Perşembe, 04 Temmuz 2013 17:10

Onlar, ilaç sektörünün yönetici anneleri

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

İlaç sektörü, kadın ve anne çalışanlarına verdiği destekle biliniyor. Biz de buna yakından şahit olmak için Türkiye’de 2 bin çalışanıyla hizmet veren Sanofi’nin dokuz ‘anne’ yöneticisiyle konuştuk.

sanofi-calisan-kadinlar-working-mother-tr-230

KAGİDER ve Dünya Bankası desteğiyle hayata geçirilen bir proje olan Fırsat Eşitliği Modeli’nin (FEM) amacı kuruluşlardaki işe alım, eğitim, kariyer planlama ve geliştirme gibi süreçlerdeki eşitsizlikleri saptamak ve varsa iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına dayalı yaklaşımlara son vermek. İşte bu modelin pilot şirketlerinden biri de Sanofi. Dolayısıyla az sayıdaki FEM sertifikalı şirketlerden.

Genel anlamda ilaç sektörünün kadın ve anne dostu olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun sebebini Sanofi Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Türkan Özcan şöyle anlatıyor: “İlaç sektörü, insan sağlığına hizmet veren bir sektör olması itibarıyla, insana verilen değer her uygulamada ön planda. Buradan yola çıkarak da kadına ve kadınların sorunlarına daha duyarlı bir yaklaşım görmek mümkün.”

turkan-ozcan-working-mother-tr-230
Türkan Özcan

İnsan Kaynakları Direktörü

Biri 13, diğeri beş yaşında iki erkek çocuk annesi olan Türkan Özcan (47), 10 yıldır Sanofi’de çalışıyor. Ve burasının kadın dostu yapısını şöyle anlatıyor: “İşe alım, terfi, ücretlendirme gibi konularda kadın ve erkek çalışanlara eşit fırsatlar sunulur. Kadın çalışanların iş hayatında erkek çalışanlara göre farklı yaşadıkları süreçlerde ise (doğum izni, süt izni, çocukların hastalık durumunda bakımıyla ilgili izin gibi) iş yasasına göre daha esnek bir yaklaşım var. Zor bir durumda çocuklar da şirkete gelebilir. Bu tür durumlar suistimal edilmediği sürece hoşgörüyle karşılanır. İş ve aile dengesi benim için çok önemli, bunu mümkün oldukça doğru bir dengede tutmaya çalışıyorum. Kendime zaman ayırmak adına, düzenli olamasa da spor yapıyorum, fırsat buldukça arkadaşlarımla bir araya geliyorum. Çocuklarımla ortak hobimiz ise film izlemek. Bir de ailece seyahat etmeyi seviyoruz.”

dilara-karakoc-working-mother-tr-230Dilara Karakoç
Pazar Araştırma Müdürü

Dokuz buçuk yıldır Sanofi’de çalışan Dilara Karakoç’un (35) Defne isminde dört buçuk yaşında bir kızı var. Kızının doğumuyla sekiz yıllık iş hayatına dört aylık mola verdiğini anlatan Karakoç, kızı bir yaşına gelene kadar cuma günleri de izinli olduğunu ekliyor. Artık kızı Defne’yi zaman zaman ofise getirdiğini de belirtiyor: “Babasıyla beni almaya geldiklerinde Defne ofise çıkıyor; çünkü annesinin vaktinin büyük bir bölümünü geçirdiği yeri merak ediyor. Ve uslu bir kız olduğunda ofise gelebileceğini biliyor. Hayali büyüyünce ofiste rapor yazmak.” Çalışan anne olarak bir gününü şöyle anlatıyor: “Sabahları 6.30’da evden çıkıyorum ama eve iş getirmemek adına, genellikle sonucu kızımın yatış saatine yetişememek olsa da, ofisten geç çıktığım oluyor. Kızım bu tempoya alıştı; biliyor ki hafta sonum doya doya onun. Caddebostan sahilinde yürüyoruz, mısır patlatıp film izliyoruz, evde anne-kız dans ediyoruz...”

irte-topaloglu-working-mother-tr-230İrte Topaloğlu 
İletişim Müdürü

İrte Topaloğlu (39), 12 yaşında Deniz isminde bir kız çocuğu sahibi ve pek çok anne gibi kendine pek zaman ayırmadığını düşünüyor. Kendine haksızlık ediyor olmalı; çünkü ardından geçen dönem Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde Murat Gülsoy’un verdiği beş haftalık kitap okuma seminerine katılmış. Bunların haricinde hafta sonlarının nasıl geçtiğini anlatıyor: “Kızım keman çalıyor, Aynı zamanda Eczacıbaşı’nda voleybol oynuyor. Bu nedenle voleybol maçlarını takip ediyoruz. Eşim de kızım da Fenerbahçeli. Dolayısıyla özellikle Fenerbahçe Eczacıbaşı karşılaşmalarının çok heyecanlı geçtiğini söyleyebilirim.”

