Cuma, 19 Nisan 2013 15:57

İşte mutlu olmak için 10 sır!

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

“Mutluluk nedir?” sorusuna cevaben “Mutluluk içinizde” veya “Mutlu olmak zor değil” demeyeceğiz ama uyaralım araştırmalarla desteklenen bu listede hiç tahmin etmediğiniz şeyler olabilir.


1. Kağıt üzerine bir şeyler karalamak sadece hayalciler için değildir.
Çocuğunuz hasta, siz ise onun yanında olmak yerine önemli ve stresli bir toplantıya katılmak zorunda kaldınız. Bu durumu kolaylaştırmak için önünüzdeki kağıda notlar alıp, kenarlarına da birtakım papatyalar, mutlu yüzler veya karikatürler çizebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, kafa dağıtmak için yapılan bu tarz karalamaların, stresi azaltıp, mutluluğu artırdığını gösteriyor. 2008 yılında Anne Dalebroux, Thalia Goldstein ve Ellen Winner’ın yaptıkları bir araştırmada üniversite öğrencilerine stresli bir ortamda otururken, herhangi bir sanatsal çaba olmadan önlerindeki kağıda bir şeyler çizmeleri istenmiş. Mutlu şekiller çizenlerin, ruh hallerinin de iyi yönde değiştiği saptanmış.

2. Hayal kırıklığına uğramaktan korkmayın.
Pek çoğumuz, kaybetmekten veya reddedilmekten korktuğumuz için, hayal ettiğimiz, o tam bize göre olduğunu düşündüğümüz işe başvurmaktan çekiniriz. Veya sörf, kayak, paten yapmaya hiç cesaret etmeyiz bile. Çünkü hakkıyla yapamayacağımızdan neredeyse eminizdir. Sonra da işimizi sevmediğimiz veya kayak yapamadığımız için ne kadar mutsuz olduğumuzu anlatır dururuz. Araştırmalar, yapmak istediğimiz şeye bir şans vermemiz gerektiğini söylüyor. Hayal kırıklıkları, başımıza geldiğinde, bizi önceden düşündüğümüz kadar yaralamaz. “İnsanlar, ne kadar kötü hissedecekleri ve bunu atlatamayacakları yönünde fazla abartılı düşünürler” diyor Harvard Üniversitesi Psikoloji profesörü Daniel Gilbert.

3. Seyahatin kısa olanı makbuldür.
Eğer ailece sehayat etmek için bir haftadan daha uzun süre izin alamıyorsanız, kendinize ve ailenize karşı suçluluk hissetmeyin. Araştırmalar, bir haftalık seyahat ile iki haftalık seyahat arasında mutluluğu etkileyen herhangi bir kanıtlanmış fark olmadığını gösteriyor. Journal of Happiness Studies’deki bir çalışmaya göre, bir seyahati planlamak bile insana kendini iyi hissettiriyor. Dolayısıyla kısa da olsa farklı farklı planlar yapmak, insanı enerjik tutuyor.

4. Tutarlılık neşe kaçırıcıdır.
Çocukların yatma saati veya spora gitmek konusunda rutinler iyidir. Ama size mutluluk verecek tesadüfi gelişmeleri atlayacak kadar rutine bağlı olmak gereksizdir. Her öğünde en sevdiğiniz yemeği yediğinizi düşünün. O zaman o yemeğin bir değeri kalmaz. Araştırmalar, kendinizi mutlu etmek için her gün düzenli olarak yaptığınız şeylerin, bir noktadan sonra ters etki yapabileceğini gösteriyor. Missouri Üniversitesi’nden Kennon Sheldon, Harvard Kamu Sağlığı Okulu’ndan Julia Boehm ve Kaliforniya Üniversitesi’nden Sonja Lyubomirsky’nin yaptığı araştırmada, öğrenciler iki gruba ayrılmış ve ilk gruba bir sömestr boyunca düzenli olarak aynı hayır işlerini yapmaları söylenmiş. İkinci gruptaki öğrenciler ise aynı dönemde farklı farklı hayır işleri yapmışlar. Araştırmanın sonuçlarına göre, ikinci gruptakiler, yani farklı alanlara eğilenler uzun vadede daha mutlu hissediyorlarmış. Şöyle de bir sonuca varmışlar: “Hiçbir spontanlığa izin vermeden aynı düzende yapılan en ‘doğru’ ve iyi niyetli aktiviteler bile bir gün gelip de kişiye zarar verebilir.” Bu yüzden arada en yakın arkadaşınıza çiçek alarak onu şaşırtın, bir vakıfta gönüllü olarak çalışın veya çocuğunuzun okul çantasına gofret koyarak ona sürpriz yapın...

5. Kim takar yaşlanmayı!
Medya, bize güzel günlerin geride kaldığını hissettirerek ne de iyi bir iş yapıyor! Biz de kozmetik ürünlerin ve hatta estetik operasyonların yardımıyla yaşımızı saklamaya çalışıyoruz. Ama son yapılan araştırmalar, yaş aldıkça daha mutlu olduğumuzu ortaya çıkarıyor. Stanford Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Prof. Laura Carstensen, 18 ile 94 yaşları arasındaki 184 katılımcının yaş konusundaki duygularını ölçmek için bir araştırma yapmış. Çoğumuzun yaşlanınca yalnız kalmaktan ve mutsuz olmaktan korktuğunu söyleyen Carstensen, “Gençliğin hayatta en güzel zaman olduğunu düşünenler çoğuklukta” diyor. Ama araştırmasının sonuçlarına göre, kişinin en duygusal dönemi 70’li yaşlarda başlıyor.

6. Terfiyi unutun.
Daha çok para genellikle daha çok iş, daha çok sorumluluk ve daha çok stres anlamına geliyor. Hatta yapılan çalışmalar şöyle bir sav ortaya koyuyor: Eğer geçim sıkıntısı çekmiyorsanız, şu an kazandığınızın iki katını kazanmak günlük mutluluğunuzu etkilemez. Ekonomist Easterlin’e göre gerçek son derece basit: “Zamanınızı aile hayatı ve sağlığınız lehine kullanmanız, en nihayetinde bireysel mutluluğunuzu artıracaktır.”

7. İzlanda’ya gidin.
Karayipler, beyaz kumlu plajlarıyla çok cazip olabilir ama konu mutluluk ve huzur olduğunda tropik havayı soğuk dağ havasıyla karşılaştıramazsınız. Mutluluk üzerine araştırmalar yapan World Database of Happiness’ın yaptığı açıklamaya göre, soğuk iklimde yaşayan kişiler, mutlu olmaya daha eğilimli oluyormuş. Bir diğer teoriye göre, soğuk iklimde yaşayanlar, hayatta kalmak için birlikte çalışmaya mecbur oldukları için birbirlerine daha bağlı oluyorlar.

8. Çocuklarınızın materyalist olması kötü bir şey değil.
Onların akılları biraz karmaşık olabiliyor; dolayısıyla çocukları çözmek de hiç kolay değil. “Wii’ye ihtiyacım var” derken, “Ailemi seviyorum” demek istiyor olabilir. Çocuklar ve materyalizm üzerine çalışan Villanova Üniversitesi’nden Prof. Lan Nguyen Chaplin, neyin çocukları gerçekten mutlu ettiği üzerine bir araştırma yapmış. Örneğin oyun konsolu almanızı gerçekten istiyor olabilirler, ama “Onlara şans verdiğinizde o şeyi değil, sizi seçerler” diyor Chaplin. Yani, aslında arzuladıkları oyun konsolu değil, sizinle zaman geçirmek için bir imkan yaratmak. “Benim de iki çocuğum var” diyen Chaplin sözlerine şöyle devam ediyor: “Ben de onlara çok fazla oyuncak aldığım için suçluluk duyuyorum ama bir adım geriye geçilip baktığımda, benimle o oyuncakları denemek istediklerini görüyorum.”

9. Para mutluluk satın alabilir.
Bazı araştırmalara göre, insanların mutlu olmaları için nasıl para harcadıkları, ne kadar para kazandıklarından daha önemli olabiliyor. Ve başkalarına para harcayanlar, kendilerine para harcayanlardan daha mutlu oluyorlar. British Columbia Üniversitesi’nden Elizabeth Dunn ve Lara Aknin’in araştırmasına göre, primlerin çoğunu yanında çalışanlara veren işverenlerin, prim vermeyen işverenlere göre daha mutlu ve huzurlu oluyormuş. Aynı araştırmacıların başka bir çalışmasına göre ise günde başkaları için küçük harcamalar yapmak bile insanı mutlu ediyormuş. O zaman yarın sabah köşedeki pastanedeki küçük keklerden alıp, çalışma arkadaşlarınıza ikram etmeye ne dersiniz?

10. İstediğinizi elde edememek iyidir.
Yazıyı Rolling Stone’un 1969 tarihli şarkı sözleriyle bitirebiliriz: You can't always get what you want / But if you try sometimes well you might find / You get what you need. (Her zaman istediğinizi elde edemeyebilirsiniz, ama bazen denediğinizde ihtiyacınız olanı bulabilirsiniz)

Bir şeyi çok isterken, o yolda karşımıza bir fırsat çıkabilir. Ve aslında o ilk bakışta bizim seçimimiz değildir. Ama araştırmalar, günün sonunda bu fırsatı değerlendirenlerin yaşadığı hazzın, aslında ilk istediklerini elde etseler elde edecekleri hazdan daha fazla olduğunu gösteriyor. Harvard Üniversitesi Psikoloji profesörü Daniel Gilbert bu noktada, insanların sahip oldukları şeylerde pozitif özellikler bulmada çok becerikli olduğunu belirtiyor.

Son Düzenlenme Cuma, 19 Nisan 2013 16:41

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :