Salı, 15 Ekim 2013 12:00

Çocuklara tuvaleti sevdiren tasarımlar

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çocuklar için özel bir banyo düşünün. Duvarlarında sevimli kediler var; üstelik boyanabiliyor. En önemli özelliği ise hijyenik olması. Miniş isminde çocuk banyosu serisi hazırlayan Emine Toku, bu özel tasarımları anlattı.

Tuvalet eğitimi çocukların sosyalleşmesi için en önemli basamaklardan biri... Pek çok çocuk belirli bir yaşa kadar tuvalete oturmayı reddediyor, yıkanmak istemiyor, banyonun kapısından bile girmekten korkuyor. Ebeveynler için kabus gibi olan bu dönemde çocuğu ikna etmek, tuvalet eğitimi vermek, başlı başına bir dert… Ödüllü tasarımcı Emine Toku önderliğindeki Bien tasarım ekibi, miniklere banyoyu sevdirecek, ihtiyaçlarını keyifle, sıkılmadan gidermelerini sağlayacak, şirin mi şirin banyo karoları tasarladı. ‘Miniş’ adını verdikleri seri, çocuklar kadar büyüklerin de kalplerini fethedecek… Kolay silinebilme ve hijyenik olma özelliği nedeniyle çocuk odaları kreş, anaokulu oyun alanları ve duvarları için de tavsiye edilen bu karolar, duvarları yazıp çizmeye bayılan yaramazlara özgürlük sağlıyor.

Kendinizi tanıtır mısınız?

1968 Bilecik doğumluyum. Evli ve iki çocuk annesiyim. İş hayatıma 1991 yılında ECA Grubu’nun Serel Bilecik Seramik Fabrikası’nda başladım. 1997 de firmanın el değiştirmesiyle Ercan Şirketler Grubu’na dahil oldum ve bu tarihten itibaren Bilecik Bien Tasarım Departmanı’nda görevime devam ediyorum.

 

Bir seramik firmasında tasarım grubu nasıl çalışır? Siz grubun şefi olarak ekibi nasıl yönlendiriyorsunuz?

Seramik firmasında tasarım grubu olarak öncelikle fabrikanın koşullarına ve gelişen teknolojiye ayak uydurarak modayı ve trendleri takip ederek yeni ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Bu çalışmayı yaparken öncelikle ciddi bir araştırma süreci geçiriyoruz. Dünyada yapılan önemli fuarlara katılımcı ve izleyici olarak katılıyoruz. Bilgisayar desteğiyle tasarımlarımızı oluşturuyoruz. Ekip arkadaşlarımı üretilebilirlik satılabilirlik ve estetik açıdan daha iyi bir sonuç almak üzere yönlendirmeler yapıyorum. Ardından laboratuvarlarımızda ilk seramik uygulamamızı yapıyoruz.

“ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL BİR ALAN YARATMAK İSTEDİK”

Çocuklara yönelik bir seramik serisi yaratma fikri nasıl ortaya çıktı?

Biz seramiklerimizi tasarlarken hep bir hedef kitlesi belirleriz. Genel olarak bu kitleler yetişkin gruplardan oluşuyor. Hayatımızın önemli bir parçası olan çocuklarımız için özel bir alan yaratmak istedik. Çocuk yuvaları kreşler, okullar, hastanelerin çocuk bölümleri, çocuk banyosu hatta odaları olan evlerde bu ürünlerin kullanılabileceğine inandık. Böylelikle çocukların tuvalet eğitimlerini eğlenceli hale getirmek istedik.

‘Miniş’ ismini neden tercih ettiniz?

Miniş, minik kelimesinden geliyor. Küçük bir çocuğu veya bir kediyi, herhangi minik sevimli bir şeyi severken kullandığımız bir sözcük. Hem hedef kitlesi olan minikler, hem de içindeki figürler sevimli olduğu için bu serimize ‘Miniş’ ismini uygun bulduk.

Ne kadar zamandır bu seri üzerinde çalışıyorsunuz?

Uzun zamandır aklımızda olan bir fikirdi. Projenin hayata geçirilmesi ise yaklaşık üç ay sürdü.

“KENDİ HAYATIMIZDAKİ FİGÜRLERDEN ESİNLENDİK”

Seriyi tasarlarken esin kaynaklarınız neler oldu?

Serideki karakterlerden biri fotoğraf çeken, diğeri resim yapan aynı zamanda hayvanları seven, bisiklete binen, neşeli ve kendini çocuk gibi hisseden bir çiftten yola çıkarak çizgi karaktere döküldü. Çizen arkadaşımız bu karakterleri oluştururken kendi hayatından figürlerden esinlendi. Bu seriyle çocukların yaşam alanlarını zenginleştirmek hedeflenirken ayrıca sanatsal aktiviteleri ve hayvanları sevmek gibi olumlu davranışlar içeren küçük mesajlar vermek hedeflendi.

Türkiye’de daha önce böyle bir seri üretilip satışa sunuldu mu?

İş hayatıma başladığım ilk dönemlerde, farklı firmalarda bu tip seriler satışa sunuluyordu. Bizim bünyemizde de daha önce çocuklara yönelik karo çalışması yapılmıştı. Ancak son birkaç yıl içerisinde bu alanda bir çalışmaya rastlamadım.

“SADECE BANYOLARDA DEĞİL, ÇOCUK ODALARINDA DA KULLANILABİLİR”

‘Miniş serisi’ nerelerde kullanılabilir?

Anaokullarında, oyun evlerinde, kreşlerde, hastanelerin çocuk bölümlerinde, otellerin çocuk kulüplerinde yani çocuklara yönelik genel mekanlarda kullanılabilir. Ayrıca çocuk banyoları olan evlerde hatta çocuk odalarında kullanılabilir. Çocukların duvarları boyamak gibi bir alışkanlığı vardır. Buna karşı silinebilir bir malzemenin duvarda olması, hem aile hem de çocuk açısından avantajlı.

Seramik neden diğer ürünlere göre daha sağlıklı?

Bilindiği üzere seramik steril bir malzemedir. Islak ve kuru alanlarda rahatlıkla kullanılabildiği gibi gözeneksiz yüzey yapısı nedeniyle kolay temizlenir. Toprak temelli doğal bir malzemedir. İçerisinde sentetik bileşen bulundurmadığı için insan sağlığı açısından da tamamen zararsızdır. Bien’in bütün ürünleri CE belgelidir.

“BÖYLE BİR TASARIM YAPARKEN ANNELİK İÇGÜDÜLERİ ORTAYA ÇIKIYOR”

Kadın tasarımcı olmanın bu çalışmada fark yarattığını düşünüyor musunuz?

Kesinlikle doğuştan kazanılan annelik içgüdülerinin böyle bir tasarım yaparken etkili olduğunu düşünüyorum. Çocuklara daha yakın olma, fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını takip edebilme gibi detaylara kadınlar daha fazla sahip. Çocuklara yönelik bir çalışma yaparken bir kadının daha etkin olduğuna inanıyorum.

Seriyi çocuklara gösterme, onların tepkisini ölçme imkanınız oldu mu? Tepkileri ne oldu?

Açıkçası fabrika ortamında olduğumuz için ürünlerimizi çok fazla çocuklarla paylaşma olanağını bulamadık. Sunum yaptığımız ebeveynlerden ve müşterilerimizden çok olumlu tepkiler aldık. Ürünlerimizle buluşan 3-4 yaş arasındaki bazı çocuklar karoların üzerindeki hayvanları (uğur böcekleri, kedileri) çok sevdiler. Karakterlere dokunup bebek diye sevdiler.

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Ekim 2013 17:08

İlgili Video

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :