Çarşamba, 13 Mart 2013 16:37

TÜSİAD: “Tek Kanatla Geleceğe Uçamayız”

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Ekonomi ve demokrasi alanındaki hedeflere, ancak kadın-erkek birlikte ulaşılabilir.

 

TÜSİAD 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada aşağıdaki görüşlere yer verildi:

“2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olmayı hedefleyen Türkiye’nin bu yoldaki en büyük gücü, henüz potansiyelini tam olarak ortaya çıkaramadığı kadınlar olacaktır. Kadınların, ‘fırsatlara eşit erişim’ prensibi çerçevesinde eğitime, ekonomiye, siyasete ve toplumsal hayatın her alanına aktif olarak katılımı, hem demokrasinin, toplumsal gelişmenin bir gereğidir hem de kalkınmayı hızlandıracak en önemli faktördür. Bu çerçevede, ekonomi ve demokrasi alanındaki hedeflere, ancak kadın-erkek birlikte ulaşılabilir.

Ülkemizde kadın ile erkek arasında; ekonomiye ve siyasete katılımda, eğitime ve sağlığa erişimde uçurum olduğu ve bu uçurumu kapatma yolunda kamu-özel-sivil toplum kuruluşlarının önemli çabaları bulunduğu bilinmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın girişimi, özel sektörden Doğuş Holding A.Ş ve Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.’nin eşbaşkanlığı ve Dünya Ekonomik Forumu’nun işbirliğiyle, “ekonomiye katılım”da kadın ile erkek arasındaki uçurumu 3 yıl içerisinde 10%’a kadar azaltma hedefi koyan “İş’te Eşitlik Platformu” girişimi bu anlamda ümit vericidir.

TÜSİAD olarak eğitim, çalışma yaşamı ve siyasete katılımda eşitliğin ve kadının insan haklarının büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Üyelerimizin firmalarındaki kadın çalışan oranının % 35 ile Türkiye ortalamasının üzerinde olmasından memnuniyet duyarken, bu oranın daha da geliştirilmesini desteklemekteyiz. TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu tarafından 2000’li yıllardan bu yana araştırma raporları, “Tek Kanatla Geleceğe Uçamayız” temalı konferans ve film çalışmalarının ardından, TÜSİAD-Dünya Bankası-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle geçen yıl “Adım Adım Anadolu: Kadınlar İçin İş Fırsatları” başlıklı seminer dizisi çeşitli illerde düzenlenmiş olup, bu yıl da devam etmektedir.

TÜSİAD olarak, cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlandığı bir toplumsal dönüşümün gerçekleşmesi için verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.”

 

 

 

 

"Tek Kanatla Geleceğe Uçamayız" Araştırma Videosu

 

"Tek Kanatla Geleceğe Uçamayız" Kamu Spotu

 

 

Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Haziran 2013 18:13
Meltem Şahbaz

Son Ekledikleri: Meltem Şahbaz

yukarı çık