Salı, 24 Eylül 2013 10:00

Beslenme çantası hazırlamanın püf noktaları

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Okul çağı çocuklarının beslenmesinde en büyük görevin anne-babalara düştüğünü söyleyen Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, çocuğa sağlıklı beslenme çantası hazırlamanın püf noktalarını anlattı.

Bugün herhangi bir hastalığa yakalandıysanız veya çok sağlıklı bir bedene sahipseniz bunların temel nedeni çocukluk çağında kazandığınız beslenme alışkanlıkları ile olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca bugün bir hastalığa yakalandıysanız sizin beslenme alışkanlığınızı örnek alan çocuğunuzda sizin yaşlarınıza geldiğinde potansiyel bir hasta olabileceğini düşünebilirsiniz. İşte bu yüzden okul çağı çocuklarında beslenme çok önemlidir. Eğer bu yaşta doğru beslenme alışkanlıkları kazanırsa bunu ömrü boyunca sürdürebileceği için hastalıklara yakalanma riski oldukça düşük olacaktır. Doğru beslenme alışkanlığı da doğru hazırlanmış bir beslenme çantasından geçmektedir.

Beslenme çantası hazırlanırken çocuğunuzun sadece fiziksel durumuna değil zihinsel durumuna da katkı sağlamış olacaksınız. Çünkü doğru besinler büyüme ve gelişmenin yeterli olmasını sağlamasının yanı sıra IQ seviyesinde de belirli katsayılarda yükselmelere neden olmaktadır.

Çocuklardaki beslenme düzeni yetişkinlerde olduğu gibi 5-7 öğün arası olmalıdır. Yani ara öğünlerde sevdiği atıştırmalar yapması büyümesine oldukça katkı sağlayacaktır. Bu kadar öğünü yapabilmesi için okul saatlerine göre plan yapmalısınız.

Eğer çocuğunuz sabahçı ise, erken saatte kesinlikle klasik kahvaltı olarak adlandırdığımız peynir çeşitleri, yumurta, söğüş sebze, zeytin, bal veya pekmezden oluşan kahvaltı hazırlanmalıdır. Çocuklarınızın sadece poğaça veya meyve suyu gibi pratik görünen ama sağlıklı olmayan kahvaltıları yapmasını engellemelisiniz. Sabahçı olan çocuklar genel olarak öğle yemeklerini okulda yemedikleri için ara öğün alışkanlığı kazandırmanızda fayda var.

Çocuğunuz öğlenci ise, çok geç saatlerde uyumasına izin verilmemelidir. Çünkü geç saatte ve düzensiz uyku çocuklarınızın büyüme ve gelişmesini engellemesinin yanı sıra ertesi günü geç kalkmasına dolaysıyla metabolizma hızlarının yavaş olmasına neden olacaktır. Sabah klasik kahvaltı, daha sonra ara öğün ve okula gitmeden öğle yemeği yemelerini sağlamalısınız.

Çocuğunuz tüm gün okulda ise daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü genel olarak akşam yemeği dışında hiçbir öğün evde tüketilmemektedir. Burada sizlere iş düşmektedir. Çocuklarınızın sabah kahvaltıda, öğle yemeğinde ve aralarda hangi besinler verildiğini beslenme programlarından takip etmelisiniz. Özellikle besin değeri düşük veya sadece karbonhidrat içeriği olan yemekler verildiği takdirde okul ile görüşüp değişik alternatifler istemelisiniz.

Beslenme çantası hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Ailelerin en büyük problemlerinden birisi hazırlamış oldukları beslenme çantasındaki yemeklerin tüketilmemesidir. Sırf yemek yesin diye çocuğunuzun istediği her şeye “evet” dememelisiniz. Eğer çocuk kontrolün kendisinde olduğunu görürse hiçbir sağlıklı besini ona tükettirme şansınız olmaz. Biraz esnek olup haftada bir defa istediği fastfood besinleri vermenizde herhangi bir problem yaşanmayacağını bilin. Sağlıklı bir çanta hazırlıyorsanız ama çocuğunuz bunları tüketmiyor veya yarım bırakıyorsa biraz sabırlı olmalısınız. Zaman içerisinde çocuğunuzun bu besinlere karşı dirençlerinin kırıldığını ve tüketime başladıklarını göreceksiniz.