ipek-tezel-working-mother-tr-230İpek Tezel
Bilişim Çözümleri Müdürü

Can adında yedi yaşında bir oğlu bulunan İpek Tezel (40), Sanofi’de çalışırken çocuk sahibi olanlardan. “Anne adaylarına, yeni annelere sağladığı esnek çalışma ortamı, şirket yöneticilerinin çocuklara duyarlılığı ve annelere desteği Sanofi’nin anne dostu bir şirket olduğunu hemen hissettirir” diyor. 2012 yılında Türkiye’ye ek olarak Orta Doğu ülkeleri için üstlendiği görev, Tezel’in kurduğu ev-iş dengelerini bir miktar zorlamış. Çalışan annelerin en büyük sorunlarından birine değiniyor: “Yardımcınız yoksa size çok da fazla zaman kalmıyor...”

ayse-ozatilgan-working-mothet-tr-230Ayşe Özaltılgan
Medikal Operasyonlar Müdürü

Aslen hekim olan Ayşe Özaltılgan, dokuz yıldır ilaç sektöründe. Üç kızı var; Defne 17, Yasemin ile İpek 11 yaşında. Uzun saatler, bazen de hafta sonları çalıştığını söyleyen Özatılgan, kısıtlı zamanı kaliteli geçirmek için özen gösterdiğini anlatıyor: “Çocuklar kendi sorumluluklarının bilicinde; ben eve gittiğimde ödevleri bitmiş oluyor. Böylece birbirimize zaman ayırıyoruz. Ben sinemaya gitmeyi ve seyahat etmeyi çok severim; bunu çocuklarla birlikte yapmak daha da eğlenceli oluyor. Ayrıca her akşam sofraya birlikte oturup günümüzü birbirimize anlatırız. Gece saat sekiz ile dokuz arasında ise ‘günün en güzel saati’ başlar; yatağa gitmeden önce birlikte kitaplarımızı okuruz. Bu hepimizin okuma alışkanlığını pekiştiriyor.”

pelin-yunusoglu-working-mother-tr-230Pelin Yunusoğlu
Pazarlama ve Satış Direktörü

11 yıldır Sanofi’de çalışan Pelin Yunusoğlu (35), üç buçuk yaşında bir erkek çocuğu annesi. Yoğun bir tempoda çalıştığını anlatıyor: “Oğlum doğmadan evvel ofiste çok daha uzun saatler kalırdım. Şimdi eğer toplantım yoksa, oğlum yatmadan evde olup, onunla ilgileniyorum ve kalan işlerimi o yatınca hallediyorum.” Pelin Yunusoğlu tüm boş vakitlerini oğluna ayırdığını da belirtiyor: “Hafta sonları sürekli onu sinemaya, tiyatroya, farklı çocuk aktivitelerine götürüyorum. Sinemaya gitmeyi o kadar seviyor ki, üst üste aynı filme gittiğimiz de oluyor. Alışveriş merkezlerindeki oyun yerlerini de çok seviyor. Sayesinde otomobil yarışları ve hatta dövüş oyunlarıyla ilgilenmeye başladım.”

rezzan-ozogul-working-mother-tr-230Rezzan Özogul
Pazarlama ve Satış Direktörü

Sektörde 18. yılına giren Rezzan Özogul (40), Sanofi’nin anne dostu olduğunu şu örnekle anlatıyor: “Yeni anneler, süt izinlerini kullandıkları dönemde yasal izinlerinin tamamını kullanmaya yüreklendirir. Tüm toplantılar buna saygı gösterilerek düzenlenir. Dönem toplantılarına katılmak isteyenlerin (Aile yakınları, eşleri ya da bakıcılarının desteğiyle) çocuklarını da alıp bu toplantılara katılmaları sağlanır. Kendimden örnek vermem gerekirse, oğlum küçükken iki toplantım olduğu bir gün bir sağlık sorunu yaşamıştı. Yanımda olmasını istediğimde gerekli onaylar hiç sorunsuz alınarak benimle gelmesi sağlanmıştı.” Rezzan Özogul’un oğlu Sarp şimdi 11 yaşında. Kendine zaman ayırdığı en önemli aktivite ise spor.

rabia-demet-ozkaya-working-mother-tr-230Rabia Demet Özkaya
Medikal Operasyonlar Müdürü

Rabia Demet Özkaya (40), iki buçuk yıl hekimlik yaptıktan sonra ilaç sektöründe çalışmaya başlamış. Son sekiz yıldır Sanofi’de. Çalıştığı şirket hakkında “Pozitif ayrımcılık yaptığını bile söyleyebilirim. Yönetim kadrosundaki kadın oranı, Türkiye ortalamasının üzerinde” diyor. Kızı Armina altı buçuk, oğlu Faruk ise üç buçuk yaşında. Çalışma temposunun oldukça yoğun olduğunu söyleyen Özkaya, “Kimi zaman hayatı dengelemekte zorlanabiliyorum. Böyle zamanlarda bana her zaman destek veren, muhteşem bir eşim olduğu için çok şanslıyım. İşin sırrı sizinle iyi takım arkadaşı olabilecek bir eş bulmakta...” diyor. Hafta sonlarını nasıl geçirdiğini sorduğumuzda şöyle yanıtlıyor: “Hava güzelse birlikte açık havada piknik yapıyoruz. Kötü havalarda ise çocuklarla zorlu yapbozlar yapmaya bayılıyoruz.”

Son Düzenlenme Perşembe, 04 Temmuz 2013 18:09

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :