleri dinledik, çok güzel, ancak keşke sorunlara daha çok eğilseydik” eleştirisini dile getirdi.


Bazı çarpıcı görüşler:

- “Her ileri adım kalıcı olmayabilir. Geri dönüş riski hep var. Erkekleri de kadın eşitliği hareketine katmak şart.”
Micheline Tobia, Lübnan (Mashallah News portalı kurucusu)

- “En çok sıkıntı çekenler, çalışan anneler. Aile ve iş arasında kendilerini sıkışmış, tercih yapmak zorunda bırakılmış hissediyorlar. Kadın dostu çalışma ortamları yaratmak gerekiyor.”
Murat Daoudov, Belçika/Türkiye (Kuzey-Güney Merkezi Düşünce Kuruluşu Üyesi)

- “Değişim halktan, içten gelmeli. Dışarıdan empoze etmek, bir başka ülke modeli dayatmak uygun değil.”
Deniz Huber, Portekiz (Kuzey-Güney Merkezi Eski Direktörü)

- “Kadınlara yönelik şiddet eylemlerinin ortak noktası, birer insan hakları ihlali olmaları. Aile için şiddet tüm dünyada sorun. İstanbul Sözleşmesi imzalanmalı. Zira sözleşmenin kabulüyle aile içi şiddet suç kabul ediliyor.”
Zeine El Tibi, Fransa/Lübnan (Gazeteci)

- “Basın, kadın hakları mücadelesinde en büyük destekçi olduğu gibi en büyük düşman da olabiliyor. Hatta bazen ikisi birden.”
Deborah Bergamini, İtalya (Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Medya ve İletişim Toplumu Alt Komisyonu Başkanı)


Euro-Med Women Network: www.nswomennetwork.org

Son Düzenlenme Salı, 02 Nisan 2013 18:07

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :