Salı, 19 Kasım 2013 09:00

Sadece kadına değil insana dost bir şirket

Yazan Ece Koçal
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Esnek çalışma saatleri, evden çalışma imkanı, kariyer planlamasında mentorluk ve koçluk hizmetleri, geleceğin kadın liderlerine destek olan sosyal sorumluluk projeleri… Beş anne, çalıştıkları şirket Oracle'ı anlattı.

Barındırdığı kadın yönetici sayısıyla dikkat çeken IT şirketlerinden Oracle, bu ay lansmanını yapacağı Oracle Women’s Leadership (OWL) ile pek çok şirkete örnek olacak.

Filiz Doğan
(Genel Müdür)

IT sektörü erkek egemen olarak bilinir ama pek öyle değil. Bilgisayar Mühendisliği’nde okurken sınıfın yüzde 10’u kadınlardan oluşuyordu ancak şu an içinde bulunduğum çalışma hayatında kadınlar çok daha fazla. Çünkü burada sadece bilgisayar mühendisleri yok. Ayrıca bilgisayar mühendisliği de inşaat veya makine gibi zor değil; kadınların çok rahat yapabileceği bir mühendislik türü. Biraz onun da etkisi var.

Oracle Türkiye’de çalışan kadın sayısının fazlalığı, Oracle genelinde de bilinir. Personelimizin yüzde 40’ı kadın. Yönetim kadrosunda bu oran fazlalaşıyor. Oracle Türkiye için rahatlıkla kadın dostu diyebiliriz; hatta insan dostu demeliyiz. Çalışma saatlerinin esnek olması, özellikle anneler için çok avantajlı. Kimse “İlla şu saatte geleceksin veya gideceksin” demiyor. İşini zamanında yapması, sorumluluğunu bilmesi durumunda hiçbir baskı uygulanmaması, çocuk sahibi kadınların yükselmesinde önemli bir fırsat sunuyor.

Dünya genelinde Oracle Women’s Leadership isminde bir program başlattık. Bu programla birlikte kadın dostu olma yolunda önemli bir adım daha atıyoruz. Kadınlara kariyerlerinde daha üst seviyelere çıkabilmeleri için eğitimler, yöneticilere ise özel koçluk hizmeti veriliyor. Türkiye de bu programın bir parçası. Bir grup oluşturduk ve dört aydır çalışıyoruz. Mühendislik okuyan kadınlar için üniversitelerle işbirlikleri planlıyoruz. Meslek liseleriyle de çalışmalarımız olacak. Nasıl bir iş seçmeleri ve nasıl iş başvurusu yapmaları gerektiği konusunda gönüllülük esasına dayanarak, onlara destek olmaya çalışacağız.

Oracle’da Amerika ve Avrupa’ya baktığımızda üst düzey kadın yöneticilerin firmaya ciddi bir katma değeri olduğunu görüyoruz. Biz kadınlar, daha farklı bakış açıları getiriyoruz; daha inovatifiz ve birlikte çalışmayı seviyoruz. Yurt dışında bu konuda detaylı çalışmalar yapıldı. Türkiye’de yeni başlıyoruz.

Oracle’da çalışmaya, 18 yıl önce Ankara’da başladım. Daha sonra Amerika’ya gittim, ardından Türkiye’ye döndüm. Bu sektörde Türkiye’de kadın olmak bana, Amerika’da kadın olmaktan daha kolay geldi. Türkiye’de pozitif veya negatif ayrımcılık gördüğümü söyleyemem ama kadın olarak müşteri tarafından daha saygılı bir şekilde dinlendiğimi, iş arkadaşlarımla daha kolay iletişim kurabildiğimi belirtebilirim.

Pınar Rua Aksu
(Kanal Satış Direktörü)

İzmir Amerikan Koleji’nin ardından İTÜ Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldum. Bu sene Oracle’da 15. yılımı bitirdim.

Oracle’daki kadın çalışan oranı sektördeki birçok şirketten fazla. Şirketimizdeki çalışan anneler de burada uzun zamandır çalışan ve belli pozisyonlara gelmiş kişiler. Bu da Oracle’ın anne çalışanlarına bakışını gösteriyor. Ben iki çocuğunu da Oracle’da çalışırken dünyaya getiren bir anne olarak hem hamilelik döneminde hem de çocuklarımı büyütürken şirket kaynaklı hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Birçok sektörle kıyasladığımızda IT sektörünün çok da erkek egemen olduğunu söyleyemeyiz. Ancak şu bir gerçek ki, özellikle yönetici pozisyonlarına çıkıldığında kadın çalışan oranı azalıyor. Kadınların genel olarak yönetici pozisyonlarına çıkabilmek için ekstra bir efor sarf etmesi gerektiği ortada. Bu efor sadece iş konusunda olmuyor. Anne, üstelik de çalışan bir anne olunca kadının erkeğe göre karşılaştığı zorluklar artıyor ve birçok kadın, yönetici pozisyonuna ulaşamadan kariyerinden vazgeçiyor. Kadınların kariyerlerinde ilerleyebilmeleri için hem evden hem de işyerinden destek görmeleri gerek.

isil kilincIşıl Kılınç
(Finansal Hizmetler Satış Direktörü)
1973 Ankara doğumluyum. 1996’da TEB’de Banka müfettişi olarak iş hayatına girdim. 2000 yılında Oracle Finans Sektörü Danışmanı olarak işe başladım; hem Türkiye’de hem de EMEA bölgesinde birçok proje yönettim. Daha sonra yine Oracle’da EMEA Bölgesi Finans Sektörü İş Geliştirme Direktörlüğü göreviyle Orta ve Doğu Avrupa’da birçok ülkede çalıştım. Hamilelikle birlikte Türkiye’de Finans Sektörü Satış Direktörü pozisyonuyla Türkiye bazlı çalışmaya başladım.

Oracle ön yargıların olmadığı çok açık, dost ve demokratik bir şirket. Bu nedenle çalışanlara alışılmış veya genel kabul görmüş kurallar yerine yeteneklerine ve isteklerine göre fırsatlar sunuyor. Bu nedenle sadece kadınlar değil herkes mutlu ve hak ettiği şekilde çalışıyor.

Doğal olarak bu ortamda çalışanlara, özel dönemlerinde tolerans ve anlayış gösteriliyor. Hedeflerimize ulaşmada bize alternatif ve esnek yollar sunulabiliyor. Çalışma ve toplantı saatlerinin ayarlanması, eğer uygunsa evden çalışma gibi... Örneğin iş anlamında çok yoğun olduğumuz bir dönem, akşamları da çalışmamız gerekiyordu ve genel müdürümüz Filiz Hanım çalışma saatlerini benim oğlumun uyuma saatlerine göre ayarlamıştı. Bence annelere çalışma saatlerini düzenleme şanşı verilirse, iş hayatlarıyla ve özel hayatları arasındaki dengeyi çok daha sağlıklı oluşturabilirler. Bu anlamda ben çok şanslıyım, Oracle bize bu imkanı veriyor.

oya erenOya Eren
(Türkiye ve Orta Asya İş Uygulamaları Satış Danışmanlığı Müdürü)
Endüstri mühendisiyim; Türkiye ve Orta Asya olmak üzere sekiz ülkede, iş uygulamalarıyla ilgili satış danışmanlığı faaliyetlerinin planlanması ve yürütülmesinden sorumluyum.
Oracle, annelerin tüm izinlerini kullanarak, bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesinin önerildiği ilk altı ayı bebekle geçirmesine imkan tanıyor. Doğumdan itibaren çocuklar özel sağlık sigortası kapsamına alınıyor. Oracle’da yönetici seçiminde adayın, kadın veya erkek olmasından ziyade, o pozisyonu ne kadar iyi dolduracağı, performansı göz önüne alınıyor. 

İki kızım var. Büyük kızım Yasemin 5,5 yaşına yaklaşıyor; küçük kızım Yağmur ise 3,5 yaşında. Her iki kızım da Oracle’da çalışırken dünyaya geldi. Bence çalışan annelerin tek çocukta kalmasında, ilk çocuklarında yaşadıkları zorlu deneyimlerin büyük etkisi var. Ben bu anlamda şanslıydım, ilk kızım Yasemin oldukça uyumlu, uykusu düzenli ve kolay bir çocuktu. Ayrıca evde iki çocuğa bakabilecek kabiliyette iyi bir ablamız vardı. Benim dört kız kardeşim var ve bunu hayattaki en büyük zenginliklerimden biri olarak görüyorum. Bu nedenle ilk çocuğum dünyaya geldikten sonra bir kardeşinin olmasını istedim.

Mutlu ve huzurlu bir aile hayatının işe olumlu yansımaları oluyor. Oracle da bunun farkında. Bu nedenle çalışanlarının hayatlarını kolaylaştıracak uygulamaları var: Esnek çalışma saatleri, gereklilik halinde evden çalışabilme imkanı, Kozyatağı ve Maslak ofis alternatifleriyle eve daha yakın olan bir ofiste çalışma ve dolayısıyla trafikte geçen sürenin ve stresin azaltılması, ilk aklıma gelen örnekler.

ebru aymenEbru Aymen
(Orta Asya, Rusya, CIS, Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü)

İzmir Amerikan Koleji’nin ardından ver elini Boğaziçi. İlk paramı üniversite birinci sınıfta VIP Turizm’de çalışarak kazanmıştım. Üniversiteden henüz mezun olmadan da ilk full-time işime Conrad Otel’de başladım. O günden beri de 3M, Boehringer-Ingelheim, Avivasa gibi farklı sektörlerdeki en iyi firmalarda çalışma fırsatım oldu. Altı ay Fransa’da, iki ay Japonya’da kaldım. Bölgesel sorumluluklarla birlikte fazlasıyla iş seyahatlerim oluyor; ki ben de bunu severek tercih ediyorum.

Ben kadınların bir şekilde üretmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuğuna örnek olmak adına sadece günü kurtarması değil, daha fazla ne yapabilirim diye çabalaması gerek. Büyük paralar kazanması önemli değil; bir şeyler üretip, hayatını zenginleştirmeye çalışması, çocuğuna bırakacağı en büyük miraslardan. Kadın da erkek de kendi ayakları üzerinde durabilmeli. Bir çocuğun kendine güvenen ebeveynler arasında büyümesi çok önemli.

Bu yıl başladığımız Oracle Women’s Leadership isimli programla, üreten ve gelişen kadın liderler yetiştirmek için çalışıyoruz. Amacımız çalışan kadınları geliştirmeye yönelik faaliyetler yapmak. Esnek çalışma saatleri uygulamamız var. Teknoloji şirketi olarak çalışma ortamımızda da teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz. Akıllı telefonlar sayesinde nerede olursak olalım işimizi kolaylıkla yapabiliyoruz. Nerede olursak olalım, bilgisayarımızdan ofis telefonumuza bağlanarak video konferanslar, tele konferanslar ve web konferanslar yapabiliyoruz. Toplantı veya müşteri ziyareti yoksa, işimizi yapabildiğimiz sürece fiziki olarak nerede olduğumuzun çok önemi yok.

Ayrıca Oracle EMEA bünyesinde de iş hayatında kadın-erkek eşitliğini ön plana çıkaran proje grubunda da yer alıyorum. Her ülke aynı değil, özellikle Batı Avrupa’da düşünülenin aksine kadın çalışan ve yönetici oranları Türkiye’den bile düşük. Ülkenin durumuna göre kurum kültürümüzü şekillendirerek gerekirse pozitif ayrımcılığı teşvik ediyoruz. Türkiye’de bu ayrım çok fazla yok ama şaşırtıcı bir şekilde Batı Avrupa’da var. Oracle olarak aynı işi yapan bir kadınla erkeğin, aynı maaşı alması gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerinde de yer almak istiyoruz. Şirket içinde çalışanlar arasında mentorlar ve mentiler belirleyerek, mentorlarımızın şirketteki daha genç çalışanlara yol göstermesini hedefliyoruz.

WM bloglar

 • AylinAtasagun
  Aylin Atasağun
 • baharbuketsuren
  Bahar Buket Süren
 • baharkarakaya
  Bahar Karakaya
 • cagilsalman
  Çağıl Salman
 • cerenimnoktakom
  Cerenimnoktakom
 • esreatesakin
  Esra Ateş Akın
 • esraertugrul
  Esra Ertuğrul
 • FigenGeri
  Figen Geri
 • melisademirel
  Melisa Demirel
 • mugekoklu
  Müge Köklü
 • muzeyyenkilic
  Müzeyyen Kuvanlıklı
 • nurayazeri
  Nuray Azeri
 • ozlemyersentemana
  Özlem Yerşen Temana
 • seyrasun
  Seyra Sun
 • sinemparkan
  Sinem Parkan
 • tubacetinalpa
  Tuba Çetin Alpa
 • zeynepaskin
  Zeynep Aşkın
 • Başarılı bir insan mısınız?

  Bu başlığı okuyunca ilk akla gelen kariyeriniz oldu değil mi? Başarı kelimesi günlük yaşantımızda o kadar iş yaşantısına ya da okul hayatına endekslenmiş ki, hemen…

  Devamını oku...

 • Yılın annesi yardım bekliyor

  Yılın annesi yardım bekliyor Aysel Doğan, Dünya Şizofreni Derneği’nin kurucusu.

  Devamını oku...

 • Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları...

  Anneler Günü'nün çağrıştırdıkları... Üst üste üç yıl hamilelik yaşayıp, hormonların istilasına uğradıktan sonra, hâlâ değişmemiş olabilir miyim?

  Devamını oku...

 • Şimdi yenilenme zamanı...

  Şimdi yenilenme zamanı... Evet, her ne kadar İstanbul bu kış çok soğuk ve yağışlı geçirmese de uzun ve çalkantılı bir dönemden sonra, sonunda bahar kendini gösterdi.

  Devamını oku...

VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

 • utangac cocuk 1
  Çocuğunuz utangaç mı?
 • ofis hamile egzersiz
  Hamilelikte ofis egzersizleri
 • cinsellik
  Anne, seks nedir?
 • renkler-crop
  Her rengin bir anlamı var
 • bebeklerdudakokuyorkapak
  Bebeğe hoş geldin hediyeleri
 • kadin 1
  İlişkide kadın ve erkek ne ister?
 • uyku zeka
  Geç uyuyanların IQ'su yüksek!
 • pismanlik
  Kadınların sekse dair pişmanlıkları...
 • uyku duzeni
  Kilo vermek için uyuyun
 • burclara gore ev tercihleri
  2014 burç yorumları

Abonelik İçin Hemen Başvurun

wmm footerbg 01.2012

E-Bülten Kayıt :