Çarşamba, 14 Ağustos 2013 17:23

Hamilelikte yoga neden önemli?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yoga ve pilates hamilelikte özellikle önerilen iki spor. Nedenlerini ve dikkat edilmesi gerekenleri Pozitif Enerji Spor Merkezi’nin kurucuları Burcu ve Buse Levent’e sorduk.

Hamilelikte yoga neden önerilir?

Hamileliğin ilk üç ayında eğer öncesinde egzersiz geçmişiniz yok ise yeni bir egzersiz programına başlanması tavsiye edilmez, üç ay sonrası yapılan egzersizler faydalıdır. Rahat ve kolay doğum yapılabilmesini sağlar. Anne adayının duruşu, nefes alışı ve konsantrasyonu üzerine kurulu bir teknikle yoga, hamilelik sürecinin bedensel ve ruhsal olarak en iyi şekilde geçirilmesine yardımcı olur. Bedensel farkındalığı artan anne adayı, bebekle ve bedeniyle uyum içine girer. Ayrıca, egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için yoga mental rahatlama sağlar. Hem pilates hem de yoga, kasları ve omurgayı güçlendirir, sırt ağrılarını azaltır.

Hamilelerin yoga yaparken dikkat etmesi gereken şeyler var mı?

Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar, hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan anne adaylarının yoga yapmadan önce doktorlarının görüşünü almasını öneriyoruz. Bunun dışında doğru bir yoga merkezinde profesyonel hocalar eşliğinde yapılan egzersizlerin hiçbir sakıncası yok.

Hamilelikte pilatesin faydaları nelerdir?

Hamilelikte bebeğin ağırlığına bağlı olarak annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler olur. Bebeğin rahme yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis taban kaslarında sarkma ve sarkmadan kaynaklı idrar kaçırma gibi durumlar yaşanabilir. Pilates yapan kadınlarda güçlenen pelvik taban kasları ve sırt kasları, doğum sırasında ve sonrasında kadına büyük destek. O yüzden, uzmanlarla pilatesi yapmak doğumun daha kolay ve rahat geçmesini sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonlarının, egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.

Son Ekledikleri:

İlgili Video

yukarı çık