Sağlıklı bir beslenme çantasında neler olmalıdır?

Süt, ayran ve yoğurt: Hepimizin bildiği gibi kemik ve diş gelişimi için gerekli olan kalsiyumun temel kaynaklarıdır. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi içinde önemli bir besin öğesidir. Büyüme ve gelişmenin istenildiği düzeyde gerçekleşmesi için özellikle hayvansal protein kaynağı alınmalıdır. Süt, ayran ve yoğurt çocuklarınızın keyifle tüketebileceği besinlerdir.

Kuru meyveler: Gün kurusu, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve yaban mersini gibi birçok alternatifi olan kuru meyveler enerji verici özelliğinin yanı sıra çocuklarınızın tatlı ihtiyacını karşılar. Bu sayede çikolata, tatlı veya dondurma düşkünü olan çocuklarınızın bu besinlere olan eğilimleri azalır. Ayrıca içerisinde bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler olduğu unutulmamalıdır. Kan seviyesi düşük olan çocuklarınız içinde iyi bir alternatiftir.

Kuruyemişler: Kuruyemişler genel olarak çocuklar tarafından çok fazla sevilir. Buradaki en büyük tehlike fazla miktarda tüketim sonucu kilo alımının söz konusu olmasıdır. Çocuklarınızın beslenme çantasına günde 20 adet (ortalama bir avuç dolusu) kuruyemiş koymanız beslenmesini destekleyecektir. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi besin değeri yüksek kuruyemişlerden her gün farklı birini koymanız farklı yağ asitleri alımını destekleyecektir.

Meyveler: Mevsime uygun meyvelerin beslenme çantasına sürekli olarak konması çok önemlidir. Çünkü vitamin deposu olan meyveler çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hasta olmasını engelleyecektir.

Meyve suları: Sürekli olmamakla birlikte ara sıra çocuğunuza taze sıkılmış meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Karışık meyveler ile hazırlamanız farklı vitaminleri aynı anda almasını sağlayacaktır. Ama sürekli olarak meyvenin kendisi yerine meyve suyu verirseniz bu durum kan şekerini hızlı yükselteceği için çocuklarınızda zaman içerisinde karın bölgesinde yağlanma yapabileceğini unutmayın.

Sandviç çeşitleri: Sandviçler hem çocuklarınızın keyifle tüketebileceği hem de besin değeri yüksek olan alternatiflerin başında gelmektedir. Özellikle içerisinde protein içeriği yüksek olan hayvansal bir gıdanın olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin beyaz peynirli, kaşar peynirli, ton balıklı, tavuklu veya köfte ile hazırlanmış sandviç çeşitlerini çocuklarınızın beslenme çantasına hazırlayabilirsiniz. Ayrıca sebze tüketimini de aynı anda sağlamak adına sandviç içerisine domates, yeşillik (marul, maydanoz, tere, roka) ekleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz 8 yaşından büyük ise ekmek alternatifini çavdar veya tam buğday yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Çocuklarınıza bu besinleri hazırlarken belirli kombinasyonları bir arada yapmalısınız. Örneğin tavuklu sandviç, ayran ve elma gibi bir alternatif çocuklarınızın aynı anda tüm besin öğelerini almasını sağlayacaktır. Tavuk ile protein, ekmek ile karbonhidrat, elma ile vitamin ve mineral, ayran ile kalsiyum alımı desteklenecektir. Tek tip beslenme tarzından kesinlikle kaçınmalısınız.

1. GÜN – Tavuklu sandviç – Ayran – Elma
2. GÜN – Ev yapımı börek – Süt – Badem
3. GÜN – Köfte – Az haşlanmış patates – Salata – Yoğurt
4. GÜN – Domatesli Peynirli Sandviç – Süt – Portakal
5. GÜN – Ton balıklı sandviç-meyve suyu-kuruyemiş

İlgili Video

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :