Cuma, 23 Ağustos 2013 11:38

“Anneeeee, sıkıldık” diyenlere çocuk oyunları

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Çocuk buluşmasına ev sahipliği etme sırası size geliyor ve minik canavarları eğlendirmek gözünüzde büyüyorsa, işte size basit ve oyalayıcı oyun tarifleri!

Çalışan anne olarak kesinlikle altından kalkamayacağınız bir organizasyon olmayacak, endişelenmeyin. Çocuk misafir ağırlama işinde profesyonelleşmiş Türk ve ABD’li annelerin tavsiyesine başvurup basit ve oyalayıcı oyun tarifleri aldık. Siz de çocuklarla birlikte stres atın.

O GÜN çocuğunun arkadaşlarına ev sahipliği yapıyordu. Bir ara üst kattaki sessizliğin biraz uzun sürdüğü dikkatini çekti. Parmak uçlarına basarak yukarı çıkıp çocuk odasına girince hiç beklemediği bir sahneyle karşılaştı. “Kızım arkadaşlarının yardımıyla yatağı suntasına kadar soymuştu!” Reklam metni yazarı ve iki çocuk annesi Juliet Easland’in ilk anda hissettiği öfke, çocukların bu takım çalışması ve uyku zamanını ertelemek için kullandıkları yaratıcılık karşısında yaşadığı hayranlığın yanında erimiş gitmiş.“ Madem bir yatağı kat kat soyabiliyorlar, acaba lavabonun borusunu da açabilirler mi?” diye düşünmeden edememiş. Eh, hangi çalışan anne çocukların bitmek bilmez enerjisini ‘kötülük’ten (parmak boyası hikâyesinin uzadığını düşünün!) iyiliğe (evi toplamak!) dönüştürmenin hayalini kurmamıştır ki!

Çocuk arkadaşları ve de annelerini hoş etmek, hele iş, ev ve çocuk programları arasında sıkışıp kalan çalışan annelerin gözünde büyür. Yine de çocuğun mutluluğu için arkadaşları arasında en sevilen, gitmek için can atılan ev yaratılmaya çalışılır. Zor iş. Çocuklara fazla karışmak ve hayal güçlerini sınırlamak istemezsiniz, ama kontrolü fazla kaptırırsanız de kaos ortamı oluşur, en kötüsü de can sıkıntısı baş gösterir. Uzman annelerden terazilastikcimnastik.com’un kurucusu Mine Topal’ın. miniaktivite.com’un kurucularından Berrin Özkan’ın ve TheGoToMom.tv’nin kurucusu terapist Kimberley Clayton Blaine’in önerilerini derledik. Eğlenin!

DANS PİSTİ

Müzikle dans etmeye başlayın hep birlikte. Müzik sustuğu anda herkes donup kalsın. Üç yaş ve üzeri için uygun.

Gerekli malzeme Müzik sistemi (küçük hoparlörler ve bir mp3-çalar da yeter), çocukların sevdiği şarkılardan oluşan bir liste. İsterseniz oyuna biraz müzik aleti katabilirsiniz: Plastik saklama kapları ve tahta kaşıklardan davul, süpürgeden gitar, spatuladan mikrofon…

Hazır, başla! Müziği başlatın. Çocukları hoplaya zıplaya dans etmeye teşvik edin. Utangaç çocukların havaya girmelerine fırsat tanımak için ilginç figürleri ödüllendirin. Sonra bir anda ‘pause’ düğmesine basın. O anda çocuklar nerede ve hangi hareketi yapıyorlarsa o şekilde donup kalacaklar. Bakalım pozisyonunu ilk bozan veya kendini tutamayıp ilk gülen kim olacak!

Tüyo: Bu oyunun bize daha tanıdık gelen ‘müzik durunca iskemlede yer kapma’ versiyonunu daha büyük, birbirini itip ağlatmayacak yaşta çocuklarla oynayabilirsiniz.

KÖR RESSAM

Gözleriniz kapalıyken resim çizebilir misiniz? Kahkahaya hazır olun!

Gerekli malzeme Çizgisiz kâğıtlar veya resim defteri, kurşun kalem

Hazır, başla! Uyku maskeniz varsa kullanabilirsiniz. Yoksa bir tülbent ya da uygun bir kumaş yardımıyla seçilen ressamınızın gözlerini bağlayın. Diğer çocuklar ne çizmesini istediklerine kara versinler. Sonunda bakın bakalım benzemiş mi? Bütün çocuklar sırayla ressam olsun.

ÇAĞRIŞIM

İmdadınıza her an her yerde yetişebilecek bir kelime oyunu.

Gerekli malzeme Hayal gücü

Hazır, başla! İlk oyuncu herhangi bir kelime söyler, sıradaki oyuncu söylenen kelimeyle ilgili yeni bir kelime bulur. Daha önce söylenen kelimeyi başka bir oyuncu tekrar söyleyemez.

Örnek:

1.oyuncu Beyaz

2.oyuncu Kar

3.oyuncu Kardan adam

4.oyuncu Havuç

1.oyuncu Tavşan

2.oyuncu Sihirbaz

3.oyuncu Şapka

4.oyuncu ........

1.oyuncu ........

 

 

ÜFÜRÜK RESİM

Havalar ısınıyor artık, boyaları kapıp bahçeye veya balkona mevzilenebilirsiniz. Tam bir nefes çalışması olur.

Gerekli malzeme Sulu boya/su bazlı boya/akrilik boya, su, kâğıt, pipet

Hazır, başla! Boyanızı biraz sulandırın. (Dikkat, fazla sulandırırsanız hem renkler çok açık olur hem de kuruması uzun sürebilir, hatta kâğıt yırtılabilir.) Sulandırdığınız boyayı beyaz kâğıdın üzerine dökün. Birinci çocuk pipeti kaptığı gibi derin bir nefes alıp boyaya üflemeye başlasın. Boya iyice dağılıncaya kadar üflemeye devam. Sonra sıra ikinci renkte ve ikinci ressamda! Neye benzedi? Resminizi kalemle tamamlayabilirsiniz.

RULO HAYALLER

Tepsi altı olarak kullanılan yağlı kâğıt rulosunda kendi kopyalarını çıkarsınlar. Beş yaş ve üstü için ideal.

Gerekli malzeme Pastel boya, tükenmez kalem, makas, büyük boy yağlı kâğıt rulosu veya parşömen kâğıdı.

Hazır, başla! Çocuklar teker teker kâğıda yatsın, diğerleri onun hatlarını çizsin. Kendilerini boyamalarına, çizmelerine izin verin. Sonra gerçek boyuttaki bu resimlerini kesmelerine yardım edin. Odalarına asabilirler.

Tüyo: Yağlı kâğıt rulosuyla oyun yaratmak çok kolay. Birazını açıp yere serin, üzerine hayallerindeki şehri, gezegeni veya Ninja kampını çizmelerine izin verin. Şehirleri genişledikçe ruloyu biraz daha açın.

AKITMA HAMUR

Akıtma hamurunu eski bir ketçap sıkmalı kutusuna koyup çocuklara verirseniz, yaratıcılıkta sınır tanımazlar.

Gerekli malzeme Akıtma hamur (tatlı), sıkılabilir plastik bir şişe, tava, meyve ve dondurma

Hazır, başla! Şişenin içindeki hamuru akıtarak isimlerini yazsınlar. Bu harfleri alın, tavada pişirin. Ardından yine çocuklara bırakın, nasıl istiyorlarsa o şekilde meyveyle harflerini süslesinler, dondurmayla birlikte afiyetle yesinler.

SÜPER DEDEKTİF

Ne kadar kalabalık o kadar zevkli ne kadar karanlık o kadar esrarengiz! Yine de küçük çocuklarla daha az kalabalık daha iyi olabilir. Beş yaş ve üzeri için daha uygun.

Gerekli malzeme Çocuk sayısı kadar küçük kâğıt hazırlayın: Kâğıt parçalarından birinin üzerine D (dedektif), diğerinin üzerinde K (katil) işareti olsun, diğerleri boş kalsın.

Hazır, başla! D’yi çeken dedektif, K’yi çeken katil olacak. Oyuncular birer kâğıt çekip kimseye göstermesinler. Sadece dedektif olan oyuncu dedektif olduğunu açıklasın, ışığı kapatarak başka bir odaya gitsin. Katil, karanlıkta diğer oyunculardan birinin kulağına diğer oyuncuların duymayacağı şekilde “Vuruldun!” desin. Bunu duyan oyuncu çığlık atarak yere yatsın. Dedektif, çığlığı duyunca odaya gelip ışığı açsın. Soruşturma başlasın! Dedektif istediği oyuncuya istediği soruyu sorabilir. Katil hariç tüm oyuncular doğru söylemek zorundalar. Dedektif, bu soruşturmayla katili bulmaya çalışacak. Sadece bir tahmin hakkı var.

Tüyo Dedektif oyuncuyu dedektif gibi giydirmeye ne dersiniz? Bir şapka, bir pardösü, bir büyüteç, not almak için kâğıt-kalem... Çok daha eğlenceli olur.

HAYALETLER ORMANI

Gizem, çocukların en sevdiği şeylerden biri.

Gerekli malzeme Önceden hazırlık gerekiyor: Küçük dal parçaları, dikdörtgen şeklinde kalın kartonlar (koli kartonu olabilir), A4 boyutunda siyah elişi kâğıdı (ya da keçe), oynayan gözler, bant, sıvı yapıştırıcı.

Hazır, başla! Kalın kartona uzun kenarlarından içe doğru kıvırarak çerçeve şekli verin. Böylece hem resim daha şık duracak hem de kullanılan dallar düşmeyecek. Çerçeveye hafif kalınlık vermek isterseniz iki kat kıvırabilirsiniz. Gerek yok diyorsanız bir kez kıvırmanız da yeterli; hangisi kolayınıza gelirse. Sonra siyah elişi kâğıdını kıvırdığınız kartona yapıştırın. Artık ormanı yapmaya hazırsınız. Dalları çerçevenin uzunluğuna göre kısaltın: Çerçeveden daha kısa olmasınlar, yani iki uçları da karton katlarının altına girecek kadar uzun olsun. İstediğiniz gibi yerleştirdikten sonra bantla (bantlar karton katının altında kalıp görünmeyecek şekilde) alt ve üst uçlarını yapıştırın. Dalların arasına yapıştırıcıyla farklı boyutlarda oynayan gözler yerleştirin. Oynayan göz bulamadıysanız sorun değil, beyaz kâğıt üzerine farklı boyutlarda gözler çizip kesebilirsiniz.

Son Düzenlenme Salı, 01 Nisan 2014 11:31

İlgili Video

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :